Wróć na
Beata Czuma
|
aktualizacja

Jest decyzja PiS w sprawie szefa NIK Mariana Banasia

58
Podziel się

"Władze partii wyraziły wobec prezesa Mariana Banasia oczekiwanie złożenia dymisji z zajmowanej funkcji" - poinformował w czwartek wieczorem Radosław Fogiel, zastępca rzecznika PiS.

Marian Banaś, prezes NIK
Marian Banaś, prezes NIK (PAP, Mateusz Marek)
bCOqYuVx

W czwartek wieczorem wicerzecznik PiS Radosław Fogiel poinformował na Twitterze, że zakończyło się spotkanie Jarosława Kaczyńskiego z prezesem NIK Marianem Banasiem i wiceprezesem PiS Mariuszem Kamińskim.

"Przed chwilą zakończyło się spotkanie prezesa Jarosława Kaczyńskiego oraz wiceprezesa PiS Mariusza Kamińskiego z prezesem Najwyższej Izby Kontroli. Władze partii wyraziły wobec prezesa Banasia oczekiwanie złożenia dymisji z zajmowanej funkcji" - napisał Fogiel.

bCOqYuVz

Zapytaliśmy rzecznika PiS, czy decyzja władz partii została podjęta pod zapoznaniu się z raportem CBA na temat majątku szefa NIK Mariana Banasia.

- Władze partii doszły do takiego wniosku. Wszystko, co chcemy przekazać, jest w depeszy PAP - powiedział Wirtualnej Polsce Radosław Fogiel.

Z informacji, które agencji prasowej przekazała rzecznik PiS Anita Czerwińska, nie wynika, czy Marian Banaś zamierza złożyć dymisję. "Podczas spotkania z Marianem Banasiem prezes Kaczyński i wiceprezes Kamiński wyrazili oczekiwanie, aby szef NIK podał się do dymisji" - poinformowała PAP Anita Czerwińska.

Politycy komentują decyzję PiS

Z komunikatu PiS nie wynika, czy Marian Banaś zamierza podać się do dymisji.

bCOqYuVF

- Najważniejsze pytanie w tej sprawie, to to czy Banaś oczekuje swojej dymisji. Bo jeśli nie, to może zignorować sugestię prezesa Kaczyńskiego - przyznał w rozmowie z Polsat News były premier Leszek Miller.

Z kolei Andrzej Olechowski, były szef resortu finansów i były szef dyplomacji, uważa, że "PiS musiał z twarzą wyjść z tej sytuacji".

- Tylko zdaje się, że do dymisji wzywa Mariana Banasia partia, której nie jest członkiem. Szkoda, że fakty ws. prezesa NIK musiały ustalać media - ocenił na antenie TVN24 Olechowski.

bCOqYuVG

"To gra wizerunkowa"

Polityk PSL uważa, że szef NIK nie poda się do dymisji.

- Myślę, że Banaś się nie poda do dymisji. Jeśli PiS musi apelować o tym w mediach, to znaczy że nie mają jego zgody – stwierdził Władysław T. Bartoszewski.

Podobnego zdania jest jeden z liderów Konfederacji.

- To gra wizerunkowa obliczona na to, żeby pokazać, że z tym coś robią. To pokazuje, jak PiS dystansuje się od Banasia jako ważnego urzędnika - przyznał Krzysztof Bosak w rozmowie z Polsat News.

bCOqYuVH

"Pancerny Marian"

Adwokat Roman Giertych uważa, że szef NIK nie poda się do dymisji.

- Marian Banaś nie poda się do dymisji. To jest "pancerny Marian" i będzie trwał na swoim stanowisku - stwierdził Giertych w "Kropce nad i" TVN24. - Państwo jest skonfigurowane w taki sposób, że Kaczyński promuje osoby, które są wobec niego zależne. Zanim opozycja zgodzi się na odwołanie Banasia, powinna żądać odejścia Mariusza Kamińskiego. Służby musiały wiedzieć, co się dzieje u szefa NIK - dodał prawnik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCOqYuVI
bCOqYuWa
KOMENTARZE
(58)
Batalion Chło...
8 miesięcy temu
Nawet jak się poda do dymisji, to gdzieś dostanie lepszy stołek. W PISie jak w Kościele.
mama
8 miesięcy temu
Nasz piękny kraj stacza się na dno za rządów PIS.Kompromitacja i wstyd.
Wiocha
8 miesięcy temu
Z szefa NIK na Minstra, tudzież ciepła dyrektorska posadka w spółce skarbu państwa 😁.
bCOqYuWb
Polak
8 miesięcy temu
Ta partia składa się z przestępców, antysemitów i psycholi... Polsko! Dokąd ty zmierzasz!?!
Zenobiusz
8 miesięcy temu
Patrzę na zdjęcie Kaczyńskiego i nasuwa się smutna refleksja: całym krajem rządzi człowiek, który nawet do klasy maturalnej nie zdał legalnie.. z języka polskiego: komunistyczny kurator Kuberski musiał mu to załatwić. Kraj porażka. Wyguglujcie: Jaczewski o Kaczyńskim.
Najnowsze komentarze (58)
bl
8 miesięcy temu
Czasy "partia kieruje, rząd rządzi" ponoć odeszły, więc przypominam PT pisowcom, że szef NIK jest nieusuwalny przez organ nominujący na stanowisko. To wprawdzie trudne, ale można było przewidywać skutki własnej pychy.
ccc
8 miesięcy temu
Może najpierw niech oddadzą mandat senatorski i poselski, umaczani senatorzy i posłowie opozycji.
maciek
8 miesięcy temu
tacy - w pisie - żenada .
123
8 miesięcy temu
bandzior- mówi o uczciwości już dogadali się z po a kwiatkowski to co DOBIERZE SIE DO PISU O PO O ICH PRZEKRĘTACH I ZŁODZIEJSTWACH CZAPKA GORE NA ZŁODZIEJACH I OSZUSTACH
pan
8 miesięcy temu
tyle ma grzeszków i nie moga go zdymisjonowac przeciez to przestepstwo aby taki rządził
babcia
8 miesięcy temu
Nasz piękny kraj przez 8 lat rządów PO-PSL stoczył się na dno ,Kompromitacja i wstyd.
niech se poci...
8 miesięcy temu
Jeszcze trzeba podać do prokuratury Kaczyńskiego i Morawieckiego, dlaczego pozwolili, żeby taki człowiek stanął na czele NIKU skoro wiekszośc wiedziala, co z niego za czlowiek, Baranki nieświadome ... ech. Piotrowicza też dali do TK, ktoremu nie przeszkadzaly "ciumki:" Hańba !!!
Manio
8 miesięcy temu
Możecie mi naskoczyc
bCOqYuVT
no
8 miesięcy temu
jak winny albonie ma jasności co do sprawy to z wozu !
Andrzej Duda
8 miesięcy temu
Banaś nie jest członkiem partii ale władze partii ustaliły że ma sobie iśc.
Brawo
8 miesięcy temu
Poseł Kaczyński i poseł Kamiński wyrazili oczekiwanie, aby szef NIK podał się do dymisji kilka miesięcy po tym jak go rekomendowali
XCD
8 miesięcy temu
Polityk apowstała po to żeby Naród miał gdzie pluć
PRL
8 miesięcy temu
Trwają ustalenia ustalone w dniu publikacji materiału
don
8 miesięcy temu
Ciekawe jak go oderwą od stołka
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić