o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Jezioro wzięło się znikąd. Czasami nie pada tam przez cały rok

6
Podziel się

Dolina Śmierci na pustyni Mojave to jedno z najbardziej suchych miejsc na świecie. Czasami przez cały rok nie spadnie tam nawet kropla wody. Tymczasem nagle pojawiło się tam tymczasowe jezioro. Co się stało?

Czasami opady nie przekraczają 50 mm rocznie
Czasami opady nie przekraczają 50 mm rocznie (Wikimedia Commons CC BY)
bEiVHxSd

Dolina Śmierci to jedno z najbardziej suchych (najbardziej suche w Ameryce Północnej) i najgorętszych miejsc na świecie. 10 lipca 1913 roku padł tam absolutny rekord temperatury powietrza, który nadal nie został pobity. Słupki termometrów pokazały aż 56,7 stopni Celsjusza.

Tymczasem nagle, ponad 15 kilometrowej średnicy jezioro pojawiło się w Dolinie Śmierci. Szybko zniknęło, ale sam fakt jego powstania jest zaskakujący. Zjawisko zaobserwował zupełnie przypadkowo fotograf, który podróżował w okolicy.

bEiVHxSf

Elliot McGucken był na drodze do jeziora Badwater Basin, do którego nie był w stanie dotrzeć, z powodu zamknięcia drogi. Z tego względu postanowił wybrać się na okoliczną Dolinę Śmierci, aby zrobić kilka fotek. Ale nie spodziewał się, że udokumentuje największe w historii jezioro w tym miejscu.

Tak sprawę określił Patrik Taylor, jeden z pracowników Parku Narodowego Doliny Śmierci. To największe jezioro, jakie kiedykolwiek widział w Dolinie Śmierci. Taylor mówi, że czasami, bardzo sporadycznie przez dolinę przejdzie burza, po której pozostają niewielkie zbiorniki wodne. Ale nie na 15 kilometrów.

bEiVHxSl

Źródło: Motherboard

Zobacz także: Zobacz także: Katastrofa Tunguska - co o niej wiemy?
bEiVHxSG
KOMENTARZE
(6)
ja
2 lata temu
i gdzie fota tego jeziora? bez zdjęcia się nie liczy!
Under-Commiss...
2 lata temu
Wyjaśni to Anthony McYarevitsch.
Ja
2 lata temu
To się nazywa powódź błyskawiczna . Ciekawe , że najwięcej ludzi ginie na pustyniach nie od odwodnienia , lecz tonie !!!
bEiVHxSH
miraż
2 lata temu
Fatamorgana
ufo
2 lata temu
Księżyc też ma morza.
pezet
2 lata temu
przesadzili z laniem wody
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić