Wróć na
oprac. Natalia Durman
|

John McCain nie żyje. Ameryka pogrążona w żałobie. "Jest nie do zastąpienia"

34
Podziel się

W wieku 81 lat zmarł amerykański senator i bohater wojenny John McCain. Kondolencje dla rodziny senatora złożyli już m.in. Donald Trump, Barack Obama, Hillary Clinton i Madeleine Albright. Wydali wzruszające oświadczenia.

John McCain "żył życiem w służbie dla swojego kraju" - podkreśliła Hillary Clinton
John McCain "żył życiem w służbie dla swojego kraju" - podkreśliła Hillary Clinton (PAP, STEVE POPE)
bCOgODLV

W lipcu 2017 roku u McCaina zdiagnozowano raka mózgu - glejaka wielopostaciowego. Dwa dni temu, w piątek, jego rodzina poinformowała, że "z typową dla siebie siłą woli zdecydował się przerwać terapię". Zmarł w swoim domu, w otoczeniu najbliższych. 29 sierpnia skończyłby 82 lata.

Kondolencje rodzinie senatora złożył już prezydent USA Donald Trump. McCain, choć sam był Republikaninem, należał do jego surowych krytyków. "Wyrazy najgłębszego współczucia i szacunku trafiają do rodziny senatora Johna McCaina. Nasze serca i modlitwy są z wami!" - napisał Trump.

bCOgODLX

Specjalne oświadczenie wydał też były prezydent Barack Obama. "John i ja pochodziliśmy z różnych pokoleń, mieliśmy zupełnie inne pochodzenie i konkurowaliśmy na najwyższym szczeblu politycznym. Mimo dzielących nas różnic byliśmy jednak wierni czemuś wyższemu - ideałom, o które walczyły całe pokolenia Amerykanów i imigrantów" - stwierdził.

Hillary Clinton podkreśliła, że John McCain "żył życiem w służbie dla swojego kraju". "Od swojego bohaterstwa w marynarce wojennej do 35 lat w Kongresie. Był twardym politykiem, zaufanym kolegą, po prostu nigdy nie będzie drugiego takiego jak on. Moje myśli i modlitwy są z Cindy i całą rodziną" - dodała.

bCOgODMd

"Nie znam nikogo z większą odwagę, siłą, przekonaniami oraz większym poświęceniem dla kraju niż John McCain. Jest nie do zastąpienia" - podsumowała była sekretarz stanu USA Madeleine Albright.

John McCain był torturowany

W 1967 r. podczas wojny w Wietnamie McCain został zestrzelony nad Hanoi i przez 6 lat (do roku 1973 r.) był przetrzymywany jako jeniec wojenny. Mimo ciężkich tortur nie ujawnił żadnej informacji poza swoimi danymi oraz stopniem wojskowym.

Dwukrotnie ubiegał się o prezydenturę. W 2000 r. przegrał zaciętą walkę o nominację na kandydata na prezydenta z ramienia Partii Republikańskiej z George'em W. Bushem. W 2008 r. uzyskał tę nominację, ale przegrał ostateczną rozgrywkę z demokratą Barackiem Obamą.

bCOgODMe

Interesował się Polską

Był zwolennikiem aktywnego zaangażowania USA na świecie i w NATO, gorącym zwolennikiem przyjęcia Polski do NATO, a następnie zwiększenia wojskowej pomocy dla sił zbrojnych Polski, Estonii, Litwy i Łotwy oraz budowy tarczy rakietowej w Europie. Uważał, że należy wywierać presję na Rosję w związku z sytuacją na Ukrainie.

John McCain był także orędownikiem zniesienia wiz dla Polaków. Bacznie obserwował to, co dzieje się w Polsce. W lutym 2016 roku był jednym z trzech senatorów, którzy podpisali się pod listem otwartym do ówczesnej premier Beaty Szydło, w którym wyrazili zaniepokojenie działaniami rządu PiS, dotyczącymi mediów publicznych oraz Trybunału Konstytucyjnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: "Mówili wprost, że mamy się wynosić z Polski". Bartosz Kramek oskarża polityków PiS

bCOgODMy
KOMENTARZE
(34)
pan polski
2 lata temu
widać że choroba miała wpływ na jego decyzje, w ostatnich latach czynnie wspierał terrorystów w Syrii
ola3d
2 lata temu
lepiej przeczytac biografie danego czlowieka i sie wypowiedziec
Darek
2 lata temu
To byl jankes a nie czlowiek.
bCOgODMz
Cross
2 lata temu
Ciekawe ilu wietnamczykow padło z jego reki? i co tam robił ? z milosci do Wietnamu? bohatery ....szkoda gadać : kombatant z Vietnamu .
gosc
2 lata temu
Jaki bohater wojenny ? Walczyl w Wietnamie jako agresor, bo jezeli znam historie to USA napadlo na Wietnam.
Najnowsze komentarze (34)
juzef
2 lata temu
miał dobre serce - rozdawał zapalony napalm wietnamskim dzieciom zeby sie ogrzały
Kamma
2 lata temu
Bez przesady kazdego mozna zastapic.Nie byl wcale zadnym bohaterem.Siedzial w senacie 30 lat I glosowal przeciw nowelizacji ubezpieczen ,a mial raka mozgu . Nienawidzil pana prezydenta Trumpa I pracowal nad tym zeby mu szkodzic
Kongres czy Ż...
2 lata temu
John McCain osobiście znalazł nowiczoka na pustyni niedaleko Bagdadu i zaalarmował prezydenta Busha. Widocznie wtedy coś mu do łba strzeliło. Średnia wieku Kongresu USA to 64,7 roku. Żydzi stanowią 82,2% członków Kongresu.
Czy jesteś du...
2 lata temu
Odszedł prawdziwy amerykański patriota i sprawdzony przyjaciel Polski, który chciał wspomóc polską demokrację napalmem tak jak to robił w Wietnamie wiele lat temu, wspominają głęboko wzruszeni polscy przywódcy pochodzenia żydowskiego na wieść o śmierci senatora Johna McCaina porażonego nowiczokiem. Gdyby nie on, żydzi nie mogliby liczyć na 650 miliardów dolarów od polskich gojów napisali w depeszy kondolencyjnej do Kongresu USA.
Otwarcie
2 lata temu
Był wielkim zwolennikiem wojny z Rosją. Widmo III wojny swiatowej znacząco oddaliło się.
olio
2 lata temu
Nie śpie już 20 godzin..taki młody..za wcześnie
pak
2 lata temu
To jest bardzo przykre, ze USa Heros brali udzial w zbrodniach przeciwko ludzkosci (pomaranczowa substancja). Wietnam nie grozil USa. Moze obecny Prezydent USa powinien wyslac rakiety przeciwko tym, ktorzy rozpylali Pomaranczowa Substancje w Wietnamie? Te "zwierzeta" powinny byc sadzone za zbrodnie przeciwko ludzkosci - nie ma przedawnienia.
Gość
2 lata temu
Był bohaterem który w obcym kraju rzucał bomby napalmowe na wsie pomagające tym którzy walczyli z najeżdzca. Który rozsiewał chemikalia powodujące do dzisiaj problemy genetyczne.Był jednym z bohaterów których pomniki wdzięczności jakoś w Wietnamie nie rosną.Podobni bohaterowie pacyfikowali wsie na Zamojszczyżnie za pomoc jak to nazywali bandytom
bCOgODMr
szkonmak
2 lata temu
Wszyscy użalaja się nad facetem, który wojował w drugim końcu swiata i mordował wietnamskie dzieci i kobiety. Wzruszające.
Gość
2 lata temu
To czy był człowiekiem godnym peanów mogą powiedzieć ofiary napalmu i środków trujących rozsiewanych w Wietnamie.
Hazet
2 lata temu
McCain, to jeden z najgorszych zbirów w polityce USA, chociaż tam w tej dziedzinie jest ostra konkurencja! Oglądałem film o pilotach amerykańskich w niewoli wietnamskiej. Wietnamczycy wiedzieli od razu, ze jest on synem amerykańskiego generała, więc o torturach nie było mowy. Na filmie pokazano jak amerykańscy piloci weseli, dobrze odżywieni, wśród nich McCain, wychodzą z niewoli. Następnie pokazano jak McCain, już w Ameryce, wysiada z samolotu siedząc na wózku inwalidzkim. Gdyby nie przeżył zestrzelenia samolotu, bardzo wielu ludzi na świecie nie zginęło by od kul amerykańskiej armii. To był skrajny militarysta. Oby pamięć o tym złym człowieku jak najszybciej przepadła !!!
Qq
2 lata temu
Wczoraj odpuścił leczenie dziś nie żyje? Eutanazja na życzenie? Są równi o równiejsi.
GTV
2 lata temu
Nie ma ludzi nie do zastąpienia. Pracujący w firmach powinnj to wiedzieć.
Beata
2 lata temu
Taaa, kochał Polskę tak bardzo, że naciskał z całych sił na spłacenie roszczeń żydowskich przez nasz kraj.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić