Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jakub Wielicki
|

Jowisz nie krąży i nigdy nie krążył wokół Słońca

28
Podziel się:

Zapomnij o tym, co wiesz - Jowisz nie krąży wokół Słońca. Gazowy gigant, piąta planeta od Słońca jest tak olbrzymia, że w przeciwieństwie do innych nie krąży wokół Słońca, a przynajmniej nie dokładnie wokół niego. Wszystko przez jego ogromną masę.

Jowisz nie krąży i nigdy nie krążył wokół Słońca
(PAP)

Jowisz, gazowy gigant, którego masa jest 2,5 razy większa niż wszystkich innych planet Układu Słonecznego nie krąży wokół Słońca. Okazuje się bowiem, że centralny punkt grawitacji między naszą gwiazdą a Jowiszem znajduje się nie w centrum Słońca, jak w przypadku innych planet. W tym wypadku punkt ten znajduje się w przestrzeni kosmicznej – nieco nad powierzchnią Słońca.

Jowisz nie krąży wokół Słońca – jak to możliwe?

Aby zrozumieć ten fenomen musimy przypomnieć nieco teorii. Kiedy mniejszy obiekt krąży w przestrzeni kosmicznej wokół innego, większego, orbita tego pierwszego nie jest dokładnie okręgiem. Okazuje się bowiem, że oba obiekty krążą wokół wspólnego punktu w przestrzeni. Oczywiście im większa masa dużego obiektu, tym ten punkt znajduje się bliżej jego środka.

Jak to działa w praktyce? Nie trzeba szukać wcale daleko. Wystarczy przyjrzeć się orbicie Ziemi wokół Słońca – pomimo dużych różnic w masie, orbita naszej planety nie jest idealnie okrągła. Powodem takiego stanu jest fakt, że punkt grawitacyjny Ziemi i Słońca nie znajduje się idealnie w centrum naszej gwiazdy, a w jego pobliżu. Efekt jest taki, że jeśli „zatrzymamy” Słońce, Ziemia zaczyna krążyć po elipsie.

Podobnie jest w przypadku wszystkich innych planet, nie tylko Jowisza. Ich masa, w porównaniu do naszej gwiazdy jest tak niewielka, że jedyną oznaką tego zjawiska są ich eliptyczne orbity. Sprawa przedstawia się z goła odmiennie w przypadku Jowisza, zwanego również gazowym gigantem. Jest on bowiem tak dużych rozmiarów, że centralny punkt grawitacyjny znajduje się poza Słońcem i da się to zaobserwować.

Odkrycia tego dokonali specjaliści z amerykańskiej agencji komicznej NASA, dzięki misji Juno, której celem jest właśnie badanie gazowego olbrzyma.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(28)
dagonly
5 lata temu
Warto jeszcze wyobrazić to sobie z innej perspektywy i w dodatkowych wymiarach. Wtedy można zobaczyć spirale. Niestety chyba nie uczą takiego wyobrażenia ruchu ;)
Jasike z IV b
5 lata temu
Czyli Kopernik wstrzymując słońce zakrzywił orbitę ziemi !
gos
5 lata temu
To że że centralny punkt grawitacji między Słońcem a Jowiszem znajduje się nie w centrum Słońca nie oznacza iż Jowisz nie krąży wokół Słońca... nadal "obiega" Słońce naokoło.
legolas
5 lata temu
I tak słabo NASA - kosmonauci Korei PŁN. już kilka lat temu wylądowali na Słońcu
KOpernik
5 lata temu
Jeszcze odkryją że Ziemia nie krąży w okół Słońca
xxxx
5 lata temu
Są odpowiednie wzory aby wyznaczyć środek ciężkości układu planet i słońca. Słoce krąży wokół środka ciężkości. środek ów zmienia swe położenie w zależności położenia planet. Ady policzyć siłę przyciąganiamiędzy słońcem a Jowiszem nalezy iloczyn ich mas/ przez kwadrat odległości między masami., itd.
dodo
5 lata temu
Antek zwoła komisję! To wina Tuska!
glob
5 lata temu
Jarek to odkrył dawno temu ale nikomu o tym nie mówił.
gość
5 lata temu
Czego można się spodziewać,po redaktorzynie Springer Axel.
Pl
5 lata temu
Bo to jest ten jowisz sie kreci wkolo macierejwicza a a miecierejewicz stoi w miejscu ogolnie to ziemia przy nim tez paradoksalnie stoi dopuki nie zlacza sie dwa atomy, a sie nie zlacza bo mamy obrone terytorialna galaktyki astralnej k.u.t.a.c3 polska na wieki. Ogolnie to nie zrozumiecie sa na tym swiecie rzeczy co sie fizjologom nie snili
marek
5 lata temu
Nasz złoty środek Petru to sPOwodował.
nick
5 lata temu
Ale odkrycie!!!!!!
ALL
5 lata temu
A CO NA TO OPOZYCJA -- PETRU I SCHETYNIO ? TO TEŻ SPRAWKA PREZESA KACZYŃSKIEGO !!!
NIE PISOWI
5 lata temu
Kopernik wstrzymał słońce ruszył ziemie. PiS wstrzymał ziemie ruszył słońce. Kolejna dobra zmiana.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić