o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Julia Przyłębska oskarża: skandaliczne wystąpienia. "Mówią, że TK nie istnieje"

71
Podziel się

- Uznałam, że aby chronić Trybunał Konstytucyjny przed atakami i podważaniem jego wiarygodności nie wezmę udziału w posiedzeniach Senatu - mówi prezes TK Julia Przyłębska o swojej nieobecności na posiedzeniu senackiej komisji ustawodawczej.

Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego
Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego (PAP, Radek Pietruszka)
bDBjYKVx

Prezes TK Julia Przyłębska nie wzięła udziału w czwartkowym posiedzeniu senackiej komisji ustawodawczej, które miało dotyczyć działalności Trybunału w 2018 roku. Przewodniczący komisji Krzysztof Kwiatkowski uznał, że można to odczytywać jako "brak pewnych standardów i deprecjonowanie Senatu".

- Uznałam, że aby chronić Trybunał Konstytucyjny przed atakami i podważaniem jego wiarygodności nie wezmę udziału w posiedzeniach Senatu - stwierdziła Przyłębska na antenie TVP. Dodała, że w grudniu skierowała do marszałka Senatu informację za rok 2018, zatwierdzoną przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK.

- List do marszałka Senatu zakończyłam apelem, aby stał się on przyczynkiem do refleksji, że pewien kanon dyskusji zostaje naruszony - powiedziała prezes TK.

bDBjYKVz

- Absolutnie nie godzę się na to, aby Sejm i Senat były miejscem, w którym następuje nieuzasadniony atak na prezesa i sędziów TK - mówiła.

ZOBACZ: Włodzimierz Czarzasty kpi z Julii Przyłębskiej

bDBjYKVF

Julia Przyłębska dodała, że TK "nie jest jednolity światopoglądowo". - Jeżeli zachodzą przypadki niewydawania niektórych orzeczeń lub są one odwlekane w czasie, oznacza to, że sędziowie nie mają wspólnego poglądu na sprawę i muszą wypracować stanowisko - stwierdziła prezes TK w "Gościu Wiadomości" TVP.

- Zatracamy się w niemerytorycznej rozmowie. (…) Obywatele powinni wiedzieć, jak postępować w ważnych dla nich sprawach. (…) Mam nadzieje, że moja postawa w tym roku umożliwi senatorem rozmowę o orzecznictwie Trybunału i merytoryczną dyskusję - oceniła.

Prezes TK: skandaliczne wystąpienia

Prezes TK mówił również, że nie pozwoli na "bezprawne podważanie przez przedstawicieli władzy ustawodawczej" dobrego imienia instytucji, którą kieruje. - Mówią, że Trybunał nie istnieje, że nie uznają orzeczeń, kwestionują status sędziów. To skandaliczne wystąpienia - krytykowała opozycję.

Przyłębska zaprzeczyła, że do Trybunału nie wpływają sprawy. - Trybunał ma mnóstwo spraw do rozpoznania i stara się te sprawy sukcesywnie rozpoznawać, ale nie są to sprawy proste. Pochylenie się nad ta sprawą wymaga spokoju i refleksji - mówiła, dodając, że "TK nie jest upolityczniony, są to sędziowie, w których jest niezawisłość".

bDBjYKVG

- Staram się nie reagować na personalne pomówienia. Uważam, że te ataki to wyraz bezsilności. Ci którzy zamiast kierować merytoryczne pisma do Trybunału, posuwają się do personalnych ataków. To po prostu bezsilność. Wszystkim obywatelom mogę obiecać, że dopóki będę prezesem nie pozwolę, aby TK został wciągnięty w grę polityczną - powiedziała na antenie TVP Info.

List Julii Przyłębskiej do marszałka Senatu

W swoim grudniowym piśmie do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego prezes TK napisała, że "doświadczenia ostatnich lat pokazały, iż publiczną rzeczową merytoryczną dyskusję nad orzecznictwem Trybunału, również z udziałem przedstawicieli władzy ustawodawczej, zastępują często niemające precedensu ataki na TK oraz sędziów Trybunału".

"Dopuszcza się do deprecjonowania pozycji ustrojowej TK, kwestionuje status prawny sędziów Trybunału" - napisała w piśmie do marszałka Tomasza Grodzkiego prezes Julia Przyłębska. W jej ocenie "styl debaty narusza niejednokrotnie nie tylko rudymenty prawa, ale także kanon kultury rozmowy" - napisała.

bDBjYKVH

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDBjYKWa
KOMENTARZE
(71)
avatar
12 miesięcy temu
Spieszcie sie czytać komentarze, tak szybko niektóre "odchodzą"!!!!!!
Marian
12 miesięcy temu
Gonić wszystkich którzy się nie sprawdzili. Koniec bezkarności.
avatar
12 miesięcy temu
Jakie życie w Polsce było by piękne, gdyby zniknęła Totalna, czerwona i zielona zaraza!!!!!!!!
bDBjYKWb
Torunanin
12 miesięcy temu
krycha w tk je sałatę
asa
12 miesięcy temu
ma rację olać tych totalno-lewackich warchołów
Najnowsze komentarze (71)
Polak
12 miesięcy temu
Lew.ki to t..epe dz..idy zlodz.eje zdra.cy i sprzeda.czyki. Polacy obudzcie sie. 1 ustawe rozpatrywali miesiacami celowo opozniajac poprawe zycia przecietnego polaka.
Pivey
12 miesięcy temu
.... istnieje, istnieje - chodzę tam także na obiady.
Andrzej
12 miesięcy temu
Czyżby Pani magister strzeliła focha?
lech
12 miesięcy temu
przybłęda czyli stara kapusia tw. wolwgang z ubecji nie umie się wysłowić wiec po prostu stchórzyła tępa baba ot i wszystko
abc rozumu
12 miesięcy temu
Pewnie poziom rozmowy z Krysią P. jest jej bliższy. Micha sałaty i dogadają się w każdej sprawie, w każdym miejscu. Najlepiej ochroni TK kiedy wyjedzie na Madagaskar.
lllla
12 miesięcy temu
to jest dopiero kasta Pana K.
Baju baju
12 miesięcy temu
TW????????????
Patriota 22
12 miesięcy temu
Jaka Prezes, przeciez ta kobieta nie legitymacji do tego stanowiska z urzedu.Sprawe ta reguluje Konstytucja RP.Uwazam,ze pani mgr postapila slusznie, bo nie ma prawa do wypowiadania sie w tematach o ktorych wyzej mowa.
bDBjYKVT
kor
12 miesięcy temu
ta bandę 54 powinni aresztować , i należy przywrócić karę śmierci
dede
12 miesięcy temu
Julcia a co na to mąż,WOLFGAN przyłębski, będziesz niewiasto musiała powiększyć drzwi by małżonek nie porysował rogami framugi, i oby z tych kolacyjek nie było potomków kulawego
Jan
12 miesięcy temu
W posiedzeniach Sejmu też nie powinna uczestniczyć. A najlepiej żeby w niczym nie uczestniczyła.
Patriota 22
12 miesięcy temu
Szok.To jest ewenement na klase swiatowa .Stara baba agentka PRL + Agent maz , sa reprezentantami RosjiPIS .Nie moge zrozumiec jak Szanowna Pani Mosbaucher/jak pomylilem pisownie to przepraszam / moze tego nie dostrzegac?????.No chyba , ze powstal nowy podzial Europy Putin - Trumph ,czyli Polska wraca pod strefe pod ktora byla po 1945 roku.Ziec Trumpa moze swiecic swieto .
profos
12 miesięcy temu
a kiedy ten biorca gawłowski i jego szef grodzki będą siedzieć we więzieniu????????!!!!!!!!
emmu
12 miesięcy temu
ta kobieta , to dno, i tyle w temacie
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić