Wróć na
Klaudia Stabach
Klaudia Stabach
|
aktualizacja

Junes Abujakub - zamachowiec z Barcelony nie żyje

48
Podziel się

Hiszpańska policja zastrzeliła Junesa Abujakuba, który w ubiegły czwartek wjechał furgonetką w tłum ludzi spacerujących na Las Ramblas w Barcelonie.

Policja na drodze w pobliżu miejscowości Subirats, gdzie zastrzelono podejrzanego mężczyznę
Policja na drodze w pobliżu miejscowości Subirats, gdzie zastrzelono podejrzanego mężczyznę (East News, AP/Emilio Morenatti)
bCPfEQjp

Poszukiwany w całej Europie dżihadysta Junes Abujakub został zastrzelony - potwierdziła katalońska policja.

Policjanci dopadli Abujakuba na drodze w Subirats - gminie położonej 50 km od Barcelony. Przez długi czas nie informowali jednak o szczegółach tego zdarzenia, ograniczając się jedynie do potwierdzenia informacji o policyjnej operacji w tym regionie.

bCPfEQjr

Z pierwszych oficjalnych komunikatów wynikało, że w pobliżu stacji benzynowej zastrzelono tam mężczyznę, który miał na sobie coś, co przypominało "pas z ładunkiami wybuchowymi".

Na miejsce wezwano saperów i specjalistycznego robota, który zajął się pasem szachida. Sprawdzał, czy rzeczywiście znajdują się w nim ładunki wybuchowe.

bCPfEQjx

Dopiero gdy dzięki robotowi udało się stwierdzić, że pas jest fałszywy, policjanci mogli potwierdzić tożsamość zastrzelonego męzczyzny. Wcześniej hiszpańskie media podawały - powołując się na policyjne źródła - że był on "fizycznie podobny do Junesa Abujakuba". Po sprawdzeniu odcisków palców nie było już wątpliwości - zastrzelony mężczyzna to poszukiwany terrorysta.

O podejrzanym mężczyźnie przypominającym Abujakuba poinformowali policję mieszkańcy, którzy zauważyli go kręcącego się wokół jednego z domostw. Miał on zatrzymać się przed nim i gwizdnąć, jakby próbował kogoś wywołać na zewnątrz. W drzwiach pojawiła się jednak nie ta osoba, której oczekiwał Abujakub. Mężczyzna uciekł w kierunku winnic.

Policjanci dopadli Abujakuba w poblizu zamkniętej stacji benzynowej. Według relacji "El Mundo", gdy terrorysta zauważyl policję miał krzyczeć "Allah Akbar".

bCPfEQjy

W okolicy wciąz jest dużo policji, krąży nad nią policyjny śmigłowiec. Katalońska policja prosi, by mieszkańcy pozostali w domach i zachowali czujność, dopóki funkcjonariusze nie przetrząsną całej okolicy w poszukiwaniu ewentualnego drugiego terrorysty.

Zamachy w Barcelonie i Cambrils

W zamachach w Barcelonie i Cambrils, które zdaniem śledczych były dziełem tej samej 12-osobowej siatki terrorystycznej, zginęło łącznie 16 osób.

W Barcelonie furgonetka wjechała w tłum ludzi na popularnym wśród mieszkańców miasta i turystów deptaku La Rambla. W tym ataku zginęło 14 osób, ponad 100 zostało rannych. Za kierownicą auta siedział zdaniem śledczych właśnie Junes Abujakub.

bCPfEQjz

Mężczyzna zbiegł. Podczas ucieczki zabił swoją piętnastą ofiarę - 34-letniego Pablo Pereza, właściciela Forda Focusa, którym próbował później uciec z Barcelony.

bCPfEQjS
KOMENTARZE
(48)
Kaszub
3 lata temu
No i teraz akumulator na jaja - niech wszystko wyśpiewa i wyda wszystkich swoich pobratymców ! A później zastrzelić go "przy próbie ucieczki"... i po kłopocie.
V
3 lata temu
Myślę, że jak tak dalej pójdzie zabraknie im policzków do nadstawiana.
ccccc
3 lata temu
oj to poniesie "kare" pewnie 3 lata w zawiasach?
bCPfEQjT
dedsec
3 lata temu
Nagrać jak mu odcinają głowę i wrzucić na Youtuba.
zenek
3 lata temu
Za to co zrobił miał za lekką śmierć.
Najnowsze komentarze (48)
33
3 lata temu
"W kra­jach bał­kań­skich, w Rosji, na Ukra­inie i na Wę­grzech przez 500 lat mu­zuł­ma­nie za­bi­li razem około 80mln Chrze­ści­jan. Na­stęp­nie, aby po­ło­żyć kres nie­koń­czą­cym się mu­zuł­mań­skim in­wa­zjom na chrze­ści­jań­ską Eu­ro­pę oraz aby obro­nić Bi­zan­cjum, w 1095 roku na po­le­ce­nie pa­pie­ża Urba­na II za­czę­ły się kru­cja­ty, które było zba­wien­nym środ­kiem do oczysz­cze­nia Eu­ro­py z is­la­mu. "
Piorun
3 lata temu
Inaczej by to wszystko wyglądało gdyby jakiś cywil w atakowanym tłumie miał broń i umiał jej użyć. Mniej ofiar by było i nie trzeba by angażować później takich środków w poszukiwania bandyty. No cóż ale jewropejskie lewactwo wie "lepiej" że broń nie jest dla uczciwych ludzi. Bierzmy przykład z Czechów!!!
mario
3 lata temu
Gdzie film z zabicia psychopaty?
gosc
3 lata temu
brednie...sami organizuja ataki na ludnosc a potem graja bohaterow(rzady panstw tzw.europy)
Gosc
3 lata temu
Dziwne,sluzby zawsze wiedza o planowanych zamachach(i nic z tym nie robia),a zamachowiec zawsze zostaje postrzelony????
abdul trzeci ...
3 lata temu
No i teraz powinni ogłosić co najmniej 7 dniową żałobę narodową po śmierci tego biednego chłopczyka okrutnie zamordowanego przez policję.
Wojt
3 lata temu
Powinni im wszystkim wkładać do grobu świńskie łby. Skończyło by się kozaczenie od razu.
hihi
3 lata temu
on uśmiecha się dziwnie porozumiewawczo, i molestuje. Ciemne kobiety opacznie odbierają tego nawiedzonego islamistę. A i ja mam dziwne wrażenie.
bCPfEQjL
dex
3 lata temu
i tak bedzie, dzis jest grzecznym mislinkiem, a jutro zaklada pseudo pas srachida i idzie w miasto glosic slowo allaha, dzieki angela karma ci za to odplaci za tych niewinnych ludzi, ktory dzieki tobie nie zyja
po problemie
3 lata temu
martwy muzułmanin jest OK ! a żywych ochrzcić i wysłać do domu.Jak będą pitać przed święconką to kula włeb !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
CNNN
3 lata temu
Powinni teraz wydalaic - matke ojca ciotki braci siostry wujkow kuzynow chrzestnych zone dzieci nawet noworodki . Kara oprocz ukarania ma jeszcze jedno zadanie - odstraszac innych
miro
3 lata temu
Jak zwykle sprawca zastrzelony. Te zamachy to podpucha.zawsze zamachowiec jest zastrzelony (lub kozioł ofiarny) na miejscu zamachu nigdy nie działaja kamery, dziwnym trafem znajduja dokumenty zamachowca. A po zamachu zacieranie sladów przez policje
GAGS
3 lata temu
Nigdy nie sądziłem że to powiem ,, Brawo policja ,,
Erwin
3 lata temu
Jak ja bezowych nienawidze....
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić