Wróć na
oprac. Barnaba Siegel
|
aktualizacja

"Już to gdzieś widziałem". Déjà vu - naukowcy wyjaśniają

17
Podziel się

Przynajmniej raz w życiu déjà vu przeżyje 85% ludzi. Skąd się bierze ten fenomen? Naukowcy mają swoje wyjaśnienie

Déjà vu - czasami sympatyczne, czasami przerażające doświadczenie
Déjà vu - czasami sympatyczne, czasami przerażające doświadczenie (Świat na dłoni)

Zagadka déjà vu, czyli podwójne przeżycia

Francuskiego określenia déjà vu po raz pierwszy użył 1876 roku psycholog Émile Boirac (1851–1917). W tłumaczeniu oznacza to „już widziano” i dokładnie odpowiada opisanemu przez nas stanowi. Ten, kto przeżywa déjà vu, ma nieodparte uczucie czegoś znanego i dziwnego. Tak, jakbyśmy mogli przewidzieć, co się stanie za chwilę, ponieważ już to kiedyś widzieliśmy we śnie lub przeżyliśmy tę sytuację w przeszłości.

Nie jest to żaden współczesny fenomen. Wydaje się, że déjà vu występuje w umyśle ludzkim od zawsze. Współcześnie mamy jednak do dyspozycji badania, według których z tym uczuciem spotyka się 85% populacji. Nic dziwnego, że ten fascynujący stan tak bardzo ciekawi naukowców i zwyczajnych ludzi, którzy wciąż szukają jego przyczyny. Czy déjà vu jest zagadkową tajemnicą i połączeniem z poprzednim życiem lub innymi światami, czy też ten fenomen jest efektem krótkotrwałej zwarcia w naszym mózgu?

Naukowy dowód

Naukowi pracownicy nie zamierzają się zgodzić z jakąkolwiek nadprzyrodzoną hipotezą, więc opracowują teorie déjà vu, które jednak przez dłuższy czas nie mają żadnych konkretnych dowodów naukowych. Milowy krok wykonał zespół naukowców z Uniwersytetu Masaryka w Brnie w 2012 roku. Wreszcie udało im się udowodnić neurologiczne pochodzenie fenomenu, który jest bezpośrednio zależny od akcji odgrywającej się w mózgu.

Eksperyment przeprowadzony na 113 ochotnikach pokazał ciekawy fakt. Uczestników poddano badaniu rezonansem magnetycznym. Ci, którzy doświadczają déjà vu, mieli mniejsze struktury mózgu w rejonie hipokampu, w miejscach wpływających na pamięć w porównaniu do tych badanych, którym ten stan jest obcy.

Naukowcy wyjaśniają więc ten fenomen jako swego rodzaju „błędem systemu”, która powstaje na skutek podrażniania hipokampu. Powodem tego może być stres i zbyt mało snu. To nie przypadek, że déjà vu pojawia się zwykle po nieprzespanej nocy lub na trudnym etapie życia.

Déjà vu to nie choroba, ale...

Do dzisiaj naukowcy zastanawiają się na teorią, że przyczyną tego zjawiska jest chwilowe „spięcie” pomiędzy prawą i lewą półkulą. Obie półkule rejestrują te same wydarzenia, ale każda z nich analizuje je po swojemu. Kiedy informacja przekazywana z jednej części mózgu do drugiej ma lekkie opóźnienie, pojawia się w przeciwnej półkuli jakby dwa razy. Wygląda na to, że tę niepopartą teorię wywracają badania czeskich naukowców. Jednocześnie mocno podkreślają, że mimo iż déjà vu pojawia się przy niektórych schorzeniach, samo w sobie nie jest chorobą.

Do bliższego poznania zjawiska déjà vu naukowców skłania chęć zgłębienia zagadnienia bardzo nieprzyjemnej choroby – padaczki. Przy przeżywaniu uczucia „już to widziałem” w głowie zachodzi podobny proces jak podczas epilepsji płata skroniowego.

Déjà vu jest pierwotnym zjawiskiem napadu padaczkowego zaliczanego go tzw. częściowych napadów padaczkowych, którym towarzyszą symptomy psychiczne. Są one znane większości epileptyków. Przy tym typie ataku dochodzi do upośledzenia wyższych funkcji mózgowych. Chory nie traci przy nim przytomności, ale może dojść u niego do zaburzeń mowy, czasowej dezorientacji oraz właśnie do déjà vu.

Napad padaczkowy powoduje déjà vu w chwili, kiedy dochodzi do podrażnienia części płata skroniowego. Czasami temu stanowi towarzyszy tzw. jamais vu w tłumaczeniu „nigdy nie widziano”. W tym przypadku człowiek, który przeżywa całkowicie zwyczajną i znaną sobie sytuację, ale nie jest w stanie jej rozpoznać.

KOMENTARZE
(17)
Real
rok temu
chyba jak wpiszę w google "przyczyny deja vu" to coś się dowiem bo z tego "artykułu" to nie.
nomad
rok temu
jest to bardzo dziwne zjawisko ale sam tego doświadczyłem i to nie raz nawet będąc za granicą Polski
delta
rok temu
Autor tego artykułu też ma déjà vu. Z artykułu zrozumiałem tyle, ile z programu i obietnic Koalicji (PO, Nowoczesnej, SLD i PSL...). Czyli nic.
Neo
rok temu
Już w "Matrixe" mówili że "deja vu" to błąd systemu, Bracia Wachowscy byli szybsi.
nieświadomość
rok temu
Śniłam o czymś dziwnym. Miejsce i czynność nie zgadzały się, ale po roku właśnie taka absurdalna sytuacja się zdarzyła. A ostatnio czytałam artykuł, że ktoś skreślił liczby, co mu się śniły i wygrał w lotto.
Najnowsze komentarze (17)
Merfi 1977
5 miesięcy temu
A nie jest to czasem tak że przy dzisiejszym dostępie do mediów i informacji, gdzieś coś zobaczymy i zakodujemy. Później jedziemy w te rejony np. na wakacje i.... Kurde chyba tu kiedyś byłem...
antykomer
rok temu
też mi wiarygodne badanie. Zdarza się nie wiadomo kiedy, w nagłej sprawie. A naukowcy wzieli sobie 113 ludzi i powiedzieli, ty będziesz miał deja vu. Masz mieć teraz ten objaw bo będziesz badany. Śmiech na sali.
agata
rok temu
chwilowe spięcie...:)
Antychryst90
rok temu
Głupota totalna bo ja często miewam to uczucie i nie na zmeczeniu. A dodatkowo zdazyło mi się że snilem o czymś po czym parę dni później to się działo.
Rapa Holleen
rok temu
Mam nadzieję, że w niedzielę nie doznam deja vu i PiS przegra wybory
nieświadomość
rok temu
Śniłam o czymś dziwnym. Miejsce i czynność nie zgadzały się, ale po roku właśnie taka absurdalna sytuacja się zdarzyła. A ostatnio czytałam artykuł, że ktoś skreślił liczby, co mu się śniły i wygrał w lotto.
Jasiek
rok temu
A ja bym się co napił.
koko
rok temu
Czyli 15 % sie wysypia i ma mało stresu. Elita, która nie widzi rzeczywistości ;)
shyracka
rok temu
Już się bałem, że napisaliście "krótkotrwałej zwieraczy". Może napiszcie o tym, jak wasze błędy powodują zwarcie w mózgu.
paranoik
rok temu
płyn do wywoływania tego zjawiska jest dostępny prawie w każdej miejscowości za dwadzieścia parę złotych, wiem, bo jak wracam do domu "marynarskim" rozkołysanym krokiem, pojawia się myśl, gdy dostrzegam minę żony... JUŻ TO KUŹWA GDZIEŚ WIDZIAŁEM !!!
alojz
rok temu
naukofcy i ich chore tezy... powinni zlikwidować ten zawód.
Neo
rok temu
Już w "Matrixe" mówili że "deja vu" to błąd systemu, Bracia Wachowscy byli szybsi.
c
rok temu
Mnie sie wydaje że Bóg za każdym razem daje nam nowe życie, w tym samym ciele i z tymi samymi ustawieniami systemowymi i za każdym razem mamy wybór. Albo wybierzesz droge w lewo albo droge w prawo. Tylko odbywa się to za każdym razem w innej galaktyce. Innego wyjaśnienia nie ma.
Kartacz
rok temu
Brednie czyli przelewanie pustego w próżne. Ci "naukowcy" chyba sami byli pod wpływem déjà vu - ciekawe tylko co brali?
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić