o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Michał Wróblewski
,
Sylwester Ruszkiewicz
|
aktualizacja

Kaczyński zakazał mówić o aborcji. W PiS się buntują

36
Podziel się

Polityczny ruch pod egidą ojca Tadeusza Rydzyka - stojący w poprzek interesowi Prawa i Sprawiedliwości - robi się coraz bardziej intensywny. Rozmowy z osobami skupionymi wokół Ruchu Prawdziwa Europa prowadzą politycy związani z PiS. Nad niektórymi może zawisnąć widmo wykluczenia z klubu. A na pewno wykreślenie z list wyborczych.

Jarosław Kaczyński grozi palcem posłance Annie Siarkowskiej
Jarosław Kaczyński grozi palcem posłance Annie Siarkowskiej (TVN24/x-news, x-news)
bEKzPgNx

Najbliższa sobota będzie kluczowa w kontekście zintensyfikowanych w ostatnim czasie działań Prawa i Sprawiedliwości przed zbliżającą się przerwą świąteczną.

Partia Jarosława Kaczyńskiego organizuje konwencję podsumowującą rok rządów premiera Mateusza Morawieckiego, na której najprawdopodobniej padną także nowe propozycje programowe dla Polaków. Wyciszanie emocji, gaszenie sporów, odsunięcie radykalizmów i kontrowersyjnych pomysłów na rzecz pozytywnych propozycji - tak ma wyglądać ostatni przedświąteczny weekend w wykonaniu obozu "dobrej zmiany".

To próba tzw. odbicia się po nie najlepszych dla Zjednoczonej Prawicy ostatnich kilkunastu tygodniach. Dlatego przekaz, jaki dominuje na zamkniętych spotkaniach zarówno kierownictwa PiS, jak i całego klubu parlamentarnego, jest jeden i zasadniczy: jedność.

bEKzPgNz

Problematyczny temat aborcji

Na jednym z takich posiedzeń - w którym udział wzięli wszyscy parlamentarzyści PiS - Jarosław Kaczyński zwrócił uwagę na jeszcze jeden temat, który dominuje zwłaszcza w mediach kontrolowanych przez ojca Tadeusza Rydzyka: sprawę aborcji.

W kierownictwie PiS - na czele z prezesem - nikt nie ma wątpliwości, że od strony politycznej ostatni rok kadencji nie jest dobrym czasem na rozstrzyganie tak fundamentalnie trudnych spraw, jak całkowity zakaz przerywania ciąży. A tego właśnie domagają się środowiska skupione wokół o. Rydzyka.

bEKzPgNF

Prezes Kaczyński na zamkniętym posiedzeniu klubu PiS w Jachrance tydzień temu jasno dał do zrozumienia: nie podejmujemy tego tematu co najmniej do najbliższych wyborów parlamentarnych.

Tyle że nie wszyscy parlamentarzyści klubu PiS zgadzają się z prezesem. Ba, tacy konserwatywni posłowie, jak Anna Sobecka czy Anna Siarkowska, regularnie krytykują własny klub za inercję i cynizm w związku z "zamrożeniem" tematu prawa aborcyjnego (więcej pisaliśmy o tym tutaj). A poseł Bartłomiej Wróblewski we wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niekonstytucyjności przesłanki eugenicznej napisał: "Konstytucja RP, szczególnie art. 38, wyklucza prawną segregację ludzi według jakiegokolwiek kryterium na tych, którym przysługuje prawna ochrona życia oraz na tych, którym owa ochrona nie przysługuje".

bEKzPgNG

Duża konferencja w Sejmie

Według informacji Wirtualnej Polski, w sobotę w Sejmie - w dzień konwencji PiS - odbędzie się duża konferencja "Porządek oparty na prawie naturalnym - wyzwanie dla społeczeństwa obywatelskiego", organizowana przez poseł Annę Siarkowską i stowarzyszenie Ordo Iuris, które odpowiada za projekty ustaw całkowicie zakazujących aborcję.

Tym samym parlamentarzystka PiS wyłamuje się z nakazu prezesa Kaczyńskiego, by nie nagłaśniać i nie podejmować tego niezwykle niewygodnego dla PiS tematu.

bEKzPgNH

Zdrowy rozsądek i prawo naturalne

Kilka miesięcy temu opisaliśmy w Wirtualnej Polsce zablokowanie dużej konferencji środowisk myśliwych wspieranych przez o. Tadeusza Rydzyka i byłego już ministra Jana Szyszkę, która miała odbyć się w Senacie. Ostatecznie została przeniesiona na jedną z uczelni. Prezes PiS - jak się dowiedzieliśmy - osobiście miał rekomendować zablokowanie tego spotkania. Powód? Ostra krytyka władzy ze strony właśnie tych środowisk - przede wszystkim łowieckich i roliczych.

Środowisk, które wciąż mogą liczyć na wsparcie Torunia.

bEKzPgNI

Tym razem podobnej sytuacji nie będzie. Jak mówi Wirtualnej Polsce Anna Siarkowska, na sobotniej konferencji - planowanej już od dwóch miesięcy - mają pojawić się środowiska pro-life, prawnicy, konstytucjonaliści i konserwatywne stowarzyszenia obywatelskie.

- Będziemy rozmawiać o sprawach takich jak pierwszeństwo rodziców w wychowaniu dzieci, prawa rodziny, prawa do życia, ale też prawa do broni, prawa własności... Szereg różnych kwestii wynikających z porządku prawa naturalnego i po prostu zdroworozsądkowego, które powinny być respektowane w prawie stanowionym - wyjaśnia parlamentarzystka klubu PiS i liderka Partii Republikańskiej.

Grożenie palcem i potajemne rozmowy

Według rozmówców Wirtualnej Polski, Siarkowska jest w kontakcie z osobami skupionymi wokół Ruchu Prawdziwa Europa - partii, o której powołaniu informowaliśmy jako pierwsi.

- Anka świadomie gra na nową partię ojca Rydzyka i dogaduje się z narodowcami, bo wie, że miejsca na listach PiS w kolejnych wyborach nie dostanie - twierdzi nasz informator. - Pogrożenie jej palcem przez Jarosława Kaczyńskiego było dobitnym tego sygnałem - dodaje.

W rozmowie z WP Siarkowska zaprzecza jednak, by rozmawiała z kimkolwiek o dołączeniu do partii prof. Mirosława Piotrowskiego. - Mam swoje ugrupowanie, które jest częścią Zjednoczonej Prawicy - podkreśla posłanka.

Tyle że Partia Republikańska, narodowcy i Ruch Prawdziwa Europa mogą stworzyć koalicję kilku ugrupowań, które mają szansę wystartować w kolejnych wyborach - zarówno europejskich (bardzo prawdopodobna opcja), jak i parlamentarnych (mniejsze prawdopodobieństwo).

Za chwilę mogą skończyć się czasy, w których na prawo od PiS jest tylko ściana.

Michał Wróblewski, Sylwester Ruszkiewicz

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEKzPgOa
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(36)
Loki
3 lata temu
Można wspomnieć, że chodzi o nikczemność zwyrodnialczą przeciwko ludzkości
Adam
3 lata temu
Ciekawe jak ciaza bedzie zagrazac córką tych osób i umra bo ich mamusie wprowadziły takie prawo czy tatusiowie mysla ze ich to nie dotknie ale niech nie mówia chop jak nie przeskoczą prawo jest dobre nie tak łatwo zrobic aborcje w polsce
II sort
3 lata temu
panie kaczyński, ty dzielisz każdy nasz dom. Mąż przeciw żonie, kłótnie dozgonne, kto lepszym Polakiem był, łóżko pod nimi wzdłuż przełamane, jakże odnajdą się w nim. Syn przeciw ojcu, wnuk przeciw dziatkom, a przeciw siostrze brat, w tylu rodzinach stół przerąbany, jak mają chleb na nim kłaść? panie kaczyński, nawet Jezusa na krzyżu drewnianym przepiłowałeś na pół. Pieśń o Jarosławie Kaczyńskim - YouTube
bEKzPgOb
saa
3 lata temu
Tak się wymądrzają razem z Rydzykiem, to lepiej jak się urodziło i matka pozabijała, dzieci urodzone zostały zabite, a matka dożywocie. To już chyba lepiej żeby w ogóle nie nosiła tych ciąż. Jak tacy wielcy mądrzy, Siarkowska, Gojek czy Rydzyk, to niech się wypowiedzą na ten temat.
bbb
3 lata temu
Juz widac te zakazy. Noworodki zakopane w lesie , spalone , utopione itd
antykaczy
3 lata temu
Już po Pisie już w przyszłym roku Polska i Polacy odetchną z ulgą
Rysiek
3 lata temu
Aborcja, aborcja, aborcja!!! Nikt nie bęzie zagłuszać słów prawdziwych Polaków!!! Głosowałem na PIS ale teraz widzę że to taka sama komuna jak PO.
az
3 lata temu
Narodowcy do Rydzyka ??? Religia zawsze krwią płynęła !!!!!!!!!
suweren
3 lata temu
Dialog z Kaczyńskim polega na wysłuchaniu tego czego zabrania i co nakazuje. Precz z takim rozmówcą, niech się wyniesie na wschód, tam znajdzie godnych siebie rozmówców.
Jan lat 70
3 lata temu
Najlepszą decyzją wyżej od nas rozwiniętej cywilizacji byłaby dotycząca anihilacji całego pisu ( dla nieuków - unicestwienia ).
bb
3 lata temu
Znowu ten temat? Po jaki wuj ruszać najbardziej kompromisową i etyczną ustawę? Nikt nie będzie zmuszał mnie do urodzenia potworka, albo dziecka z gwałtu, albo do donoszenia ciąży zagrażającej zdrowiu, lub życiu! To chore i nieetyczne!
KATARZYNA
3 lata temu
Ktoś ma na sumieniu sprawę związaną z aborcją.!!! O aborcji trzeba mówić i to głośno panie Kaczyński. Ale ty nie znasz życia. Ty nie wiesz co to znaczą dzieci i prawdziwa rodzina. Nie wiedziałam że ty jesteś taki słabiutki.
KATOLIK
3 lata temu
JAK ŻYJĘ, NIE SŁYSZAŁEM ABY ZAKONNIK TWORZYŁ UGRUPOWANIE POLITYCZNE.PANIE RYDZYK PODEJMIJ PAN DECYZJĘ - ALBO SIĘ MODLĘ ALBO POLITYKUJĘ, BO TAK NIE PRZYSTOI ZAKONNIKOWI. TO CO WYDZIWIA RYDZYK NIE MIEŚCI SIĘ W PRAWACH NAUK KOŚCIELNYCH A CO NA TO WŁADZE KOŚCIELNE. MILCZĄ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
bEKzPgNT
piotr
3 lata temu
kaczyński ukochana basia czeka - nie zwlekaj !!!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić