Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Sylwester Ruszkiewicz
Sylwester Ruszkiewicz
|

Kapelani zatrudnieni w skarbówce. Wiemy ile nas kosztują

38
Podziel się:

609 tysięcy złotych – tyle z budżetu państwa wydaliśmy na zatrudnienie 10 kapelanów w Krajowej Administracji Skarbowej w 2018 roku. Duchowni mają tam za zadanie m.in. organizować nabożeństwa albo zajmować się opieką duszpasterską nad pracownikami.

Kapelani w skarbówce zarabiają ok. 4,7 tys. zł miesięcznie
Kapelani w skarbówce zarabiają ok. 4,7 tys. zł miesięcznie (Materiały prasowe)

Do pracy w skarbówce wskazuje ich biskup, ale zatrudnia Krajowa Administracja Skarbowa. Ich działalność prowadzona jest w oparciu o przepisy, które weszły w życie już pod rządami PiS. Mianowanie do służby kapelanów odbywa się na zasadach określonych przepisami ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej.

Ich wynagrodzenie reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z 28 lutego 2017 r. A zakres obowiązków wynika z "Porozumienia między Szefem Krajowej Administracji Skarbowej a Delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Krajowej Administracji Skarbowej z 23 listopada 2017 r.”

Sprawdziliśmy, poprzedni rząd PO-PSL nie praktykował zatrudnienia kapelanów w skarbówce.

Zobacz także: Zobacz też: Precedens w obradach Sejmu. Neumann: to budzi podejrzenia

Co robią kapelani i ile zarabiają? Jak wynika z odpowiedzi na poselską interpelację przygotowaną przez wiceministra finansów, szefa Krajowej Administracji Skarbowej Piotra Walczaka, w 2018 r. w KAS służbę pełniło 10 kapelanów (9 w izbach administracji skarbowej i 1 w Ministerstwie Finansów)
.

Zgodnie z przepisami, kapelani "mają prawo organizować opiekę duszpasterską dla pracowników KAS i funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej oraz ich rodzin”, "organizowania nabożeństw”, czy "współorganizować uroczystości patriotyczno-religijne z udziałem pracowników KAS i funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej”.

- Łączny koszt zatrudnienia kapelanów w 2018 r. wyniósł 609 tys. zł (koszty uposażeń, nagród, świadczeń przysługujących funkcjonariuszom Służby Celno-Skarbowej oraz koszty delegacji), z tego 565,7 tys. zł stanowiły uposażenia (uposażenia, nagrody 3 proc. z funduszu nagród, nagrody roczne i nagrody jubileuszowe)
– informuje wiceminister Piotr Walczak.

Jak wynika z danych resortu finansów, przeciętne miesięczne wynagrodzenie kapelanów w skarbówce wynosiło w 2018 r. to 4 714 zł netto.

Według informacji przekazanych posłom w kwietniu br. przez resort finansów wynagrodzenie kapelanów wynosi od 2,4 do 7,4 tys. zł brutto i jest uzależnione od miejsca pracy. W Izbie Skarbowej w woj. mazowieckim kapelan zarabia ok. 7,3 tys. zł brutto. W lubelskim "tylko" 4,8 tys. zł brutto. A duchowny na pół etatu w woj. zachodniopomorskim 2,4 tys. zł brutto. Jest to kwota uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami.

Po co kapelan w skarbówce? Według części urzędników, rozmówców "Gazety Wyborczej” ich zatrudnienie budzi spore kontrowersje. - Duchowny nie pojawia się fizycznie w urzędzie, ani nie odbija karty czasu pracy. Czasem wysyła maile. Ostatnio widziałam go na Wigilii – mówiła w "GW” urzędniczka wysokiego szczebla jednej z izb administracji skarbowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(38)
obywatel
3 lata temu
Czyste szaleństwo za publiczne pieniądze, nie wierzę w to co czytałem ?????
Michalroszkow...
3 lata temu
Tak jakby nie mogli isc jak normalni ludzie do kosciola jak 99procent
olaf
3 lata temu
Czy to jakies jaja...? Ciekawe co jeszcze wymysla...? W skarbowce potrzebuja ksiedza do rozgrzeszania za zlodziejstwo na ludziach...? I to bedzie dzialac...? No to ciekawe...
Konstytucja
3 lata temu
I to wszystko w świeckim państwie i państwowej firmie!? Kto na to zezwala powinien siedzieć razem tymi kapelanami.
Bill
3 lata temu
To w skarbówce są również dzieci?
qwe
3 lata temu
Widział ktos ksiedza w skarbowce?raczej sa na etatach z drugiej strony maja myk do krojenia kasy a nasze podatki zamiast na nasze potrzeby łyka ekipa batmana
Vvv
3 lata temu
W sumie ok. Nikt inny tak nie przypilnuje kasy jak czarna pijawka
jacku
3 lata temu
Kościół jest znienawidzony przez Niemców (Niemcy mają długą tradycję walki z Kościołem w diecezji włocławskiej zabili w II wojnę światową ponad połowę księży, druga znienawidzona instytucja to aparat skarbowy, przed rozbiorami polska miała bardzo słaby aparat skarbowy i 14 tysięcy wojska, Prusy słynęły ze sprawnego aparatu urzędniczego i miały 250 tysięcy żołnierzy, miało to wiadome skutki dla kraju
ddddddd
3 lata temu
ta ostatnie namaszczenie przed kontrolą z US :D
Rico
3 lata temu
Szkoda słów. Trzeba pójść 13 października na wybory i to zmienić. "Oby nam się tylko chciało chcieć" - jak powiedział poeta. Samymi komentarzami niczego nie zmienimy.
joda
3 lata temu
"Organizują opiekę duszpasterską" Jak ktoś nie chce skorzystać to brak awansów, podwyżek a w efekcie na zielona trawkę.
Mila
3 lata temu
To jakaś paranoja,chore!!!
pawel
3 lata temu
w moherowym państwie z moherowym Jarkiem który nie czyta nowego testamentu to norma - 2 list do Tesaloniczan 3 rozdział wersety 7-12
kościół DIABŁ...
3 lata temu
A dzieci i ludzie umierają, bo nie ma pieniędzy na leki i leczenie !!!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić