o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
oprac. oprac. Tomasz Budzik
|

Kara za brak OC w 2019 r. to nawet 4500 zł. UFG typuje winnych bez pomocy policji

77
Podziel się

Kary za nieubezpieczenie pojazdu w 2019 r. idą w górę. Właściciel samochodu osobowego będzie mógł zapłacić nawet 4500 zł. Nie warto liczyć na to, że jeśli nie wyjeżdżamy na drogi, to unikniemy kary. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wykrywa przypadki braku polisy "elektronicznym policjantem".

Kara za brak OC jest znacznie wyższa niż za jakiekolwiek wykroczenie drogowe
Kara za brak OC jest znacznie wyższa niż za jakiekolwiek wykroczenie drogowe (East News, Piotr Jedzura/REPORTER)
bDgjyfwB

Już 75 proc. przypadków braku ubezpieczenia pojazdów od odpowiedzialności cywilnej wykrywane jest za pomocą informatycznego systemu, którym posługuje się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Porównuje on informacje o zarejestrowanych pojazdach z CEPiK-u z napływającymi od ubezpieczycieli danymi dotyczących zawieranych polis OC. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2018 r. UFG zidentyfikował w ten sposób 50,7 tys. przypadków nieubezpieczenia pojazdów. To o 20 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2017 r.

Nie warto ufać, że skoro nie wyjeżdżamy na drogi, to nie spotka nas kara za brak OC. Lepiej się ubezpieczyć, bo w związku ze wzrostem wynagrodzeń w 2019 r. automatycznie podniosą się kary. Jej maksymalny wymiar wyniesie 4500 zł za samochód osobowy, 6750 zł za samochód ciężarowy oraz 750 zł za pozostałe pojazdy.

Kara uzależniona jest jednak od tego, jak długi był okres, w którym pojazd nie posiadał polisy OC. Jeśli będzie bez ochrony ubezpieczeniowej od 4 do 14 dni, kary wyniosą odpowiednio: 2250 zł, 3380 zł oraz 380 zł. Jeżeli okres bez OC nie był dłuższy niż 3 dni, kary wyniosą: 900 zł dla samochodu osobowego, 1350 zł dla samochodu ciężarowego oraz 150 zł dla innych pojazdów.

bDgjyfwD

Fundusz szacuje, że w Polsce może być około 80-90 tys. nieubezpieczonych pojazdów, co stanowi 0,4-0,5 proc. wszystkich pojazdów mogących brać udział w ruchu. W Polsce występują cztery najczęstsze przyczyny braku polisy OC.

Pierwsza z nich to wygaśnięcie ubezpieczenia zbywcy pojazdu. Warto pamiętać, że nabywca pojazdu może korzystać z OC sprzedającego, tylko do końca okresu, który widnieje na polisie. Po tej dacie ubezpieczenie to wygasa, a nowy właściciel musi wykupić własne OC. Polisa nie przedłuży się automatycznie.

Częste jest również przekonanie, że dla niesprawnego technicznie i nieużytkowanego pojazdu nie jest potrzebne ubezpieczenie. To nieprawda, obowiązek posiadania ważnego OC mają wszyscy właściciele pojazdów. Tak długo, jak pojazd jest zarejestrowany, bez względu na jego stan techniczny i to, czy jest on aktualnie użytkowany.

Trzecim powodem braku OC jest nieopłacenie pełnej raty składki za ubezpieczenie. Tylko po opłaceniu wszystkich rat składki za OC, polisa ta zostaje przedłużona na kolejne dwanaście miesięcy (oczywiście pod warunkiem, że nie została wypowiedziana). Brak wpłaty którejkolwiek z rat (do końca okresu ubezpieczenia) powoduje, że ubezpieczenie to wygasa z upływem okresu na który zostało wykupione.

bDgjyfwJ

Niektórzy zmotoryzowani nie wykupują OC ze względu na trudną sytuację materialną. Skutki mogą być jednak opłakane, w razie wypadku taki kierowca będzie musiał z własnej kieszeni zapłacić odszkodowanie.

bDgjyfxe
KOMENTARZE
(77)
Prawo dla wyz...
2 lata temu
Mój samochód ma uszkodzony silnik , I od dwóch lat stoi w garażu , nie korzystam z niego , zamiast naprawić silnik musiałem zapłacić 2 tyś zł za ubezpieczenie OC , z którego przecież nie korzystam . Durne jest Polskie prawo !!!
POLAK1
2 lata temu
DLACZEGO MAM PŁACIĆ ubezpieczenie za okres w którym z samochodu nie korzystam?!?!?
CKM
2 lata temu
POLICJANCI SAMI JEŻDŻĄ BEZ OC BO ICH NIKT NIE KONTROLUJE A WIĘKSZOŚĆ RADIOWOZÓW POLICYJNYCH NAWET PRZEGLĄDÓW NIE MA ANI OC TO SAMO Z RZĄDOWYMI AUTAMI JAK SZYDŁO MIAŁA WYPADEK SAMOCHÓD KTÓRYM JECHAŁA NIE MIAŁ OC ANI PRZEGLĄDU TO JEST FAKT CIEKAWE CZY RZĄD SAM SIĘ UKARZE GRZYWNĄ ZA BRAK OC RZĄDOWYCH SAMOCHODÓW I PRZEGLĄDÓW
bDgjyfxf
Janosik
2 lata temu
Proponuję sprawę oddać do zbadania przez Trybunał Konstytucyjny, bo coś mi tu śmierdzi nadużyciem prawa. Za brak opłaty OC do 3 dni - kara 900 zł !? To ile kary powinien zapłacić ubezpieczyciel, za każdy dzień zwłoki, za nieterminową wypłatę należnego odszkodowania. Dlaczego to ma działać tylko w jedną stronę !!!???
antoni
2 lata temu
za PRL-u takich cyrków nie było na pół roku wyrejestrowałem komarka a po tym okresie dalej go zarejestrowałem a teraz na złom a szkoda mi mojego komarka bo to jedyny pojazd jaki posiadam a wiecie sami ze w zime nie pojadę nim do powiatu bo snieg i mróz
Najnowsze komentarze (77)
Andrzej
2 lata temu
"Tak długo, jak pojazd jest zarejestrowany, bez względu na jego stan techniczny i to, czy jest on aktualnie użytkowany." i to jest kolejny argument za tym aby ubezpieczenie OC było dla kierowcy a nie dla samochodu. A jezeli już to aby można je było wykupić na konkretny okres czasu. Jeżdżę - kupuję. Nie jeżdżę - nie płacę. Ale jak wyjadę a mnie złapią to wtedy płaczę i płacę wielokrotność składki.
70+
2 lata temu
A ile za rower?????
GUN-freedom
2 lata temu
OOOO tutaj to cyfryzacja działa szybko i sprawnie. Ale w NFZ, szkolnictwie, urzedach już nie. Ale to WY chcecie opresji. Wy hołoto-suwerenie!
lobby
2 lata temu
Dbają o dochody firm ubezpieczeniowych, a gdy niestety coś się stanie ,to pomimo ubezpieczenia o odszkodowanie trzeba walczyć w sądzie ,bo firmy ubezpieczeniowe przeważnie i w większości odmawiają wypłat odszkodowania , więc w czyim to interesie ?
OCtoPodstawa
2 lata temu
Kary za brak OC powinny być wyższe! P rzekonacie się o tym jak baran bez OC was trafi! Wtedy zapraszam do sądu i od 2 do 5 lat będzie trwała sprawa!
kolo
2 lata temu
Dobra zmiana szuka pieniędzy dla swoich prominentów.
.....
2 lata temu
Zrobią wszystko żeby jak najwięcej nakraść i się nachapać. Podniosą pensie o 100 zł,ale w zamian zabierają 10 razy tyle gdzie tylko się da i wymuszają wykup ubezpieczenia strasząc karami.
Obserwator
2 lata temu
PiS doi za 500 plus: będą się chlubić ściągalnością kasy od Polaków-złodziei, co to należnych sum z braku patriotyzmu nie płacą. A i trzeba kolejne pomniki Kaczyńskiemu stawiać - kasa się przyda...
bDgjyfwX
Protestuję !!...
2 lata temu
To podstępne dręczenie ludzi naciągając ich na nieuzasadnione koszty , wykorzystując przy tym źle napisane prawo które w teorii twórców miało zabezpieczać przed poruszaniem się pojazdami po drogach publicznych bez ubezpieczenia OC , a jest wykorzystywane do łatania dziury budżetowej .
Gorszy sort
2 lata temu
Braw pis. Wiecie jak się robi kasę
Kopacz
2 lata temu
Serio wolicie poddać się karze za brak OC? Znajdzie taka polisę żeby było was stać. Może w tą w Yanosik? W tym roku płaciłem 780 zl . Nigdzie nie znalazłem taniej
Jesteśmy w UE...
2 lata temu
Problem jest taki że w przeciwieństwie do innych krajów UE w Polce nie ma możliwości wyrejestrowania samochodu osobowego . Jest możliwość wyrejestrowania ale wyłącznie połączona z koniecznością wy złomowania pojazdu . I tu jest patologia Polskiego prawa .
MW
2 lata temu
I bardzo dobrze kombinatorom. Sprzedałem motocykl, poszedł do Płocka przez dwa lata było w porządku, po 2 latach dostałem zawiadomienie, że zalegam z opłatą za ten właśnie motocykl, a mieszkam ~ 500 km od Płocka. Musiałem pisać wyjaśnienia, że pojazd zbyłem i zawiadomiłem ubezpieczyciela zaraz po zbyciu. Po długich wyjaśnieniach i pomocy placówki terenowej w mojej miejscowości udało mi się udowodnić chamstwo kupującego.
Tomek
2 lata temu
OC jest potrzebne NIE tylko gdy się używa pojazdu. np: gdy stoi niesprawne na ulicy, w garażu.... i nagle się zapali :( i przy okazji uszkodzi sąsiedni samochód, garaż albo dom sąsiada - do tego, miedzy innymi, służy OC. Więc nie piszcie że prawo jest durne...... ono jest bardziej przewidujące niż Wam się wydaje.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić