Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Marcin Borciuch
|
aktualizacja

Karel Gott nie żyje. Czeski piosenkarz miał 80 lat

29
Podziel się:

Zmarł Karel Gott, najbardziej znany czeski piosenkarz w historii. Kilka tygodni temu trafił w ciężkim stanie do szpitala. Do końca walczył z chorobą. Miał 80 lat.

Karel Gott był jednym z najpopularniejszych czeskich wokalistów w historii
Karel Gott był jednym z najpopularniejszych czeskich wokalistów w historii (East News)

Karel Gott miał bogatą karierę

Karel Gott urodził się 14 lipca 1939 r. w Pilznie. Jego rodzina jest pochodzenia niemieckiego. Po ukończeniu szkoły średniej próbował dostać się do Akademii Sztuki, Architektury i Designu w Pradze, ale nie udało się. Pracował przez krótki czas jako elektryk.

Karierę muzyczną zaczął w wieku 19 lat w praskiej kawiarni nad Wełtawą. Pierwsze koncerty zagraniczne odbył w Polsce z Jazzową Orkiestrą Czechosłowackiego Radia. W 1963 r. został członkiem teatru Semafor. Rok później zdobył Złotego Słowika na festiwalu w Opolu. Na tej imprezie wystąpił później 4 razy jako gwiazda - ostatni raz w 2006 r. W 1968 r. zaśpiewał na Eurowizji jako reprezentant Austrii.

Zobacz także: ZOBACZ TEŻ: Edyta Górniak coveruje utwór Camili Cabello

W latach 70. wyemigrował do RFN. Komunistyczne władze Czechosłowacji obawiały się, że jego wyjazd negatywnie wpłynie na społeczeństwo po Praskiej Wiośnie. Muzyk powrócił do kraju głównie ze względu na swoich rodziców. W 1977 r. poparł oficjalnie reżim, podpisując tzw. antykartę do Karty 77. Przez całe życie twierdził, że zmuszono go do tego.

Szacuje się, że przez całą karierę sprzedał od 30 do 100 milionów płyt, z czego 15 mln w Czechach i na Słowacji. Występował w wielu krajach Europy, Azji i obu Ameryk. Ponad 50 razy jego albumy zyskiwały status platynowej, złotej i srebrnej płyty.

Karel Gott był ciężko chory

Karel Gott 3 lata temu poddał się chemioterapii i wygrał z rakiem. Niestety, choroba nowotworowa powróciła. Lekarze stwierdzili niedokrwistość, skłonności do zakażeń i skazę krwotoczną już 1,5 roku temu. W pierwszej połowie września trafił do szpitala z objawami ostrej białaczki. Jak poinformowała czeska publiczna telewizja, zmarł w nocy z 1 na 2 października. Miał 80 lat. To ogromna strata dla czeskiej muzyki.

KOMENTARZE
(29)
oe
3 lata temu
Przykre ale i Ty umrzesz
Olo
3 lata temu
Wielka szkoda
Jukec
3 lata temu
Tego co on śpiewał nie dało się słuchać z co to za niby gwiazda.
Emeryt z Wars...
3 lata temu
Chciałbym zauważyć, że Bursztynowego (nie Złotego) Słowika otrzymał w Sopocie, a nie w Opolu, zresztą po co miałby występować na Festiwalu POLSKIEJ Piosenki? Poza tym KG był bardzo dobrym piosenkarzem (mam jeszcze w domu kilka jego płyt, łącznie z longplayem z końca lat siedemdziesiątych), ale też nie mniejszym oportunistą. Nie wierzę w to, że go zmuszono do podpisania "antykarty", on po prostu chciał występować i korzystać z życia, a nie "bawić się" w działalność opozycyjną. Co kto lubi...
Dawid
3 lata temu
Kazdy kiedys odejdzie! Predzej czy pozniej!
mnb
3 lata temu
miał piękny uśmiech
Grześ
3 lata temu
ALE GŁOS, ale wiek. Łza się w oku. Świetny, bezpretensjonaly, ciepły, prawdziwy artysta. Piękne życie. Dekuju Tebe
Alku
3 lata temu
Pamietam kota teofila, chyba jedyna piosenke, ktora spiewal po polsku, Bylem wtedy w Sopocie. Czasem ja jeszcze sobie nuce pod nosem po tych wszystkich latach.
anioł
3 lata temu
80 lat !!! - i starczy ba a nawet za dużo człowiek nie powinien tyle tu się męczyć na tym padole łez.
Bolszewizm+
3 lata temu
I można komentowac???? A morawieckiego ktory oszukiwał z listami poparcia nie mozna komentowac???? Bo tatus bankersa ryżojada
Prakseda
3 lata temu
niech odpoczywa w pokoju swietym. Amen
robert
3 lata temu
W jakim Opolu ? jaki słowik ? co za brednie , występował w Sopocie , tam przyznają Słowika
B52
3 lata temu
R.I.P.
dede
3 lata temu
karlowe wary już nie pośpiewają
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić