Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Maja Kołodziejczyk
|

Katastrofa Smoleńska: W środę, 10 kwietnia 2019 przypada 9. rocznica katastrofy smoleńskiej

1
Podziel się:

Katastrofa Smoleńska: Dziś, w środę, 10 kwietnia 2019 obchodzimy 9. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Zapoznaj się z planem uroczystości

Katastrofa Smoleńska: W środę, 10 kwietnia 2019 przypada 9. rocznica katastrofy smoleńskiej
Katastrofa Smoleńska: W środę, 10 kwietnia 2019 przypada 9. rocznica katastrofy smoleńskiej (PAP)

Katastrofa Smoleńska – 10 kwietnia 2010

W katastrofie samolotu Tu-154, który rozbił się pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku, zginęło 96 osób. Wśród ofiar tragedii byli prezydent RP Lech Kaczyński oraz jego żona Maria, najwyższy dowódcy Wojska Polskiego, ostatni prezydent RP na uchodźstwie, Ryszard Kaczorowski oraz wicemarszałkowie Sejmu i Senatu. Polska delegacja miała udać się wówczas na uroczystości rocznicowe do Katynia. Trzeba podkreślić, że była to druga pod względem liczby ofiar katastrofa w historii polskiego lotnictwa i największa pod względem liczby ofiar katastrofa w dziejach polskich Sił Powietrznych. Nie przeżyła żadna z obecnych na pokładzie osób.

Dziewiąta rocznica katastrofy smoleńskiej - obchody

Dziś, w środę,10 kwietnia 2019 przypada dziewiąta rocznica katastrofy smoleńskiej. Wiadomo, że jej obchody rozpocznie msza święta odprawiona w intencji ofiar, w Kościele seminaryjnych na Krakowskim Przedmieściu. Apel Pamięci przed Pałacem Prezydenckim odbędzie się o godzinie 8:41. Wezmą w nim udział m.in. premier Morawiecki, prezes PiS oraz marszałkowie Sejmu i Senatu, Marek Kuchciński oraz Stanisław Karczewski. Po mszy, na Placu Piłsudskiego zostaną złożone kwiaty przed pomnikami Lecha Kaczyńskiego i Ofiar Katastrofy Smoleńskiej 2010.

Prezydent RP Andrzej Duda uczczenie pamięci zmarłych zacznie w Krakowie, gdzie pomodli się za Lecha i Marię Kaczyńskich, przy ich grobie, w krypcie na Wawelu. Po południu już w Warszawie, prezydent skieruje się do Świątyni Opatrzności Bożej, by położyć wieńce na grobach prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, ks. Andrzeja Kwaśnika, ks. Józefa Jońca oraz ks. Zdzisława Króla. Kolejne kwiaty złoży na Wojskowym Cmentarzu w Powązkach pod pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej i na ich grobach oraz na Placu Piłsudskiego, przed pomnikami Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 i Lecha Kaczyńskiego. Po godzinie 16.00 Andrzej Duda zapali znicz przed tablicą poświęconą Lechowi Kaczyńskiemu w Pałacu Prezydenckim. Wieczorem, prezydent weźmie także udział w mszy świętej w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej, która zostanie odprawiona w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela. Po mszy zaplanowano wystąpienia prezydenta Dudy orazJarosława Kaczyńskiego, przed Pałacem Prezydenckim 2019.

KOMENTARZE
(1)
AIC
2 lata temu
CIA twierdzi, że to była próba porwania. Jednakże coś poszło nie tak, samolot został uszkodzony w locie. Pilot wiedział już, że nie uda im się bezpiecznie wylądować. Zastrzelił się używając broni, która znajdowała się w kokpicie - nie chciał umierać cierpieniach.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić