o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Katedra Notre Dame. Utajniono raport, w którym ostrzegano przed ryzykiem pożaru

3
Podziel się

Katedra Notre Dame mogła zostać uratowana przed spłonięciem? Francuskie media ujawniły raport, w którym już 3 lata temu ostrzegano przed dużym ryzykiem pożaru. Ale w obawie przed terrorystami dokument utajniono.

Katedra Notre Dame zapłonęła w nocy z poniedziałku na wtorek
Katedra Notre Dame zapłonęła w nocy z poniedziałku na wtorek (East News, Lewis JOLY/SIPA)
bEhBsDvV

Raport został przygotowany 3 lata temu przez specjalistów z Uniwersytetu w Wersalu - poinformował francuski korespondent RMF FM. W ich ocenie już wtedy istniało duże ryzyko pożaru na poddaszu katedry Notre Dame. Apelowali, by jak najszybciej zająć się tą sytuacją.

Eksperci ostrzegali, że gdyby doszło do zaprószenia ognia, uratowanie dachu i iglicy byłoby właściwie niemożliwe. W swoim raporcie zaznaczyli, że Notre Dame nie dysponuje odpowiednimi zabezpieczeniami na wypadek zamachu terrorystycznego, ale jest też bezbronna wobec np. zwarcia elektrycznego.

Zobacz także:

Pożar katedry Notre Dame. Zaskakujące odkrycie na dachu

bEhBsDvX

Mimo to ówczesny rząd postanowił utajnić raport. Uznał, że takie informacje mogą zachęcić terrorystów do ataku.

Zobacz także: Zobacz także: Sikorski spotkał się z Tuskiem w Brukseli. Zdradza kulisy spotkania

Katedra Notre Dame zapłonęła. Zostanie odbudowana

W nocy z poniedziałku na wtorek spłonęły dach i wnętrze katedry Notre Dame w Paryżu. Strażacy przez ponad dziewięć godzin walczyli z ogniem, który całkowicie ugaszono dopiero we wtorek rano.

bEhBsDwd

Chociaż straty są duże, udało się uratować wiele dzieł sztuki. Wśród nich znalazły się m.in.: korona cierniowa Jezusa Chrystusa, zabytkowy krzyż, tunika świętego Ludwika oraz kielichy mszalne. Przetrwał też relikwiarz z iglicy katedry.

Z całego świata płyną wyrazy wsparcia dla Francuzów. Wiele osób chce włączyć się w odbudowę świątyni. W ciągu kilku dni zebrano ok. miliard dolarów na ten cel.

bEhBsDwe

Źródło: RMF FM

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEhBsDwy
KOMENTARZE
(3)
Babcia
2 lata temu
A po co informowac publicznie takie rzeczy? Wystarczy wykonac zabezpieczenia. Wszyscy wiedza, ze glownie koscioly, duze budynki itp sa bardzo "interesujace" dla terorystow. Nie trzeba byc expertem aby o tym wiedziec.
POprawność
2 lata temu
Kościoły, jako budowle, są we Francji własnością państwa. Meczety państwo buduje. Nad chrześcijańskimi świątyniami nie ma żadnej opieki.
ja
2 lata temu
Następne odkrycie będzie mówić o muzułmaninie w ekipie remontującej dach, który zatrudnił się tydzień przed pożarem, a zwolnił dzień po.
bEhBsDwz
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić