o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Kelnerka wrzuciła do sieci zdjęcie napiwku. Wywołała burzę w komentarzach

292
Podziel się

Czy dawać napiwek? Jeśli tak, to ile? To częste pytania, które zadają sobie klienci w restauracjach czy pubach. Zdjęcie rachunku i napiwku, które do sieci wrzuciła kelnerka, sprowokowało ostrą dyskusję.

Zdjęcie rachunku i napiwku wywołało burzę w sieci
Zdjęcie rachunku i napiwku wywołało burzę w sieci (Pixabay/Facebook, collage)
bECKwQDF

W niektórych krajach napiwek uznawany jest za obrazę, w innych z automatu dolicza się go do rachunku. W Polsce w większości lokali dodatek dla obsługi jest dobrowolny. Zdarzają się jednak lokale, które go sobie doliczają. Jeśli jednak tego nie robią, pozostają pytania: czy dać i ile? Wiele osób kieruje się zasadą, że napiwek to ok. 10 proc. wydanej kwoty. Jeśli jednak zaszalejemy, to może się okazać, że kwota rośnie do kilkudziesięciu złotych.

Zobacz także: Zobacz także: Jak dawać napiwki

Jedna z kelnerek wrzuciła zdjęcie jej "stolika" na profil Szczerzy Kelnerzy na Facebooku. Wywołała tym niemałe zamieszanie. Widzimy na nim rachunek na 1,4 tys. zł. Wydawać by się mogło, że przy takiej kwocie 100 zł w tę czy w tę, nie robi już różnicy. Dziewczyna dostała jednak 10 zł. Fotografią sprowokowała internautów do ostrej dyskusji.

bECKwQDH

Zdjęcie szybko rozniosło się po sieci - wszędzie prowokując dyskusję. Jedni uważają, że powinna się cieszyć, że w ogóle dostała pieniądze. Innego zdania są osoby, które w branży pracowały. Zwracają uwagę na marne podstawowe zarobki i sytuacje, kiedy z gośćmi lokalu trzeba się nieźle natrudzić.

A jakie jest wasze zdanie o napiwkach? Dajcie znać w komentarzach.

bECKwQEi
KOMENTARZE
(292)
czarny
4 lata temu
Jeżeli kelner lub kelnerka przychodząc do pracy liczą tylko na napiwki to proponuję zmienić fach Napiwki to premia a nawet najmniejsza kwota powinna cieszyć bo ziarnko do ziarnka....
Wacek
4 lata temu
Ale ta dycha to chyba sama dala? Bo ja jej zaplacilem karta te 1408 zeta
KsiądzSowa
4 lata temu
Ile NAPIWKU zostawili towarzysze z TOTALNEJ DZICZY celebrując swoje kolacje i obiady w KNAJPACH warszawskich
bECKwQEj
okular
4 lata temu
Rachunek ze znanej w całej Polsce restauracji, gdzie jadali Sikorski i jego kolesie z Wiejskiej i Ujazdowskich? Widząc taką hojność można właściwie być tego pewnym.
kika
4 lata temu
wypłatę za pracę dostaje, prawda?
pol
4 lata temu
przecież kelnerzy żyja z napiwków! to nie PRL ani Sowiety !
Robert A.
4 lata temu
Nie powinna się wygłupiać, napiwek to nie obowiązek, płacą jej za to, skąd takie pomysły ?? Zaraz zaczną domagać się napiwków za grzeczność albo napiwek od ubioru - im bardziej pokaże swoje wdzięki tym większy powinna dostać napiwek :) Przecież to bzdura, zostajesz kelnerem bo liczysz na napiwki ? To że się tak przyjęło nie znaczy, że tak musi być, a gdzie od tego podatek ?
facet
4 lata temu
Ludzie... Kelner przy rachunku 50zł nie nachodzi się, więc 5zł napiwku jest ok. Ale przy 1400zł??? To się trzeba nieźle napracować! Na świecie jest przyjęte 10% napiwku przy niższych rachunkach i ok. 7% przy wyższych, więc albo jesteśmy w Europie albo w stodole na wsi :) i słoma nam z butów wystaje...
adcccQAW
4 lata temu
a dlaczego napiwki w knajpach a nie w urzędach,sklepach,szkołach?
jakas
4 lata temu
napiwki dzielone sa na wszytskich pracownikow poczawszy od sprzataczek poprzez kelnerów skończywszy na kuchni,Tak przynajmniej jest w Niemczech.
Mariusz
4 lata temu
Napiwek, że się kelner uśmiecha? Mam gdzieś jego uśmiech, ma dać żarcie na stół i tyle. No może jeszcze żeby nie napluł do zupy.
xyz
4 lata temu
Zdecydowanie zgadzam się z opinią na FB - od płacenia jest pracodawca, a nie klient. Gro osób w swojej pracy użera się z klientami (np. kasjerzy, telemarketerzy itp.) i żadna z tych grup nie dostaje napiwku.
DziekujePozdr...
4 lata temu
Jak ogoś nie stać na na piwem 100zł to niech nie chodzi ro restauracji i już
bECKwQEb
Glen Quegmire
4 lata temu
To pewnie Zdradek Sikorski biesiadował za publiczne pieniądze i płacił służbową kartą. Napiwek dał ze swoich.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić