Wróć na
Tomasz Molga
|

Kiedy przyjdzie prawdziwa zima? Meteorolodzy zaskoczeni, nawet w styczniu może ominąć Polskę

19
Podziel się

Nadejścia prawdziwej zimy z mrozem i śniegiem nie widać nawet w długoterminowej prognozie na cały styczeń 2020. Zamiast chłodów w Polsce mają wystąpić zaskakujące meteorologów anomalie z wysokimi temperaturami.

Pogoda. Kiedy przyjdzie zima? W styczniu 2020 ma być nadspodziewanie ciepło. Polska w strefie dodatnich anomalii temperatur.
Pogoda. Kiedy przyjdzie zima? W styczniu 2020 ma być nadspodziewanie ciepło. Polska w strefie dodatnich anomalii temperatur. (WXCharts, WP.PL)
bDaeFoNx

- Z wyjątkiem gór zimy z prawdziwego zdarzenia, póki co nie widać. Owszem temperatury nocą będą spadać miejscami poniżej zera oraz występować będą opady śniegu z deszczem, ale to wciąż raczej pogodowa późna jesień i przedzimie niż konkretna zima - komentują meteorolodzy serwisu MeteoGroup Polska.

Na mapach komputerowych modeli pogodowych Polska znajduje się w strefie czerwonej, co oznacza, że w styczniu czeka nas nadspodziewanie ciepła pogoda.

bDaeFoNz

Pogoda na styczeń 2020

W porównaniu do średniej wieloletniej 31 grudnia w Polsce powinna panować zima jak z obrazka: około - 4 stopni C mrozu, śnieg zalegający na znacznej części terytorium Polski. Przypomnijmy, że dokładnie 41 lat temu w Polsce rozpoczęły się obfite opady śniegu, które zapoczątkowały zimę stulecia. Można się wzruszyć oglądając archiwalne zdjęcia.

Według prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej właśnie zakończył się "zimowy epizod" , czyli opady śniegu z deszczem oraz gołoledź. Do 4 stycznia będzie ciepło, temperatury na przeważającym obszarze kraju będą wynosić od 3 do 6 stopni C. Dopiero w niedzielę 5 stycznia temperatury zbliżą się do średnich zimowych. Jednak przelotne opady śniegu lub deszczu ze śniegiem możliwe będą tylko lokalnie, przewiduje IMGW.

Pogoda. Kiedy nadejdzie zima?

Problem w tym, że pierwsi eksperci nieśmiało sugerują, że w styczniu zimowa aura może w ogóle ominąć nasz region Europy. Według analizy serwisu Sever Weather Europe zimno będzie na Syberii, w Kanadzie, USA, ale nie w Europie.

- W prognozach długoterminowych nie widać obecnie warunków zimowych, które miałyby pojawić się w Europie. Pogoda sprzyja występowaniu wiatrów zachodnich znad Atlantyku, które transportują ciepłe powietrze i zapobiegają uderzeniom zimnego powietrza z północy - twierdzi Andriej Flis z Sever Weather Europe. Podkreśla, że w styczniu 2020 roku są szanse na przejście zimnych frontów. Zimowe epizody będą jednak krótkotrwałe.

bDaeFoNF

Takim trendom w pogodzie sprzyjają dwa zjawiska obserwowane na półkuli północnej. Pierwsze to silny wir polarny nad biegunem północnym, drugi to silny obszar wysokiego ciśnienia nad Pacyfikiem. Powodują, że ataki zimy pojawiają się w Stanach Zjednoczonych, a w Europie zima jest łagodna.

Według Flisa w tym roku srogą zimę wylosowali właśnie Amerykanie, a w Europie "będzie walka, żeby spadło choć trochę śniegu". Biało będzie właściwie tylko w górach.

Globalne ocieplenie w Polsce. Naukowcy mają już dane

Przypomnijmy, że groźna "zima trzydziestolecia", którą wcześniej straszyły media, to wymysł brytyjskich dziennikarzy z "The Sunday Times", "The Sun" oraz "Metro".

bDaeFoNG

Tymczasem rok 2019 przechodzi do historii jako jeden najbardziej ciepłych w Polsce. Według wstępnych analiz anomalia temperatur roku 2019 sięgnie dwóch stopni C powyżej średniej wieloletniej. To najwięcej od początku prowadzenia pomiarów instrumentalnych, przekonują eksperci z serwisu "Klimat i pogoda".

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDaeFoOa
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(19)
As.
9 miesięcy temu
Wy też pisaliście o „zimie 30 lecia”. Nie zrzucajcie teraz winy za fake news na inne media.
spawacz
9 miesięcy temu
Zamiast przepisywać durne prognozy zachodnich znawców należało przedstawić prognozy na zimę wyliczone przez Polskie instytuty ,które właśnie taką zimę prognozowały,a niusy przewidujące zimę stulecia nasi synoptycy wyśmiewali jako absurdalne i niemożliwe .
Stary
9 miesięcy temu
Kiedy przeczytałem o "zimie trzydziestolecia" to postanowiłem nie wyciągać jachtu z wody. Jak na razie ma się całkiem dobrze :-)
bDaeFoOb
don
9 miesięcy temu
Unas zima zacznie się w czerwcu
pzt
9 miesięcy temu
Brakuje od kilku lat śniegu tak z 30cm i mrozu ok. -5C./ zima 78/79 to była zabawa
Najnowsze komentarze (19)
Ketjoy
9 miesięcy temu
I dobrze że nie będzie zimy, komu ona potrzebna
pogodynek
9 miesięcy temu
...tak to ja tez umiem zapowiadać pogode ..;-D Najlepszego w Nowym Roku !!!...moze w nim uda nam sie bardziej "zgadywać" pogode ...
odwieczny
9 miesięcy temu
ludzie uwierzyli, że są wyjątkowi i tak zdechną jak dinozaury! klimat się zmienia czy chcemy czy nie!
yuiyuiuiuy
9 miesięcy temu
To już nie jest śmieszne! Ile latem? 40? 45?
Lafar kos.
9 miesięcy temu
Zima dopiero w drugiej połowie lutego. Tymczasem od 20 stycznia do połowy lutego będą padać rekordy ciepła. Druga połowa lutego zima potem początek marca dosyć gwałtowna odwilż po 10 marca ponowne uderzenie zimy które potrwa do końca marca a może nawet dłużej.
jss
9 miesięcy temu
Jeszcze z miesiąc takiej pogody a potem z dwa trzy dni morozu i owoce bedą tylko z exportu
Yuuu
9 miesięcy temu
Zima przyjdzie w maju. A tym wszystkim co się cieszą z ciepłej zimy gratuluję niewiedzy o skutkach takiej zimy.
Lafar kos.
9 miesięcy temu
Zima w tym roku zaatakuje dopiero na poważnie w drugiej połowie lutego a tymczasem od 20 stycznia do połowy lutego będą padać rekordy ciepła w Polsce.
bDaeFoNT
fhfghfh
9 miesięcy temu
od poczatku grudnia a nawet w listopadzie juz bylo wiadomo ze nie bedzie zimy praktycznie zadnej ale spece wrozyli z fusów ze zimy 50 lecia bedą
adams
9 miesięcy temu
the sun? tą są dla was wiarygodne źródła informacji polskie dziennikarskie nieroby?
Mikołaj
9 miesięcy temu
Skoro meteorolodzy mówią o ciepłym styczniu, przygotujcie się , że gdzieś w połowie miesiąca nastąpi atak zimy.
qustav
9 miesięcy temu
No w tym roku nie wylatuję na Bahamy.
Stary
9 miesięcy temu
Kiedy przeczytałem o "zimie trzydziestolecia" to postanowiłem nie wyciągać jachtu z wody. Jak na razie ma się całkiem dobrze :-)
ulrich
9 miesięcy temu
Większość newsów to albo wymysły albo zmanipulowane treści.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić