o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Klaudia Zawistowska
|
aktualizacja

Kiedy wybory parlamentarne 2019? Kogo wybieramy? Jak głosować? Kompendium wiedzy wyborczej

3
Podziel się

Wybory parlamentarne 2019 to najważniejsze wydarzenie polityczne w najbliższym czasie. Kogo wybieramy w październiku? Co trzeba wiedzieć, zanim udamy się do lokalu wyborczego?

Wybory parlamentarne 2019. Co należy wiedzieć?
Wybory parlamentarne 2019. Co należy wiedzieć? (WP.PL, Andrzej Hulimka)
bEKQezyZ

Wybory parlamentarne 2019 odbędą się w niedzielę 13 października. W ich trakcie wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów, którzy przez najbliższe 4 lata będą sprawować władzę w naszym imieniu.

Najnowsze sondaże cieszą Prawo i Sprawiedliwość. To właśnie partia rządząca może liczyć na największe poparcie.

Oprócz PiS w wyborach wystartuje również Platforma Obywatelska. Największa partia opozycyjna postanowiła pójść do wyborów pod szyldem Koalicji Obywatelskiej, w której skład wejdzie jeszcze Nowoczesna, Partia Zieloni oraz samorządowcy.

bEKQezzb

W wyborach do sejmu i senatu wystartuje również PSL i Kukiz'15. Wystąpią oni pod szyldem Koalicji Polskiej.

Wspólnie w wyborach wystąpi również Lewica. Pod tym szyldem o miejsca w sejmie i senacie powalczy SLD, Lewica Razem i Wiosna Roberta Biedronia.

Czarnym koniem tegorocznych wyborów parlamentarnych może okazać się Konfederacja Wolność i Niepodległość. Na tej liście wspólnie wystąpią Narodowcy i politycy związani z KORWiN.

Jak głosować w wyborach parlamentarnych?

W dniu wyborów będzie można oddać głos poprzez postawienie znaku X przy nazwisku tylko jednego kandydata. Skreślenie większej liczby nazwisk lub dokonanie wyboru w inny sposób, będzie skutkować unieważnieniem głosu.

bEKQezzh

Głos będzie można oddać w komisji wyborczej w miejscu, gdzie jesteśmy zameldowani. Chyba że już wcześniej dopisaliśmy się do komisji wyborczej np. w miejscu zamieszkania.

Żeby oddać głos poza miejscem zamieszkania, należy:

  • złożyć wniosek o dopisanie do rejestru wyborców w urzędzie gminy, w której będziemy głosować 13 października. Czas na to mamy do 8 października
  • w urzędzie gminy, w którym jesteśmy wpisani do rejestru wyborców, możemy ubiegać się o uzyskanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Taki dokument można uzyskać od ręki do 11 października. W dniu wyborów będziemy mogli oddać głos w dowolnej komisji dzięki przedstawieniu dokumentu. Warto jednak pamiętać, że dostaniemy tylko jedno zaświadczenie. Jeżeli je zgubimy, urząd nie wystawi nam duplikatu.

Świadomy udział w wyborach parlamentarnych

Zanim udamy się do urny, warto upewnić się, na kogo chcemy oddać swój głos. Jak to zrobić? Każde z ugrupowań biorących udział w wyborach do sejmu i senatu prowadzi własną stronę, na której zamieszcza swój program wyborczy. Przed oddaniem głosu warto zapoznać się z ich propozycjami i ideologią. Dobrym sposobem na podjęcie decyzji, na którą partię polityczną chcemy zagłosować, będzie wypełnienie ankiety Latarnik Wyborczy. Dzięki udzieleniu odpowiedzi na kilkanaście pytań będziemy wiedzieć, z którą partią możemy się utożsamiać.

bEKQezzC
KOMENTARZE
(3)
witam
2 lata temu
TYLKO KONFEDERACJA
Jerry
2 lata temu
Jak glosowac poza granicami kraju
allo
2 lata temu
Nie głosuję na kłamców
bEKQezzD
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić