oprac. oprac. Urszula Abucewicz
|
aktualizacja

Kiedyś klasztor, dziś luksusowy hotel. Niezwykły projekt w Tel Awiwie

85 reakcji
0
0
85
Podziel się

Zamiast surowych, zakonnych cel, przestronne, jasne pokoje, w miejscu kaplicy bar, a w XIX-wiecznych piwnicach restauracja. W Tel Awiwie przekształcono historyczne gmachy klasztoru i szpitala w luksusowy hotel.

W dawnej kaplicy umieszczono bar
W dawnej kaplicy umieszczono bar (Amit Geron, thejaffatelaviv.com)

Dawny klasztor i francuski szpital z XIX wieku znajduje się w jednej z najpiękniejszych dzielnic Tel Awiwu-Jaffie w Izraelu.

Za renowacją tego obiektu stoi John Pawson, brytyjski projektant, który razem z Ramym Gillem – lokalnym architektem i konserwatorem stworzył wyjątkowe wnętrza Hotelu Jaffa. Elementy dawnej architektury arabskiej i neoromańskiej zostały połączone ze współczesnym designem.

Projektant odsłonił surowe powierzchnie ścian, odrestaurował zabytkowe elementy, we wnętrzach umieścił nowoczesne meble oraz sztukę współczesną, łącząc stare z nowym i osiągając niezwykły efekt.

W hotelu na gości będzie czekało 120 pokoi i apartamentów. Będą oni mogli także korzystać z odkrytego basenu. Architekt rozbudował nieruchomość, dodając nowe, sześciopiętrowe skrzydło, w którym umieszczono 32 prywatne rezydencje. Pomiędzy historycznymi budynkami zachowano zaciszny centralny dziedziniec.

W dawnej kaplicy będzie można napić się kawy czy drinka, spędzić miło czas, ponieważ tutaj mieści się bar, restauracja zaś oraz delikatesy znajdują się w XIX-wiecznych piwnicach. Lobby hotelowe obejmuje pozostałości XIII-wiecznej ściany baszty, która została odsłonięta podczas wykopalisk.

Tel Awiw jest miastem bardzo młodym, ale mającym sporo historii do opowiedzenia. Czasami bywa nazywany Nowym Jorkiem Bliskiego Wschodu ze względu na nowoczesność miasta. Jej nastarszą dzielnicą jest Jaffa, nazywana również Yafo. To jeden z najstarszych portów na świecie, dzięki któremu Tel Awiw mógł się rozwinąć. W ostatnich latach Jaffo, podobnie jak cały południowy Tel Awiw, przeszła renowację, dzięki której stare, kręte uliczki i zabytkowe dziedzińce odzyskały dawną świetność i mogą uchodzić za najbardziej pożądane przez turystów miejsca w Tel Awiwie.

Co myślicie o tym projekcie? Spędzilibyście tu noc? Zamówilibyście coś w barze? Czy projekt renowacji dawnego klasztoru przypadł wam do gustu?

Źródło: dezeen.com

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

85
0
0
KOMENTARZE
(85)
ouhvc
rok temu
We Wroclawiu też z klasztoru zrobiono knajpę, ze szpitala lofty, a z kilku cmentarzy parki. Niektórym się to podoba. Mnie to razi, bo po szpitalu trudno pozbyć się pewnych bakterii, a wmawia się ludziom, że to nic groźnego. Jeśli chodzi o kościoły, czy cmentarze, należy uszanować ich przeznaczenie, a nie alkohol i papierosy. Akurat nie chodzę do kościoła. Może dlatego jestem mniej pobłażliwa dla powszechnej konsumpcji i zabawy, gdzie popadnie.
Zlosliwy
rok temu
Ok. Ich sprawa. W Krakowie jest kilka synagog. Dlaczego miasto oddalo je Zydom? Sensowniej bylo by w jednej zrobic klub go-go. Mysle ze rabini byli by rownie tolerancyjni jak my?
Wedkarz123
10 miesięcy temu
Może dla równowagi jakąś synagogę przerobić na kościół, a ścianę płaczu na ściankę wspinaczkowa?
Knajpiarz
rok temu
Czekamy na super projekt 100 knajp zamiast 100 synagog w Pollin😁😁😁
kaja
10 miesięcy temu
a mzoe z meczetu? albo synagogi, co?
Najnowsze komentarze (85)
Nie
7 miesięcy temu
Takie rzeczy podobają sił tylko Żydom i lgbt
Ja
7 miesięcy temu
Moze w synagodze zrobia klub go-to??Bedzie fajnie i nowoczesnie.Zamiast rabinow panienki na rurach.
Lutek
7 miesięcy temu
Do żydowa i tak nie pojadę.
lolo
7 miesięcy temu
W UK jest podobnie !!
Warsaw
7 miesięcy temu
W Izraelu zrobiono w miejscu Chrześcijańskiego Klasztoru luksusowy hotel,a kaplicę przerobiono na knajpę.Zrobmy tak samo w Polsce przerobimy starą opuszczoną Synagogę na luksusowy hotel lub knajpę
Smutne
7 miesięcy temu
Ciekawe czy w meczecie tak by zrobili...albo synagodze...sami się topimy..
r5y7
8 miesięcy temu
Ludzie zbudowali świątynię Bogu a służyła do zarabiania mamony i dalej służy ,a wiec przyszłośći tego luxusu nie widzę
PUCHACZ
9 miesięcy temu
PRAWIE JAK U SOWY CHYBA ODGAPILI
grzes0164
9 miesięcy temu
żydom tak jak arabom ... chrześcijaństwo belką w oku..............!!!!
pawel
9 miesięcy temu
czas na polskie klasztory ...
robertWWA
9 miesięcy temu
Bardzo dobry pomysł. Ja wiele lat mieszkałem w malutkiej kamieniczce zaraz obok muru warszawskiego cmentarza żydowskiego na Woli. Żeby obiekt się nie marnował postanowiliśmy że będziemy wyrzucać przez mur odpady komunalne. W ten sposób z nikomu nie potrzebnego cmentarzyska zrobiliśmy fajny kompostownik. Wy pijecie w miejscach świętych dla nas, my będziemy się załatwiać na wasze mogiły.
Wedkarz123
10 miesięcy temu
Może dla równowagi jakąś synagogę przerobić na kościół, a ścianę płaczu na ściankę wspinaczkowa?
aaaaaaaaaaaaa...
10 miesięcy temu
U nas też powinni polikwidować te świątynie zła.
kaja
10 miesięcy temu
a mzoe z meczetu? albo synagogi, co?
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić