Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
oprac. Paulina Mikulska
|
aktualizacja

Kilkadziesiąt ofiar w ataku na autobus szkolny w Jemenie. ONZ chce śledztwa

5
Podziel się

W czwartek w wyniku zamachu na autobus szkolny w Jemenie zginęło 29 dzieci. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wyraził kondolencje dla rodzin ofiar i zaapelował o przeprowadzenie szybkiego i niezależnego śledztwa w tej sprawie.

Kilkadziesiąt dzieci ofiarami ataku w Jemenie
Kilkadziesiąt dzieci ofiarami ataku w Jemenie (PAP, PAP/EPA/STRINGER)

Autokar przewożący dzieci został ostrzelany przez siły koalicyjne pod wodzą Arabii Saudyjskiej. Nalot został przeprowadzony w miejscowości Saada, w północno-wschodniej części Jemenu. Łącznie w wyniku tego ataku zginęły co najmniej 43 osoby a 61 zostały rannych.

Stany Zjednoczone chcą śledztwa w sprawie ataku

Sekretarz generalny apelował po ataku o troskę i oszczędzanie cywili i szczególną ochronę obiektów cywilnych, przed planowanymi operacjami wojskowymi.

Stany Zjednoczone chcą, aby w związku z atakiem przeprowadzono niezależne, natychmiastowe śledztwo. Departament Stanu wydał w piątek komunikat, w którym napisano, że rząd USA "traktuje z największą powagą wszystkie wiarygodne informacje na temat ofiar cywilnych konfliktów zbrojnych", również w odniesieniu do ostatniego ataku, przeprowadzonego w Jemenie.

Atak w Jemenie pod przywództwem Arabii Saudyjskiej

Dowództwo sił koalicyjnych w oświadczeniu napisało, że atak, który miał miejsce w Saada, był legalną operacją wojskową skierowaną przeciwko tym, którzy dzień wcześniej ostrzelali miasto Dżizan. Został przeprowadzony w myśl międzynarodowego prawa humanitarnego.

Rzecznik opozycyjnego do koalicji sunnickiej ruchu Huti Mohammed Abdul-Salam, skomentował, że atak był "wyraźną pogardę dla życia osób cywilnych".

Chłopiec z plecakiem UNICEF

Dzieci z autobusu miały mniej niż 15 lat, większość z nich nie przekroczyła jeszcze 10 roku życia. Jedno ze wstrząsających nagrań po ataku na autobus szkolny w Jemenie krąży w internecie. Widać na nim zakrwawionego chłopca trzymającego plecak z logo UNICEF.

Wojna między sunnickimi państwami i Huti

Wojna w Jemenie od 2015 r. pochłonęła już 10 tys. ofiar. Walczą dwie strony, popierana przez Zachód koalicja sunnickich państw po wodzą Arabii Saudyjskiej i szyicki ruch Huti, który do władzy doszedł w 2014 r. i przejął rządy w większości państwa. Wygnano wtedy rządzących uznanych wówczas na arenie międzynarodowej.

Do ataku w Jemenie przyznała się koalicja sunnicka. Celem miały być wyrzutnie rakietowe na granicy z Arabią Saudyjską. To one dzień wcześniej został użyte do ostrzelanie saudyjskiego miasta Dżizan.

Źródłó: wyborcza.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(5)
Andy
3 lata temu
"Wygnano wtedy rządzących uznanych wówczas na arenie międzynarodowej." O2 ogarnijcie się trochę i sprawdzajcie swoje teksty, bo wychodzicie na analfabetów.
z daleka
3 lata temu
religia tak im każe zabijać, i ubogacać- trzymać ich z daleka od nasze Ojczyzny i naszych dzieci
-.-
3 lata temu
JAK LUDZIE MAJĄCY KREW TYLU DZIECI NA SWOICH RĘKACH, MOGĄ SPOKOJNIE ZASNĄĆ?! Czy oni są innym gatunkiem człowieka? Bez empatii, sumienia i uczuć?!
RobG56
3 lata temu
A nie chce śledztwa w sprawie bombardowań dokonywanych przez Saudów
błyskawicznie
3 lata temu
wysłać tam Julie Piterę z Placformy
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić