REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 2 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
oprac. Krystian Rosiński08.11.19 (20:10)

Kim jest Konrad Szymański? To on będzie odpowiadać za pieniądze dla Polski w UE

Konrad Szymański dotychczas był wiceministrem w MSZ i odpowiadał za sprawy europejskie. Teraz otrzymał własne ministerstwo, które będzie odpowiadać za kontakty z Unią Europejską. A Szymański ma w tym doświadczenie. Był europosłem dwóch kadencji.
Krzysztof Burski / newspix.pl

Konrad Szymański jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W nowym rządzie Mateusza Morawieckiego przejmie powstające ministerstwo ds. europejskich.

- Pion europejski idzie do Kancelarii Premiera. Za cały pion będzie odpowiadał Konrad Szymański - ogłosił premier Mateusz Morawiecki na konferencji. Oznacza to, że nie będzie osobnego ministerstwa jak spekulowano wcześniej.

REKLAMA

Z tematyką europejską Szymański jest obeznany, ponieważ w ustępującym już gabinecie pełnił stanowisko wiceministra ds. europejskich. Nominowany na nie został w 2015 roku.

Natomiast w latach 2004-2014 był posłem do Parlamentu Europejskiego. W obu kadencjach startował z list Prawa i Sprawiedliwości – najpierw z okręgu dolnośląskiego, a później wielkopolskiego.

Zobacz także: Waloryzacja emerytur. Rząd obiecuje stałą kwotę. "Ustawa budżetowa nic na ten temat nie mówi"

W PE zasiadał w kilku komisjach: w Komisji Spraw Zagranicznych (AFET) oraz Komisji ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE), w których zajmował się sprawami wschodnimi i relacjami Unii z krajami Partnerstwa Wschodniego oraz bezpieczeństwem energetycznym Unii.

Za swoją aktywność w Brukseli Konrad Szymański otrzymał nagrody dla jednego najlepszych polskich Posłów do Parlamentu Europejskiego. Laurem uhonorowały go: w 2013 roku "Polityka" (razem z Sidonią Jędrzejewską) i rok później "Rzeczpospolita".

W polityce Szymański natomiast obecny jest od 1993 roku, kiedy to został ekspertem komisji samorządowej Rady Miasta Poznania. Pełnił to stanowisko do 1997 roku. W tym samym roku został doradcą Marcina Libickiego, przewodniczącego polskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

W latach 1997-1998 Szymański pracował w Kancelarii Sejmu, a w latach 1999-2000 doradzał wicemarszałkowi Sejmu. W tym samym czasie zasiadał również w gabinecie politycznym ministra Kazimierza Marcinkiewicza – ówcześnie szefa gabinetu politycznego premiera Jerzego Buzka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij