o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Arkadiusz Jastrzębski
Arkadiusz Jastrzębski
|
aktualizacja

Kleszcze gryzą nad Bałtykiem. Borelioza coraz groźniejsza

19
Podziel się

Na Pomorzu rośnie liczba zachorowań na boreliozę, niebezpieczną chorobę roznoszoną przez kleszcze. Eksperci z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku apelują o ostrożność podczas wypoczynku, bo poprzednie lata wskazują, że kolejne miesiące mogą być jeszcze gorsze.

Kleszcze gryzą nad Bałtykiem. Borelioza coraz groźniejsza
(Fotolia)
bEqAJXqt

Statystyki nie pozostawiają złudzeń. W województwie pomorskim w ostatnich latach odnotowanych jest coraz więcej przypadków boreliozy. W pierwszej połowie tego roku zanotowano już 507 chorych. Tymczasem od stycznia do czerwca 2016 roku służby sanitarne powiadomiono o 323 przypadkach choroby, a w pierwszej połowie 2015 roku tylko o 293.

W tym roku najwięcej zachorowań (liczonych na każde 100 tys. mieszkańców) było w powiecie kościerskim (97,6) oraz bytowskim (85). W pierwszym przypadku oznacza to 70 chorych, w drugim - 67. Na kolejnych miejscach znalazły się - położone nad Bałtykiem - powiaty lęborski i słupski.

bEqAJXqv

Sanepid ostrzega, że w drugiej połowie roku może się pojawić więcej zgłoszeń. Tak było w ubiegłych latach - zauważa Radio Gdańsk.

Zobacz także: Zobacz też: Kleszcz - twój śmiertelny wróg!

Przypomnijmy, że o wzroście liczby zgłoszonych przypadków boreliozy w tym roku alarmowały też służby z woj. śląskiego. Zanotowano tam aż 919 przypadków choroby roznoszonej przez kleszcze. Ukąszenia nie zdarzają się tylko w lasach, ale również na terenie miast: w ogródkach, parkach i na placach zabaw.

bEqAJXqB

Co zrobić, kiedy odkryjemy kleszcza na skórze?

Specjaliści radzą, by usunąć go jak najszybciej, najlepiej specjalistycznym przyrządem, a potem uważnie obserwować reakcję organizmu pod kątem objawów ewentualnego zakażenia.

- Jeśli usuniemy intruza do 12 godzin od wpicia, ryzyko zakażenia przenoszonymi przez niego chorobami jest stosunkowo niewielkie. Trzeba pamiętać, by przy pozbywaniu się kleszcza go nie uszkodzić. Ograniczamy w ten sposób ryzyko dostania się do naszego organizmu chorobotwórczych drobnoustrojów - przestrzega Ewa Sady z Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW.

bEqAJXqC

Według specjalistki wyciągniętego kleszcza warto oddać do badania laboratoryjnego i sprawdzić, czy był zakażony. Można też zrobić testy na obecność krętek Borrelia burgdorferi we krwi.

Jak uniknąć pogryzienia przez kleszcze?

Jeśli idziemy do lasu, warto mieć kapelusz, długie spodnie i bluzkę z długim rękawem. Im mniej ciała jest odkryte, tym lepiej. Na kleszcze działają specjalne środki odstraszające (repelenty). Na dekolt, dłonie i wszelkie odkryte części ciała można nanieść specjalny preparat odstraszający owady.

Starajmy się nie wchodzić w gęste zarośla, a trzymać się wydeptanych ścieżek. Kleszcze mogą czekać na ofiarę nie tylko na drzewach, ale także w krzakach.

bEqAJXqD

Źródła: Radio Gdańsk, WSSE Gdańsk, WP

bEqAJXqW
KOMENTARZE
(19)
tadeusz
9 miesięcy temu
w lasach i nie tylko trzeba uważać na kleszcze, polecam książkę o boreliozie, którą przenoszą kleszcze, książka nosi tytuł borelioza. strach i nadzieja
wioletta
4 lata temu
jeżeli to już zakrawa na epidemie,czyż nie powinno się coś z tym robić, np: jakieś opryski chemikaliami na skale krajową, bo ta plaga to jest w całej POLSCE .Mniej zachorowań było by wtedy,no ale nie dokarmialibyśmy finansowo firm farmaceutycznych,a tak rżną nas na kasę za drogie leki
alink
4 lata temu
Szybko do lekarza... tylko na wizytę w poradni specjalistycznej czeka się latami!
bEqAJXqX
Sylwia
4 lata temu
Po pierwsze kleszcze siedzą przede wszystkim na krzakach, nie na drzewach, wchodzą do 120 cm. Po drugie, tak naprawdę to żadne preparaty nie są skuteczne na kleszcze. Po trzecie badanie kleszcza ma sens tylko wtedy, gdy Państwo chcecie leczyć kleszcza. Chcecie leczyć kleszcza? Może przenosić kilkanaście niebezpiecznych chorób, nie tylko boreliozę i zapalenie opon. A więc na co chcecie badać kleszcza? To tylko wyciąganie kasy z portfeli przerażonych ludzi przez pseudo-laboratoria. Nawet jeśli na badaniu wyjdzie, że kleszcz jest zarażony, to przecież nie musiał Was zakazić i nie zaczniecie leczenia, jeśli nie ma żadnych objawów. Poza tym Wasz organizm sam może zwalczać te cholerne krętki i wcale nie musi zachorować. Co trzeba zrobić? Na pewno po upływie 6-8 tygodni od ugryzienia(jeśli oczywiście wczesniej nie wystąpią inne objawy) zrobic badanie krwi w wyspecjalizowanej placówce( oddziały zakaźne) Jeśli wynik będzie negatywny, warto badanie powtórzyć w czasie wyznaczonym przez lekarza.
doc dr hab Ja...
4 lata temu
Na kleszcze najlepsze są dwa browarrki lub seta ! One nie lubią zapachu i smaku alkoholu !
NIKA
4 lata temu
Jedni mówią obracać w trakcie wyciągania, inni że absolutnie nie kręcić, bo można głowę ukręcić. Mógłby się w końcu ktoś zdecydować? Ale chyba najważniejsze to jest aby uświadomić ludzi, że nawet mimo braku odczynu w postaci rumienia wędrującego, należy zgłosić się do lekarza. Niektórzy od razu dają antybiotyk inni tylko skierowanie na badanie krwi. To badanie również należy powtórzyć po jakimś czasie. W żadnym wypadku nie lekceważyć kleszczy !!
bleble
4 lata temu
zakaz wypalania traw się odbija czkawką
Abo
4 lata temu
A ja słyszałem od babci, że kleszcze wykręca się tak, jakby się chciało wkręcić śrubę. Czyli zgodnie z ruchem wskazówek zegara. I komu wierzyć?
acho57
4 lata temu
W ypalano trawy zabijano kleszcze
Grzegorz
4 lata temu
Pewnie w magazynach zalegają im tony szczepionek, które trzeba szybko sprzedać. W tym celu należy porządnie nastraszyć społeczeństwo, a społeczeństwo poleci do aptek i ośrodków zdrowia, by się ratować.
6u66
4 lata temu
Starczy zjesc cebule lub czosnek w jajecznicy przed wyjsciem i 0 kleszczy ....
Borevitch
4 lata temu
Same przyjemności nad tym Bałtykiem, zimno, kleszcze gryzą a ceny z kosmosu. Nic tylko jechać
Sceptyk
4 lata temu
Olejkiem z geranium, rozpuszczonym w alkoholu popryskać wszystkie odkryte fragmenty ciała. Efekt odstraszający kleszcze gwarantowany. Do kupienia w necie. (40 kropli olejku, 1/3 szklanki wody destylowanej i łyżka czystej wódki).
bEqAJXqP
33
4 lata temu
napisze to po raz setny: borelioza jest bronią biologiczna stworzona w latach 50tych przez USA, poczytajcie nim zaczniecie minusowac, rządy państw WHO itd nic z tym nie robia i wmawiają ludziom że to jest uleczalne.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić