Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Barbara Jaros18.12.18 (13:22)

Klify w Sussex zawaliły się, odsłaniając prehistoryczną tajemnicę

Gwałtowne burze, które nawiedziły wybrzeże Sussex, doprowadziły do zawalenia się części klifów. Oczom wszystkich ukazały się liczne ślady dinozaurów.
University of Cambridge

W Hastings odkyto odciski łap stegozaurów, ankylozaurów i teropodów. Naukowcy, którzy nazwali znalezisko "skarbem" podkreślają, że pomoże ono zdobyć większą wiedzę na temat życia dinozaurów i relacji, jakie między nimi zachodziły - donosi "The Independent".

Ślady pochodzą sprzed 100 milionów lat. Miejsce, w którym je dostrzeżono, było kiedyś błotnistym terenem, dzięki czemu odciski doskonale się zachowały. "Skamieliny całych fragmentu dinozaurów to niezwykła rzadkość" - mówi Anthony Shillito, prowadzący badanie doktorant na Uniwersytecie Cambridge.

REKLAMA

Zwykle mamy tylko małe fragmenty, które nie mówią dużo o tym, jak mogły żyć dinozaury. Takie skupisko śladów pomoże nam wyeliminować wiele niejasności - dodaje.

W sumie w Sussex odkryto 85 odcisków. Jak informuje Shillito, świetny stan skamielin pozwala dostrzec detale, takie jak tekstura skóry i łusek czy też ślady po pazurach. Badanie ma na celu między innymi ustalenie, jak dinozaury kształtowały tereny zalewowe swoimi ogromnymi ciałami. Dzisiaj duże zwierzęta - na przykład hipopotamy i krowy - wędrując przez błoto, wydrążają tunele i tym samym zmieniają bieg wody. Prehistoryczne stwory miliony lat temu robiły to samo tylko na znacznie większą skalę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Nowy gatunek dinozaura odkryty w Rosji. Był ogromny

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij