o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Piotr Mieśnik, p.o. redaktora naczelnego WP
Piotr Mieśnik, p.o. redaktora naczelnego WP
|

Kolęda 2020. Ile dać księdzu jako ofiarę? [NASZE BADANIE]

39
Podziel się

Tytułowe pytanie: ile dać księdzu pieniędzy w kopertę po kolędzie? - od lat nie schodzi z ust Polaków przyjmujących wizyty duszpasterskie w swoich domach. Specjalnie dla Wirtualnej Polski tę kwestię zbadał Instytut Badań Spraw Publicznych.

Wizyty duszpasterskie zazwyczaj trwają do 2 lutego, a więc Święta Ofiarowania Pańskiego.
Wizyty duszpasterskie zazwyczaj trwają do 2 lutego, a więc Święta Ofiarowania Pańskiego. (East News, Damian Klamka)
bDHRbAHV

Wiele rzeczy wokół nas się zmienia, ale są też takie, które pozostają stałe. Ot choćby to oczekiwanie na korytarzach, wyglądanie zza drzwi sąsiadów i podpytywanie znajomych: czy ksiądz już był, czy ktoś widział, a może dopiero w bloku obok? Jasne, w wielu większych miastach i blokowiskach funkcję tych "czujek" pełnią już internetowe fora osiedlowe - "w 28a już był, ale chyba chodzi ich aż trzech po osiedlu" - ale stan oczekiwania na wizytę księdza to wciąż fakt.

Jak wynika z badania Instytutu Badań Spraw Publicznych (IBSP) aż 77,83 proc. Polaków deklaruje, że przyjmuje wizytę duszpasterską w domu.

Zbieranie na tacę. Kiedy księża nie powinni tego robić? [ZOBACZ WIDEO]

bDHRbAHX

Niezmienna jest też druga kwestia: ile po takiej wizycie dać księdzu w kopercie jako datek na kościelną działalność? Tu Polacy są nieco bardziej podzieleni. Z badania IBSP dla Wirtualnej Polski wynika, że większość z nas deklaruje ofiarę w wysokości do 50 zł. Taki zakres wybrała bowiem blisko połowa badanych (49,72 proc.).

Datki w wysokości między 50 a 100 zł zadeklarowało 31 proc. ankietowanych, między 100 a 200 zł - 9,71 proc., powyżej 200 zł niecały procent (0,99), natomiast 8,58 proc. respondentów stwierdziło, że nie przekazuje żadnej ofiary.

bDHRbAId

Jeśli przeanalizujemy wysokość datków przekazywanych księżom biorąc pod uwagę wielkość miejscowości zamieszkania - nie widać większych zaskoczeń. Nieco od średniej odstają mieszkańcy miast od 20 do 100 tys. mieszkańców, gdzie aż 61 proc. mieszkańców deklaruje datki "do 50 zł" i tylko 4,21 proc. w przedziale 100-200 zł.

Ciekawie zaś wysokości datków rozkładają się wśród ankietowanych podzielonych ze względu na partyjne sympatie. Tu jasno możemy dostrzec większą hojność i wyższe deklarowane kwoty przekazywane księżom przez wyborców... Konfederacji i PSL-u.

bDHRbAIe

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDHRbAIy
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(39)
HALINA COMASA
rok temu
Opodatkować.Wprowadzić taryfę,cennik na usługi.KONIEC KROPKA
As.
rok temu
Raz w roku panisko wychodzi do wiernych po to tylko, aby zebrać haracz. Najlepiej nic mu nie dawać. Jaka posługa, taka zapłata.
Pacjent
rok temu
A ile dać lekarzowi w kopercie?
bDHRbAIz
sens
rok temu
Nic nie dawać niech się wezmą do uczciwej roboty .
122
rok temu
Chcę to dam nie chce to nie dam!w czym problem?
Najnowsze komentarze (39)
:)))))))))))
rok temu
Zero czyli null- tyle się należy
!!!!
rok temu
Do koperty należy włożyć kartkę z napisem "bóg zapłać, będziemy się za księdza modlić". To więcej od każdej kwoty pieniędzy, przecież mogę odwdzięczyć się tym samym "dobrem" co ksiądz.
Elektra
rok temu
Opodatkowac kosciol a oni powinni miec normalna wyplate tak jak w innych krajach.Dosc zebraniny zbierania haraczu lub jak nic nie dostanie to w swojej kartotece pisze zeby omijac dom czy mieszkanie . Maja kartoteki rodzin dzialaja jako instytucja a podatkow nie placa .Jakim prawem kartoteki gdzie notuja ile dales ? Polacy to ciemny narod pod tym wzgledem .Boga trzeba miec w sercu a nie szulac go w tzw kaplanie ktory czesto gesto nic z powolaniem do kaplanstwa nie ma . Piwinni miec dom zone dzieci a kaplanstwo traktowac jako misje zycia a nie biznes i przykrywke do niecnych czynow. Nie jestem przeciwko wierze bo kazdy ma do niej prawo ale jestem przeciwko wtracaniu sie ksiezy do polityki i geanienia przez kosciol katolicki Polski . precz ze sponsorowaniem Rydzykow i demonstracja naszej wladzy jacy to oni sa pobozni i klecza w kosciolku zdobywajac tym elektorat wyborczy . Odseparowac kosciol od polityki niech bedzie kosciolem dla pokszepienia duszy jak ktos tego potrzebuje a nie rządzić calym krajem i zerowac na głupocie ludzkiej
pawel
rok temu
77,83 % Polaków przyjmuje nierobów w sutannach +++ 2 list do Tesaloniczan 3; 7-12
Done
rok temu
0 nie więcej.
Komedia
rok temu
Jak Proboszcz był chory to wysłał swoją kucharkę po kolędzie
Zniesmaczony
rok temu
U nas w parafii księża życzą sobie wyznaczenia osoby z wiernych kto będzie woził księdza po kolędzie. Paranoja! XXI wiek !!! A swoje autko na parkingu bo szkoda na paliwo.
miro
rok temu
nic zebranie jest zabronione
bDHRbAIr
jarek
rok temu
Papież tyle razy mówił, że nie powinni brać....
zaki
rok temu
NIC!
1650
rok temu
Kopa w dude
rety
rok temu
Jak przyjdzie do mnie "batman", to dam mu na ...nową czarną sukienkę.
elear
rok temu
i co to pana obchodzi ...
kicia
rok temu
moja sprawa i go...o temu kto mnie bedzie pouczal!
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić