o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Oskar Górzyński
Oskar Górzyński
|

Kolejna klęska Theresy May. Nikt nie wie, co będzie dalej

20
Podziel się

Theresa May i jej umowa ws. brexitu po raz drugi poniosła sromotną porażkę w Izbie Gmin. Na 17 dni przed datą opuszczenia UE nikt w Wielkiej Brytanii nie ma zielonego pojęcia, jak zakończy się brexitowa odyseja. Możliwe, że brexitu w ogóle nie będzie.

Theresa May poniosła kolejną dotkliwą porażkę w parlamencie
Theresa May poniosła kolejną dotkliwą porażkę w parlamencie (PAP/EPA)
bEhpsvAl

- To jest wybór między g..., które teraz zostało poddane polerowaniu, a ryzykiem, że brexitu w ogóle nie będzie. I obawiam się, że to najlepsze g..., na jakie możemy liczyć - w ten sposób na 15 minut przed wtorkowym głosowaniem dostępne opcje podsumował konserwatywny poseł Izby Gmin i zwolennik brexitu Steve Double.

Mimo symbolicznych ustępstw uzyskanych od Unii przez rząd May i narastającej presji czasu, jego koledzy z ław najwyraźniej nie zgodzili się z tą oceną. W być może najważniejszym głosowaniu tego stulecia ponownie odrzucili umowę określającą warunki wyjścia z Unii Europejskiej stosunkiem głosów 242-391. Po raz kolejny przeważyły głosy najbardziej zagorzałych zwolenników brexitu, którzy obawiają się, że w ramach umowy kraj może na zawsze pozostać w unii celnej z UE.

- Nie zaakceptujemy złej umowy, nie ugniemy się przed łobuzami z Brukseli - powiedział mi urodzony w Polsce członek frakcji twardogłowych, Daniel Kawczyński.

bEhpsvAn

W rezultacie na 17 dni przed formalnym końcem procesu, po dwóch latach wyczerpujących negocjacji, przyszłość Zjednoczonego Królestwa pozostaje tak samo wielką niewiadomą jak była na początku. Tego, jak zakończy się ta historia, nie wiedzą ani premier May, ani jej rząd, ani opozycja.

Co teraz?

Komentując wynik głosowania łamiącym się, ochrypłym głosem premier naszkicowała możliwe opcje - podkreślając, że kraj musi teraz stanąć przed szeregiem "wyborów nie do pozazdroszczenia". Wielka Brytania może wyjść bez umowy - co, jak podkreśliła May - może nie tylko uderzyć w gospodarkę, ale i narazić państwo na ryzyko rozpadu; może poprosić Unię o zgodę na przedłużenie rozmów; może zorganizować ponowne referendum lub w ogóle wycofać się z brexitu.

Część odpowiedzi poznamy w ciągu najbliższych dwóch dni. W środę parlament zagłosuje nad opcją "no deal". I z racji potencjalnie katastrofalnych skutków niemal na pewno ją odrzuci. Wcale nie musi oznaczać to jednak, że do brexitu bez umowy nie dojdzie. W czwartek głosowana będzie kwestia przedłużenia negocjacji. Ale samo przedłużenie niczego nie rozwiązuje. Politycy muszą zdecydować, co chcą z dodatkowym czasem zrobić - i jak dużo go chcą.

bEhpsvAt

Alternatywne rozwiązania będą przedmiotem dyskusji podczas najbliższych dni. Partia Pracy zaproponuje negocjacje brexitu w wersji "miękkiej", z pozostaniem unii celnej i zachowaniem dostępu do jednolitego rynku; szkoccy nacjonaliści zgłoszą propozycję drugiego referendum; zwolennicy pozostania w Unii odwołanie brexitu. Nie da się wykluczyć również innej alternatywy: przyspieszonych wyborów.

Opcji więc nie brakuje. Cały paradoks sytuacji polega jednak na tym, że żadna z tych opcji może nie uzyskać poparcia większości posłów. A wtedy zwycięży opcja domyślna - i najgorsza z możliwych - czyli brexit bez umowy.

Pożyteczna lekcja z brexitu

Niezależnie od tego, jak zakończy się ta historia, Wielka Brytania już poniosła na niej ogromne straty. Brytyjska klasa polityczna, która przedłożyła interes partyjny nad interes kraju i wykazała się skrajną niedopowiedzialnością, została skompromitowana. Państwo, które nie potrafiło poradzić sobie ze skomplikowanym procesem, zostało ośmieszone i straciło na wiarygodności. Gospodarka, targana przedłużającą się niepewnością, już straciła tysiące miejsc pracy. Społeczeństwo jest i pozostanie podzielone na długi czas.

bEhpsvAu

Pozytyw jest jeden. Brexit jest dobrą lekcją dla reszty Europy. Nie bez przyczyny w ciągu trzech lat od brytyjskiego referendum skrajnie prawicowe partie w całej Europie porzuciły postulaty wyjścia z Unii i zorganizowania własnego głosowania nad "Frexitem", "Italexitem" i podobnymi pomysłami. Powinniśmy tę lekcję zapamiętać na długi czas.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEhpsvAO
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(20)
art
2 lata temu
nie przepadam za churchillem ale jedno trzeba mu przynać miał twadą rękę jeżeli chodzi o rządzenie własnym krajem przydał by się brytyjczyką teraz ktoś taki jak on kto by im porządek zaprowadził
kiki
2 lata temu
bedzie nowe referendom i anglia wybierze ze zostaje a ta kasa co ludzie wydali i stracili z powodu calego zamieszania to juz inna chistoria
łoj
2 lata temu
biedna teresa
bEhpsvAP
gość
2 lata temu
Pani Thereso May Anglicy skapną się ale jak będzie za późno że wracają z powrotem do Unijnego szamba które pozabiera wszelkie prawa poszczególnym Państwom należącym do niej i będą się musiały podporządkować tylko unijnemu prawu ja osobiście mówię że to ZNIEMCZENIE EUROPY
D
2 lata temu
Niech już wychodzą z tej Unii i dadzą Europejczykom święty spokój. Przecież to już staje się śmieszne.
Agdyby
2 lata temu
Gdy bym był Angolem to sam głosowałbym za twardym i jak najszybszym brexitem. Polakom ale także UE generalnie Wielka Brytania jest potrzebna natomiast Wielka Brytania nie potrzebuje ani Polski ani całej UE do szczęścia. Jako Polak jestem zdecydowanym przeciwnikiem wyjścia Wielkiej Brytanii z UE ale Anglików doskonale rozumiem. To proste, my chcemy jak najwięcej wydoić kasy z Anglii a angole chcą to jak najszybciej przerwać.
daniel
2 lata temu
lubię sobie zjechać w sekcję komentarzy i poczytać mądrości tłumów. Czytanie bez zrozumienia, napierdzielanki polityczne, wyzywanie się nawzajem, narzekanie na lgbt, długo by wymieniać. Generalnie, nadchodzi WIOSNA, a tu wciąż cyrkowe PO-PISy małp
lolo
2 lata temu
W roku 17/18 z moich podatków zostało wydane 1776gbp na benefity,na składke do UE 52gbp wiec to bitwa o pietruszkę.
olo
2 lata temu
Na wyspach nie ma ludzi do pracy brawo
RP
2 lata temu
"Kolejna klęska Theresy May. Nikt nie wie, co będzie dalej" - jak nikt nie wie ?? Widzą normalni ludzie, że to będzie potworne upokorzenie Brulselki, będzie rozpacz i płacz Brukselki. Twardy brexit - to klęska Brukselki
RP
2 lata temu
"Kolejna klęska Theresy May. Nikt nie wie, co będzie dalej" - jak nikt nie wie ?? Widzą normalni ludzie, że to będzie potworne upokorzenie Brulselki, będzie rozpacz i płacz Brukselki. Twardy brexit - to klęska Brukselki
RP
2 lata temu
"Kolejna klęska Theresy May. Nikt nie wie, co będzie dalej" - jak nikt nie wie ?? Widzą normalni ludzie, że to będzie potworne upokorzenie Brulselki, będzie rozpacz i płacz Brukselki. Twardy brexit - to klęska Brukselki
ech
2 lata temu
Nie powinni tego przedłużać. Też powinno dojść do Frexitu... Makron nie nadaje się na prezydenta, zwłaszcza po tym jak traktowany jest protest żółtych kamizelek (zupełnie jak MN przez PO).
bEhpsvAH
tyhr
2 lata temu
Anglia -powtórne wybory i wracaja do UNI,-w UNI pognac lewaków z urzedów i wymienic władze i UNIA wróci do dawnych rzadów,a nie ,makrela rzadzi i makaron
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić