o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Magda Mieśnik
Magda Mieśnik
|
aktualizacja

Kolejna wpadka szefa MSZ. "Szokująca nominacja Waszczykowskiego"

31
Podziel się

Szef MSZ Witold Waszczykowski wręczył nominacje członkom polskiej części Polsko-Rosyjskiej Grupy do spraw Trudnych. W gronie ekspertów znalazł się m.in. dr Rafał Wnuk. Historyk ma – delikatnie mówiąc – odmienne stanowisko niż PiS w sprawie Żołnierzy Wyklętych. Nazywa ich "antysystemową ikoną", a "mit Żołnierzy Wyklętych" określa mianem "tworu marketingowego".

Witold Waszczykowski
Witold Waszczykowski (Forum, Mateusz Włodarczyk)
bDgGxLqZ

Uwagę na nominację ministra spraw zagranicznych zwrócił ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski. - Kolejna szokująca nominacja ministra Waszczykowskiego – napisał na Twitterze, publikując jednocześnie interpelację posłów Kukiz'15 w sprawie decyzji szefa MSZ.

Dwaj posłowie Tomasz Rzymkowski i Bartosz Józwiak wystąpili do ministerstwa spraw zagranicznych z pytaniem, kto zaproponował szefowi resortu kandydaturę m.in. dr Wnuka oraz czy znał on wcześniej jego wypowiedzi na temat Żołnierzy Wyklętych. "Obecny rząd skupił dużo uwagi przywracaniu pamięci o Żołnierzach Wyklętych – ofiarach komunistycznego terroru. Uroczystości organizowane 1 marca mają od dwóch lat godną, państwową rangę. Towarzyszy im szereg wydarzeń organizowanych przez instytucje publiczne i oddolne inicjatywy obywatelskie. Dr hab. Rafał Wnuk często udziela wywiadów liberalno-lewicowym mediom na temat Żołnierzy Wyklętych. Niektóre jego wypowiedzi są kalką komunistycznej propagandy" – piszą posłowie.

bDgGxLrb

I przytaczają wypowiedzi historyka. W wywiadzie dla portalu Onet.pl stwierdził: "Mit Żołnierzy Wyklętych – przyznam, że nie lubię tego terminu, to twór marketingowy, który wiele zakłamuje, a niczego nie wyjaśnia – powstał w opozycji do tego wszystkiego, co prezentował Mikołajczyk czy Polskie Państwo Podziemne".

Z kolei w "Przeglądzie Politycznym" czytamy, że "Żołnierze Wyklęci stali się więc antysystemową ikoną, do której odwoływać się zaczęły zarówno partie polityczne krytyczne lub wrogie III RP, jak i funkcjonujące na pograniczu kryminalnego półświatka środowiska fanatycznych kibiców piłki nożnej. Połączył je język opisu świata, w którym PO, PSL i prezydent RP występowali jako »lewactwo«, »pseudoelita«, usłużni wobec obcych (Niemców, Rosjan, Unii Europejskiej) zdrajcy sprawy polskiej. Antyliberalny, wymierzony przeciwko instytucjom państwa mit zawłaszczał symbole i zmieniał ich pierwotne znaczenie."

Minister Waszczykowski wręczył nominacje do Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych 9 marca. - Z naszej strony chcemy pokazywać rzeczywisty i obiektywny obraz Polski, którego, nad czym ubolewam, nader często nie mają okazji poznać odbiorcy rosyjskich środków masowego przekazu, jak również zagraniczni odbiorcy rosyjskiego przekazu słuchając takich stacji Russia Today, bądź Sputnik – stwierdził wówczas polityk PiS.

bDgGxLrh

- Minister Witold Waszczykowski powołał nowych członków polskiej części polsko-rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych na wniosek jej przewodniczącego. Prof. Rafał Wnuk jest wybitnym znawcą problematyki polskiej konspiracji na Kresach Wschodnich w latach 1939–1941, wywiadu Polskich Sił Zbrojnych oraz Armii Krajowej w okresie II wojny światowej, a także stosunków polsko-ukraińskich w latach 1939 – 1947. W latach 2000-2009 był naczelnikiem Biura Edukacji Publicznej IPN w Lublinie, w latach 2002-2009 redaktorem naczelnym półrocznika IPN „Pamięć i Sprawiedliwość - napisało biuro prasowe MSZ na naszą prośbę o komentarz do tej sprawy.

bDgGxLrC
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(31)
gość
4 lata temu
Dr.Rafał Wnuk stara się przedstawiać problemy o b i e k t y w n i e ,zgodnie z prawdą historyczną chociaż wiele na tym traci. W tym przypadku dziwię się stanowisku księdza Isakowicza -Zaleskiego.
Czy PIS to ag...
4 lata temu
A dlaczego PIS realizuje program niszczenia Polski napisany na Kremlu? Dlaczego odsuwa Polskę od Europy. Dlaczego demoluje Wojsko? Dlaczego zadłuża nasze dzieci i wnuki?
amen
4 lata temu
Brawo dr. Wnuk. Porusza istotną kwestię. Tzw. wyklęci byli ofiarami komunistycznego terroru??? A kto ujmie się za ofiarami tychże "żołnierzy przeklętych" mordujących rodaków z prymitywnych pobudek??? Gloryfikowanie tylko jednej strony działalności to podłe zakłamywanie historii.
bDgGxLrD
kl
4 lata temu
z tymi wyklętymi żołnierzami to profesor ma rację ,to zagrywka marketingowa ,przez ostatnie 20 lat nikt się nimi nie interesował nie było kultu a teraz cała patlogia/pseudo kibice utożsamiają się żołnierzami wyklętymi zenujaće
Jano
4 lata temu
Nasz minister sugeruje by być za PIS-em lub za nim nie być.
Najnowsze komentarze (31)
to był prawdz...
4 lata temu
Jasno to widać: łaska Ducha Św. oświeciła ministra Wszczykowskiego i wybrał jak najbardziej właściwą osobę. Takich odważnych naukowców jak pan dr. hab. Rafał Wnuk są w obecnych czasach zaklamywania historii tak cenni jak zoto!
no comment
4 lata temu
A żona Biniendy /to ten .... wiecznie nienażarty z podkomisji smoleńskiej/ została konsulem honorowym RP w USA....
no comment
4 lata temu
A żona Biniendy /to ten .... wiecznie nienażarty z podkomisji smoleńskiej/ została konsulem honorowym RP w USA....
asd
4 lata temu
Ludzie, kiedyś w szkole uczono, że ocena czegokolwiek, a już historii na pewno, nie musi i bardzo często nie może obiektywnie być zero-jedynkowa. Niczego ludziom określanym mianem "żołnierzy wyklętych" nie ujmując - nie da się ich uczciwe zaszufladkować wg jednego bogoojczyźnianego standardu i najprawdopodobniej tego dotyczył "marketingowy" skrót dr. Wnuka, bardzo zresztą racjonalny - durna propaganda robi więcej szkody niż pożytku. A co to ma wspólnego z kompetencjami do kontaktów polsko rosyjskich?
Obserwator
4 lata temu
Po prostu przygotowuje sobie miękkie lądowanie.
`
4 lata temu
cyt. "ofiarach komunistycznego terroru." Przez długie lata żyłem w PRL, czyli w systemie nazywanym przez głupców komunizmem, żadnego terroru nie doświadczyłem ani nie widziałem. O wiele większy tzw "terror" dotyka wielu obecnie.
Jajko
4 lata temu
Jaka to szokująca nominacja czy wypowiedż Waszczykowskiego,przecież dla tych wybitnych ekspertów jest to normalnością,oni tylko tak potrafią
adam
4 lata temu
Czasami zastanawiam się czy Pan Witold nie jest owocem "wpadki"- ma to we krwi.
bDgGxLrv
yoviko
4 lata temu
Słuszna uwaga . Ta nazwa zakłamuje i nic nie wyjaśnia.
to mnie kręci...
4 lata temu
To też nudne, tylko Żakowski się nabzdyczył nad stołem. Dajcie coś do rzeczy , bo Żakowski stary nudziarz i plecie ciągle to samo. Dość dyktatury kobiet, to mnie kręci.
swt
4 lata temu
Waszcz jak sie pomyli to postapi jak patriota. Juz ma przechlapane.
kl
4 lata temu
z tymi wyklętymi żołnierzami to profesor ma rację ,to zagrywka marketingowa ,przez ostatnie 20 lat nikt się nimi nie interesował nie było kultu a teraz cała patlogia/pseudo kibice utożsamiają się żołnierzami wyklętymi zenujaće
Kasper
4 lata temu
O2 robi z igły widły. Kolejna nierzetelna informacja tego portalu.
Ed
4 lata temu
Sympatyków PIS, piszącego zakłamaną historię Polski, szokują obiektywne i zgodne z faktami historycznymi opinie niezależnych historyków.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić