Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jakub Zagalski
|

Komisja Etyki Reklamy i "zalepista" skarga na "Krainę lodu". To wszystko wina Olafa

49
Podziel się:

Autor wniosku do KER argumentował, że animowany bałwan z reklamy filmu dla dzieci używa słownictwa kojarzącego się z wulgaryzmami. Komisja przyznała mu rację.

"Kraina lodu. Przygoda Olafa" to 22-minutowa animacja wyświetlana w kinach od końca listopada
"Kraina lodu. Przygoda Olafa" to 22-minutowa animacja wyświetlana w kinach od końca listopada (Materiały prasowe)

- Znajdziemy siostrom taką nalepistą tradycję - to właśnie ta fraza usłyszana w reklamie "Krainy Lodu. Przygody Olafa" skłoniła jednego z widzów do złożenia skargi do KER. - "Nalepistą" to oczywiście pochodna od "najebistą", a to słowo pochodzi od "je..ć" – wnioskuje konsument w dokumencie, który znalazł się na stronie Komisji.

KER przed zamieszczeniem swojego stanowiska opublikowała odpowiedź polskiego przedstawiciela Disneya. Producent "Krainy lodu" na wstępie zauważył, że autor skargi jest w błędzie - filmowy bałwanek wcale nie mówił o "nalepistej", a o "zalepistej" tradycji. Niezależnie od tej pomyłki Disney nazwał skargę bezpodstawną, przedstawiając poniższe argumenty:

- Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, że słowo "zalepisty" pochodzi od słowa "lepić" (budować z gliny, śniegu lub podobnej substancji) lub "zalepić" (lepiąc, spoić brzegi czegoś). Jest to w oczywisty sposób związane z bałwanem, jakim jest Olaf, a także z zimą, która jest tematem filmu. Film zawiera wiele elementów humorystycznych, a Olaf jest najbardziej komiczną postacią spośród nich.(...) Olaf często posługuje się stworzonymi przez siebie słowami, zestawionymi w nietypowy sposób lub nieobecnymi w języku polskim – argumentuje Disney, dodając, że "mamy do czynienia z zabawą językiem albo ze słowotwórstwem, które prowadzą do rozwoju mowy, pobudzają twórcze myślenie i tworzą poczucie humoru dzieci."

Komisja Etyki Reklamy nie przyjęła argumentacji polskiego przedstawiciela Disneya. W oficjalnym oświadczeniu czytamy, że "przedmiotowa reklama zawierając wyrażenie 'zalepistą', które może budować skojarzenia ze słowem wulgarnym 'za...istą', może zagrażać fizycznemu, psychicznemu lub moralnemu dalszemu rozwojowi dzieci i młodzieży i w tym zakresie reklama wymaga dokonania zmian poprzez modyfikację warstwy dźwiękowej."

- Zdaniem Zespołu Orzekającego przedmiotowa reklama nie była prowadzona w poczuciu odpowiedzialności społecznej i przekroczono w niej granicę dobrych obyczajów, z uwagi na fakt że reklama skierowana do dzieci nie powinna wywoływać skojarzeń ani nawiązywać do wulgaryzmów – kwituje Komisja, powołując się na naruszenie norm art. 2 ust. 1 i art. 25 w zw. z art. 32 Kodeksu Etyki Reklamy.
Strony sporu mogą się odwoływać od decyzji KER pod warunkiem przedstawienia nowych faktów i dowodów.

Zobacz także: #dziejesiewkulturze: Disney pozwany. Przebój z "Krainy lodu" jest plagiatem?
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(49)
ass
5 lata temu
Mają rację, kojarzy się, specjalnie tak zostało pomyślane. Jak chcecie żeby wasze dzieci przeklinały to gratuluję.
beatalpp
5 lata temu
Jak komuś się wszystko kojarzy z jednym to rzeczywiście to było brzydkie - paranoja
ciurlać
5 lata temu
z co z tekstem: "Moja druga połowa poszła się ciurlać"
Dziadek
5 lata temu
Komus w bani sie...ulepilo....
G
5 lata temu
To jest tak jak u Kubusia Puchatka, widzi się że nie ma majtek, Jakim trzeba być chorym człowiekiem by to zauważyć, pewne rzeczy dla zdrowego człowieka są aseksualne, tak jak dziecko, podkreślam dla zdrowego na umyśle człowieka.
Duduś
5 lata temu
Chyba się komuś w komisji posmerfoliło w mózgu.
misiek
5 lata temu
Polska tonie w oparach absurdu nie od dzis.
Gość
5 lata temu
Małolaty chleją, ćpają, gwałcą i zabijają a tym się nie podoba słowo bo się dzieci stoczą! Qrwa, świat się kończy! Chory kraj!
dobrze,że...
5 lata temu
Dobrze, że ten OBURZONY nie oglądał Smurfów :P A kiedyś czytałam, że jakiś kolo zgłosił do komisji reklamę jakiegoś środka na potencję, bo ponoć padało tam słowo "erekcja" a panu przeszkadzało, że słyszą to dzieci... Odrzucono jego skargę.
Sebo
5 lata temu
Cały ten Olaf jest podejrzany.... ta wielka marchewa..... i olbrzymie kule.... toć to oczywista pornografia!
zalipisty kul...
5 lata temu
Nie mi kojaży się z LEPIĆ ZALEPIĆ Zalepisty ( zalepiony) szanowna rado etyki . predzej ukarać by należało tvp za puszczanie wulgaryzmów wypowadanych przez osłów.
ali
5 lata temu
Rozpieszczony też mi się zawsze myli z rozp...rzony.
Kraina Loda
5 lata temu
Przynajmniej pracusie z KER mają jakieś zajęcie. Nareszcie mają okazję pokazać, że "coś robią".
RJ
5 lata temu
Ktoś najwidoczniej nie ma problemów i je sobie wymyśla. A tak w ogóle, to głodnemu zawsze chleb na myśli.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić