Wróć na
oprac. Mateusz Madejski
|

Komisja Europejska chce, by Polska podwyższyła wiek emerytalny

111
Podziel się

KE sugeruje, że Polska powinna stworzyć system, w którym ludzie będą później przechodzić na emeryturę. Bruksela sugeruje, że to ważne nie tylko dla pobudzenia naszego rynku pracy, ale i dla wzrostu PKB.

Waloryzacja emerytur w 2020 r.
Waloryzacja emerytur w 2020 r. (iStock.com)
bCHKRtzF

Komisja opublikowała właśnie rekomendacje dla krajów UE, dotyczące polityki gospodarczej na najbliższe 12–18 miesięcy. Co zaleca Polsce?

Przede wszystkim - "stworzenie systemu podwyższającego rzeczywisty wiek przechodzenia na emeryturę". Zdaniem KE, będzie miało to kluczowe znaczenie dla naszego rynku pracy, ale i dla "stabilności systemu emerytalnego".

Komisja przypomina przy tym, że do 2017 r. średni wiek przejścia na emeryturę w Polsce stopniowo się zwiększał. W 2018 r. jednak wszystko się zmieniło, co było oczywiście związane z obniżeniem ustawowego wieku emerytalnego pod koniec 2017 r.

bCHKRtzH

Obejrzyj: Pomysł na Biznes: Takapara to coś więcej niż manufaktura skarpetek

- Wprowadzone w 2017 r. obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn będzie miało poważny niekorzystny wpływ na wysokość przyszłych świadczeń emerytalnych oraz spowoduje znaczące różnice w poziomie świadczeń otrzymywanych przez kobiety i przez mężczyzn - czytamy w rekomendacjach KE.

Urzędnikom z Komisji nie podobają się też preferencje stawki na świadczenia emerytalne dla rolników. - To hamuje mobilność pracowników i przyczynia się do ukrytego bezrobocia w sektorze rolnictwa - argumentują.

bCHKRtzN

KE apeluje również do polskiego rządu o "wspieranie wysokiej jakości edukacji i rozwijanie umiejętności odpowiadających potrzebom rynku pracy, zwłaszcza poprzez kształcenie dorosłych".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCHKRtAi
KOMENTARZE
(111)
.
rok temu
Pewnie. Zaorajmy się na śmierć.
Dlaczego???
rok temu
UE wymaga to, to tamto. Dlaczego nie wymaga od Polski, aby obywatele w końcu zarabiali to co ich koledzy na Zachodzie Europy.
Ehh te komisj...
rok temu
Komisja Europejska chce podwyższenia wieku emerytalnego? Myślałem, że chce aby Państwo Polskie podwyższyła emerytury Polakom.
bCHKRtAj
szary obywate...
rok temu
To może tak te osoby by poszły do fizycznej pracy i po 40 latach pracy ciekawe co by powiedziały ze nie 65 lecz 55 bo zbyt schorowany jest. Kregosłup, nogi go pola i non stop w kolejce do lekarza stac. A jak sie siedzi i bierze duze pieniadze to pomysłów pełno każdy ma. I teraz ktoś powie że było trzeba sie uczyć to juz wam mówie że nie każdy tam jest perfekcyjnie wykształcony a ja osobiście zajmuje stanowisko kierownicze ale całkowicie rozumiem ludzi co zasuwaja po min 8 godz albo i wiecej fizycznie. A rzad całkowicie popieram ze obniżyli wiek emerytalny
przyszły emer...
rok temu
Niech KE nie martwi się o wiek emerytalny, a wysokość emerytury to nie ich sprawa.Nie ma przymusu pójście na emeryturę w wieku 60,65 lat.Ktoś chce to pracuje, nie, to idzie na emeryturę.Przynajmniej jest możliwość wyboru, a nie tyra do śmierci,
Najnowsze komentarze (111)
Kaczy gród
rok temu
Bo UE chce aby ich błazny nadal okradli Polaków
ja
rok temu
To niech sami zapie...ja do śmierci,a zus łapy zaciera...
Niunia
rok temu
Taaa a emeryt umrze już nim wyciągnie rękę po swoją emeryturę teraz ludzie padają jak muchy przed 60-tką.
ZUS
rok temu
Następne życzenie UE , żeby Polacy popierali czynem i umierali przed terminem . Z kądś to już znamy .
Polak
rok temu
To są moje ciężko wycharowane i odłożone pieniadze i to JA powinienem decydować o tym kiedy chce z nich skorzystać czyli przejść na emeryturę!!!!!!! ŁAPY PRECZ OD MOICH PIENIĘDZY!!!
cent
rok temu
przykre jest, że jesteśmy tak głupim narodkiem, że nie rozumiemy elementarnych podstaw ekonomii i klaszczemy gdy obniżają wiek emerytalny. Chcecie głodowe emerytury ? PiS Wam to załatwił właśnie.
B52
rok temu
a kiedy czerwona szarańcza zaproponuje europejskie wypłaty
Krakus
rok temu
Nie o zarobki tylko o pracę się martwią to tak jak niemcy podczas wojny w okupowanych krajach
bCHKRtAb
Świadomy
rok temu
Unia (Szwablandia) niech odczepi się od Polski !!!
Robert
rok temu
A dlaczego takich "szlachetnych "propozycji KE nie ma w stosunku do innych państw Unii.Moja znajoma, obywatelka Austrii przeszła an emeryturę w wieku 59 lat.A Polka musi "orać" do 67-u????
aqq
rok temu
Oni chyba wierzą mocno w życie pozagrobowe i w to, że będziemy pracować również po śmierci.
,,,
rok temu
Ręce precz od Polaków. Niech pomyślą jak PKB w swoich krajach podnosić
Gremlin
rok temu
Tutaj tylko chodzi o to by jak najmniej ludzi wgl nawet nie skorzystało ze swoich ciężko zarobionych pieniędzy. Kto dożyje do emerytury. Po co nam ta śmieszna unia. Walczyliśmy o wolność a teraz próbują nas znowu zniewolić. Partia która w tej chwili rządzi mam nadzieje że nie dopuści do tego co unia próbuje nam wprowadzić. A jak nie to wyjście z unii bo innego rozwiązania wtedy nie widze
KRZYZTOF950
rok temu
obciąć kasę tym w politykom w EU
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić