Wróć na
oprac. Radosław Rosiejka
|

Komisja Europejska: polskie władze naruszyły zakaz wycinki w Puszczy Białowieskiej

78
Podziel się

Komisja Europejska wystąpiła też o nałożenie kar okresowych na Polskę za niewypełnienie postanowienia ws. wstrzymania wycinki. Według ministra środowiska Jana Szyszki Polska zastosowała się do nakazu Trybunału Sprawiedliwości UE.

KE uważa, że Polska naruszyła postanowienie Trybunału Sprawiedliwości UE
KE uważa, że Polska naruszyła postanowienie Trybunału Sprawiedliwości UE (WP.PL, Jarosław Kociszewski)
bCHLcMGd

- Dowód jest jednoznaczny. Rzeczpospolita Polska naruszyła postanowienie wiceprezesa Trybunału (ws. zakazu wycinki) - powiedziała pełnomocniczka KE Katarzyna Hermann, pokazując obrazy satelitarne i zdjęcia z Puszczy Białowieskiej, które KE otrzymała od przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego.

W Luksemburgu, w poniedziałek po godz. 15 rozpoczęło się posiedzenie Trybunału Sprawiedliwości UE ws. zakazu wycinki w Puszczy Białowieskiej. Swoje racje przedstawiła przedstawicielka Komisji Europejskiej. Po jej wystąpieniu głos zabrał Jan Szyszko.

Minister środowiska złożył wniosek o uchyleniu postanowienia o zakazie wycinki w Puszczy Białowieskiej. Jan Szyszło złożył też wniosek o oddalenie skargi Komisji Europejskiej na Polskę w tej sprawie. Zdaniem szefa resortu środowiska wniosek KE jest bezzasadny i "bez podbudowy merytorycznej".

bCHLcMGf

- Podporządkowaliśmy się całkowicie nakazowi wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej i prowadzimy działania tylko tam, gdzie służą zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego - argumentował Jan Szyszko.

Co mieszkańcy sądzą o wycince Puszczy Białowieskiej?

Wniosek Komisji Europejskiej o kary dla Polski

Komisja Europejska wystąpiła do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu o nałożenie kar okresowych na Polskę za niewypełnienie postanowienia ws. wstrzymania wycinki. Taki wniosek pełnomocniczka KE złożyła po pytaniu wiceprezesa Trybunału, w jaki sposób KE chciałaby spowodować wykonanie postanowienia o wstrzymaniu wycinki.

Początkowo Katarzyna Hermann domagała się doprecyzowania przesłanki "bezpieczeństwa publicznego", na które powołuje się Polska, ale po krótkiej przerwie na konsultacje wstąpiła o nałożenie na Polskę kar okresowych.

bCHLcMGl

Posiedzenie Trybunału Sprawiedliwości UE

Dzisiejsze wysłuchanie dotyczy wyłącznie nakazu zaprzestania wycinki, a nie całego postępowania wobec Polski w sprawie Puszczy Białowieskiej. W poniedziałek nie zapadną żadne decyzje, ale w ciągu kilku najbliższych dni Trybunał Sprawiedliwości UE rozstrzygnie, czy zostanie utrzymana dotychczasowa decyzja.

Pod koniec lipca Trybunał Sprawiedliwości UE podjął decyzję o natychmiastowym wstrzymaniu wycinki w Puszczy Białowieskiej do czasu ogłoszenia ostatecznego wyroku w tej sprawie.

bCHLcMGm

Jednak prac w puszczy nie zaprzestano. Jak argumentuje ministerstwo środowiska, cięcia są niezbędna dla zachowania siedlisk i zapewnienia bezpieczeństwa publicznego. To nie przekonuje też ekologów, którzy w Puszczy Białowieskiej prowadzą protesty polegające m.in na blokadzie harvesterów, czyli kombajnów służących do wycinki drzew. Protestujący przypinają się do maszyn i w ten sposób uniemożliwiają prace w puszczy.

bCHLcMGG
KOMENTARZE
(78)
ba
3 lata temu
Pan Szyszko wie wszystko lepiej. A kary powinny być płacone nie z naszych pieniędzy, a przez osoby, które spowodowały nałożenie kar.
ak001
3 lata temu
O jakim bezpieczeństwie publicznym mówi ten burak? W puszczy???? Przecie tam łazić nie wolno. PiS doprowadzi ten kraj do takiej samej pustyni jaką niebawem staną się nasze puszcze.
polu
3 lata temu
Brawo KE. Niech pisowscy zapłacą kary z własnych kieszeni. Zwłaszcza Szyszko
bCHLcMGH
emeryt
3 lata temu
Jestem członkiem rzadu i idę kraść ,więc mi nic nie zrobią...........jak mnie złapią..............mogę zabić i też nic nie zrobią ,i tak w koło............My mamy immunitety i nam nikt nic nie zrobi......kur...... immunitety czyli jawną bezkarność
jen
3 lata temu
Zdziwiony jak ta glizda najechana przez wolec.
Najnowsze komentarze (78)
Matt
3 lata temu
Unijne prawo to bezprawie.
furman
3 lata temu
Już raz w poprzednim wieku ktoś próbował mieszać w wewnętrznych sprawach polski - zapłaćcie nam odszkodowanie za tamte zniszczenia a dopiero potem szukajcie na nowo szczęścia.
rekin
3 lata temu
Porządach PIS choćby spalona ziemia
Rusek
3 lata temu
Niech Komisja bierze się za rząd Pis.
aaa1
3 lata temu
Prawdziwy Polak 6 godzin temu Lasy Państwowe są cały czas firmą państwową, która generuje zyski dla państwa, a nie dla prywatnych właścicieli. Dzięki temu możemy wciąż wejść do lasu, bo nie ma tabliczek jak na zachodzie ,, wstęp wzbroniony. Teren prywatny". PO zabrakło 2 miesiące do sprywatyzowania Lasów Państwowych, nie zdążyli przed wyborami sprzedać przedstawicielom narodu wybranego i teraz na Polaków skarżą.100% racji.
aaa
3 lata temu
"" które KE otrzymała od przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego.""żydy mają nadzieje że schetyna odda ym polskie lasy a tu las bez drzew aj waj.
Prawdziwy Pol...
3 lata temu
Lasy Państwowe są cały czas firmą państwową, która generuje zyski dla państwa, a nie dla prywatnych właścicieli. Dzięki temu możemy wciąż wejść do lasu, bo nie ma tabliczek jak na zachodzie ,, wstęp wzbroniony. Teren prywatny". PO zabrakło 2 miesiące do sprywatyzowania Lasów Państwowych, nie zdążyli przed wyborami sprzedać przedstawicielom narodu wybranego i teraz na Polaków skarżą.
Normaly
3 lata temu
nawet ptak nie kala swojego gniazda, nie wspomnę o PO
bCHLcMGz
Biolog naukow...
3 lata temu
Wszystkie populacje oscylują: np drapieżnik - ofiara. Jak kornik wyje wszystkie drzewa to wyginie z głodu, wtedy drzewa się odrodzą.
gość
3 lata temu
A gdzie są puszcze europy . Niech się rządzą u siebie.
antagonista
3 lata temu
wg szyszki wycinka drzew mimo zakazu wycinki jest zgodna z postanowieniem TS. Typowa logika PiS. Skoro zakazano wycinki a wycinka trwała to zostało złamane postanowienie TS czy nie zostało? Notabene, Polska jako pierwszy kraj w historii UE nie wykonał takiego polecenia wydanego przez TS.
SA
3 lata temu
Czas się zwijać z tej UE.
las
3 lata temu
A co z corka lesniczego,jak sie lasy wytnie......Glupota nadal wygrywa.....
pytanie
3 lata temu
Czy ktoś wie co się dzieje z tym drewnem wywożonym z puszczy ?
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić