o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
aktualizacja

Komisja PE o praworządności w Polsce. "Demokracja umiera"

19
Podziel się

Podczas poniedziałkowego posiedzenia komisji wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych dyskutowali na temat praworządności w Polsce i na Węgrzech. Nie zabrakło mocnych słów i wzajemnych zarzutów pomiędzy stroną polską, a członkami komisji.

Eurodeputowani dyskutowali o praworządności w Polsce
Eurodeputowani dyskutowali o praworządności w Polsce (iStock.com)
bDIyKNMB
  • Kolejna dyskusja na temat praworządności w Polsce
  • Skrytykowano zmiany w polskim sądownictwie
  • Głos zabrał między innymi Patryk Jaki: "Udajecie, że lepiej znacie Polskę niż Polacy"

Do debaty doszło w związku z dwiema procedurami artykułu 7 Traktatu o Unii Europejskiej, prowadzonymi wobec Polski i Węgier. W jej ramach znalazły się prezentacje na temat obu krajów przedstawione przez występującą w imieniu Rady UE fińską minister ds. europejskich Tytti Tuppurainena i komisarza ds. sprawiedliwości Didiera Reyndersa.

Reynders oświadczył, że kwestia praworządności w Polsce i na Węgrzech "ulega pogorszeniu". Europosłowie mówili również o "ciosach w demokrację" i "naruszeniu podstawowych praw obywatelskich". Nie wykluczył także wniosku do TSUE o zamrożenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. - Teraz analizujemy sytuację, ale jesteśmy na to otwarci, jeżeli będzie to potrzebne - powiedział komisarz.

bDIyKNMD

Europosłowie krytykowali zmiany w polskim sądownictwie, a także doniesienia nt. rzekomych prześladowań osób LGBT na terenie Polski.

- Demokracja w Polsce i na Węgrzech umiera, a kraje członkowskie nic z tym nie robią - krytykowała holenderska europosłanka Sophie in 't Veld. - To wy nawołujecie do łamania praworządności przez takie debaty. Artykuł siódmy to dzisiaj w Unii Europejskiej rodzaj bata politycznego, używanego przeciwko demokratycznie wybranym rządom. (...) Unia Europejska to nie super-państwo. To związek suwerennych i niepodległych państw - odparła europosłanka PiS Jadwiga Wiśniewska.

Zobacz także: Zobacz też: "Trzeba wejść w konflikt". Publicyści analizują ruchy Jarosława Kaczyńskiego
bDIyKNMJ

W dyskusji głos zabrał również Patryk Jaki. - Izba Dyscyplinarna nie została powołana przez parlament, a przez sędziów z KRS. Wypadałoby wiedzieć takie rzeczy. Co więcej, nikt z Trybunału Konstytucyjnego nie został wyrzucony, a po prostu dobiegła końca kadencja części sędziów. Udajecie, że lepiej znacie Polskę niż Polacy, którzy dwa razy wybrali PiS w demokratycznych wyborach - grzmiał europoseł PiS.

- Mechanizmy UE są bezbronne wobec fake newsów i inżynierii społecznej. Należy wypracować takie, które będą czytelne dla wszystkich. Biurokratyczne zawiłości komisji są bardzo na rękę populistom - oceniła Magdalena Adamowicz z KO.

bDIyKNMK

Beata Kempa z kolei zwracała uwagę na sędziów, którzy uczestniczą w politycznych protestach. Przypominała, że przepisy obowiązujące we Francji zabraniają takich praktyk.

Andrzej Halicki domagał się przyjazdu komisarza ds. sprawiedliwości Didiera Reyndersa do Polski, by na własne oczy zobaczył sytuację polskich sędziów.

Przypomnijmy, Komisja Europejska prowadzi wobec Polski procedurę naruszenia praworządności od 2016 roku w związku z zastrzeżeniami wobec przeprowadzanej przez polskie władze reformy wymiaru sprawiedliwości. W tej sprawie przeciwko Polsce toczy się postępowanie z artykułu 7. traktatu o Unii Europejskiej.

bDIyKNML

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDIyKNNe
KOMENTARZE
(19)
ico
rok temu
najlepsza demokracja jest we Francji i Hiszpanii,gdzie ludzie przesiaduja w wiezieniach i sa przesladowani,brawo eu.
polak
rok temu
lewacka obluda ..POLSKA JEST PRAWORZADNA!!!!!!!!
marek
rok temu
UE -lewackie gó no !
bDIyKNNf
bc
rok temu
to przez szkodników z PO tak nas widzi Europa.niech zajmą sie kumplem Putina -Macronem bo u niego problem z demokracją.napuszcza Policje na swoich obywateli a innych poucza
pirat
rok temu
Tak praworządność w unii europejskiej już dawno umarła
Najnowsze komentarze (19)
GOsc
rok temu
Ci ktorzy chca ugrac na zmianach w naszym kraju i na Wegrzech sa i beda dzialac w imie wlasnych korporacji. Opozycja albo jest slepa albo dobrze oplacana
Psyt
rok temu
Tak, komunistyczna UE najlepiej wie, jak powinna wyglądać demokracja...
Różnica
rok temu
Jest prawożądna czyli żąda przestrzegania, egzekwowania prawa w demokratyczny sposób. Rządzi się układ, korupcja, mafia
anty
rok temu
Co to za komisja żydo niemiecka. Odpier....się od Polski
wer
rok temu
we Francji i Hiszpanni ,i wNiemczech ludzie gina,i sa wiezieni, i ani słowa,a sie czepiaja do Polski i Wegier,macie tyle do gadania w naszej sprawie,co Żydzi za okupacji Niemnieckiej w Polsce
obywatel
rok temu
od rządów PIS demokracja w POLSCE nabiera tempa jest wreszcie społeczeństwo traktowane jak powinno być przez rząd , mamy dobrobyt demokrację i złe sądownictwo bo unia nie pozwala nam reform przeprowadzic w sądownictwie takich jak w Niemczech czy Francji unia nie pozwala przeprowadzić reform i jest pozostałość wierchuszki sowieckiej w sądownictwie ideologiczna pozostałość sowieckiej wierchuszki jeszcze jest i dlaczego u!!!!!!
DobraZmiana
rok temu
No jak może być zła "reforma sądownictwa" prowadzona przez tow. Piotrowicza (PZPR) prokuratora STANU WOJENNEGO ! Przecież to WYBITNY fachowiec PRL-u ! I będzie jak w PRL-u DYKTATURA JEDNEJ PARTII !
bc
rok temu
to przez szkodników z PO tak nas widzi Europa.niech zajmą sie kumplem Putina -Macronem bo u niego problem z demokracją.napuszcza Policje na swoich obywateli a innych poucza
bDIyKNMX
o
rok temu
tak tak lewacy stanowili o prawicowych rządach... nie wiem czy smiac sie czy plakac...
pirat
rok temu
Tak praworządność w unii europejskiej już dawno umarła
mareczekk
rok temu
https://niepoprawni.pl/sites/default/files/styles/grafika_pe_ny__480w_/public/galerie/9967-zbyszek%20nieweglowski/trybunal_konstytucyjny_satyra.gif?itok=aNFGbj0U
lód
rok temu
,,Zamrozić Izbę Dyscyplinarną", hmm...a co, azotem czy tradycyjnie Syberią potraktują?
Ciekawy
rok temu
A w WC jest jeszcze demokracja czy kalifat i burka na basenie
B52
rok temu
czerwona szarańcza była się poskarżyć
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić