o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Kontrowersyjna inwestycja drogowa. Może spowodować, że Śniardwy wyschną

38
Podziel się

Informacja o budowie nowej trasy najczęściej budzi pozytywne reakcje. Jednak nie tym razem. Mowa o planie stworzenia drogi, która ma przebiegać przez środek Mazur. Mieszkańcy i samorządy mają spore zastrzeżenia do tej inwestycji.

Cały obszar Śniardw objęty jest ochroną w ramach Mazurskiego Parku Krajobrazowego, dodatkowo utworzono tu także obszar specjalnej ochrony ptaków "Puszcza Piska"
Cały obszar Śniardw objęty jest ochroną w ramach Mazurskiego Parku Krajobrazowego, dodatkowo utworzono tu także obszar specjalnej ochrony ptaków "Puszcza Piska" (Shutterstock.com)
bEKvziaJ

Usprawnienie transportu, przyspieszenie rozwoju regionu i zlikwidowanie problemu jego "wykluczenia" - to główne założenia, które przyświecają stworzeniu międzynarodowej drogi ekspresowej, prowadzącej od Ełku przez Mrągowo do Olsztyna.

Jak informuje Gazeta Wyborcza, drogowcy rozważają trzy warianty S16. Dwa z nich mówią o poprowadzeniu trasy w korytarzu zbliżonym do istniejącej i wymagającej remontu drogi krajowej nr 16. W obu przypadkach jest planowana budowa mostu przez południową część jeziora Tałty, czyli niedaleko Mikołajek. Największe kontrowersje budzi trzecia opcja, która wiąże się z utworzeniem mostów nad jeziorami Juksty (k. Mrągowa) i Tałty. Pod koniec 2019 r. będzie wiadomo, który wariant zostanie zrealizowany.

bEKvziaL

Projekt 70-kilometrowej ekspresówki, opiewającej na kwotę od 2,5 do 4,5 mld zł oraz prowadzącej przez jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce, zyskał poparcie sejmiku województwa mazursko-warmińskiego. Jednak część osób bardzo sceptycznie podchodzi do pomysłu – m.in. osoby żyjące na tych terenach, które o ambitnym projekcie dowiedziały się na początku kwietnia br. Podczas jednego ze spotkań organizowanych przez GDDKiA dano im do zrozumienia, że nikt nie pyta się ich o zdanie - czy są "za" czy "przeciw" tej inwestycji.

Mieszkańcy zawiązali inicjatywę "Ratujmy Mazury", a do protestu dołączyły samorządy Mrągowa, Mikołajek, Rynu i Orzysza. Wydały one oficjalne oświadczenia, w których nie zgadzają się z żadnym z proponowanych wariantów drogi.

Zobacz także: ZOBACZ TEŻ: Via Carpatia: Od 2025 szybka trasa z Litwy do Grecji. Przez Polskę
bEKvziaR

– Tu są bagna i tereny podmokłe wymagające albo utwardzenia punktowego, albo całkowitej wymiany gruntu – powiedział burmistrz Piotr Jakubowski w rozmowie z Gazetą Wyborczą. – Nie wiem, dlaczego nikt o tym nie mówi, ale jeżeli zlikwiduje się torfy, przez które płynie woda z jeziora Tałtowisko do Łuknajna, Śniardw i dalej, to odetnie się dopływ tej wody. Łuknajno zniknie pierwsze, a razem z nim rezerwat – tłumaczył.

Jednak największe emocje budzi informacja, że może zniknąć jezioro Śniardwy. Ekolodzy nie mają wątpliwości, że zostanie zaburzony system wodny Wielkich Jezior, skutkujący nawet brakiem wody podczas ciepłych i mało obfitych w deszcz miesięcy.

bEKvziaS

Lokalni przedsiębiorcy, włodarze i mieszkańcy powtarzają cały czas, że są za budową nowych dróg. Nie potrafią tylko zrozumieć, czemu chce się je tworzyć kosztem niszczenia ich pięknego regionu. Samorządowcy proponują alternatywne rozwiązania – np. południową obwodnicę, która ominęłaby Mazury. Lecz ta propozycja nie spotkała się z pozytywną reakcją drogowców.

Na dzień dzisiejszy trudno przewidzieć finał sprawy. – Czy nie ma w GDDKiA kogoś mądrego, kto powie: musimy wybudować drogę z Olsztyna do Augustowa, zastanówmy się nad jej przebiegiem? Kto będzie chciał przyjechać i wypoczywać 500 metrów od autostrady? – załamuje ręce burmistrz Jakubowski.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEKvzibm
KOMENTARZE
(38)
Dziadek Włade...
2 lata temu
Przecież wyraźnie powiedziano, że droga powstanie na bazie istniejącej poprzez jej rozbudowę więc w czym problem latających do Gazety Wyborczej ? Czyżby Gazeta Wyborcza odpowiadała za projekt budowy tej drogi ?
Darek
2 lata temu
Postawcie więcej wiatraków!!!!! Będzie super
alt
2 lata temu
Zbudują najgorzej jak się da bo chłop żywemu nie przepuści a suweren musi być zadowolony ! Cham chamem na wieki wieków amen !
bEKvzibn
gość
2 lata temu
Pod wypadkiem motocyklistów - 170 komentarzy; pod zapowiedzią katastrofy ekologicznej - 0. Już niedługo wyginiemy. Planeta zrzuci nas z grzbietu jak byk na rodeo. Tak dalej trzymajcie. Budujcie drogi, tnijcie lasy, a potem narzekajcie na upały, na drogie owoce i warzywa, na korki itp. Już niedługo.
kaz
2 lata temu
Jestem za droga.
braksłów.
2 lata temu
wygoda ludzka ,niszczy nasze krajobrazy, wszystko co jest wokół nas, straszne,
um
2 lata temu
W Polsce jest duży deficyt wody. Poważnym problemem jest obecnie nadmierna wycinka lasów . Las w naturalny sposób zatrzymuje wodę i zmniejsza jej deficyt w wyniku parowania. Do nadchodzącej katastrofy przyczynia się także wzrost średnich temperatur w skali roku. Dla doraźnych zysków głupcy niszczą nasz kraj. Nawet wycinkę Puszczy Białowieskiej rozpoczęli dla zysków, a motywacja pokrętna była, że muszą zwalczać korniki. Obecnie coś przebąkują, że trzeba ciąć ze względów bezpieczeństwa pożarowego. I wszystko dla kasy.
ehh
2 lata temu
czyncie sobie ziemie poddana, a nie zwierzatkom. W Augustowie do dzis gina ludzie, , ale nie trzeba bronic karpii, bobrow i drzewek...
kelvin7
2 lata temu
Żeglarze wiedzą. Lepiej nie wychylać się poza farwater bo Śniardwy strasznie płytkie. Łatwo spuścić z jeziora całą wodę...
glogauer
2 lata temu
Czyli kto dokładnie ma zastrzeżenia. I na podstawie czego? Żydowska wyborcza twierdzi że JACYŚ samorządowcy na podstawie .... szklanej kuli. Jakie ma zadanie ten artykuł?????czytajcie że zrozumieniem.
Leo
2 lata temu
Niech idą w pis du z ta droga, pisowskie łajno za nic ma przyrodę
ballermann
2 lata temu
moze ? zrobia tak, ze nie wyschnie a tych pseudoekologow gonic jak tych teczowych to jedna banda
a co
2 lata temu
ekolodzy zarobią znów
bEKvzibf
Korniki, karp...
2 lata temu
GW i TVN to oznacza tylko jedno kłamstwa i manipulacje!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić