Wróć na
Piotr Białczyk
Piotr Białczyk
|
aktualizacja

Kontrowersyjny rytuał na liście światowego dziedzictwa UNESCO?

29
Podziel się

Wraca sprawa "sądu nad Judaszem" w Pruchniku. Robert Winnicki, prezes Ruchu Narodowego, chce wpisać tradycję palenia kuły Żyda na światową listę dziedzictwa UNESCO. Poseł wysłał już w tej sprawie interpelację do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Robert Winnicki (Ruch Narodowy) wysłał interpelację do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Robert Winnicki (Ruch Narodowy) wysłał interpelację do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (PAP, Marcin Gadomski)
bCOqfSrV

Pismo z wnioskiem szefa narodowców wpłynęło do ministra kultury 25 kwietnia - informację te zamieszczono na stronie Sejmu. Od tego momentu resort Piotra Glińskiego ma 21 dni na odpowiedź. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, decyzję powinniśmy poznać najpóźniej w środę 16 maja.

Parlamentarzysta w piśmie powołuje się na podobną tradycję w Czechach. Sprawę, którą szeroko komentowano na polskim i międzynarodowym forum, uznaje za "nagonkę rozpętaną pod naciskiem izraelskich". Winnicki pyta także ministra kultury o to, czy ten "planuje wyjaśnić wartość historyczną i i kulturową tego obrzędu Joachimowi Brudzińskiemu (szef MSWiA - przyp. red.), który zwyzywał mieszkańców Pruchnika" - czytamy w interpelacji.

bCOqfSrX

Wielkanocne obrzędy w Pruchniku

Wielkanocny rytuał sięga swoją tradycją do średniowiecza, jednak od lat nie jest już właściwie nigdzie kultywowany. Jednak w Wielki Piątek mieszkańcy Pruchnika (woj. podkarpackie) odprawili go, a informację o tym wydarzeniu opisały zarówno krajowe, jak i światowe media.

Zobacz także: Kwaśniewski: Tusk zbliża się do finału kariery politycznej

Kukłę powieszono z czwartku na piątek przy ul. Jana Pawła II w Pruchniku. Następnego dnia przeniesiono ją w pobliże kościoła, gdzie doszło do "sądu nad Judaszem". Rytuał polegał na uderzaniu kijem za każdego srebrnika, którego Judasz otrzymał za wydanie Chrystusa. W sumie było ich 30.

bCOqfSsd

W biciu kukły mężczyzny z pejsami uczestniczyły dzieci zachęcane przez dorosłych. Później kukłę przeniesiono w pobliże rzeki, odcięto głowę i wrzucono do wody. Jeden z mężczyzn, który prawdopodobnie był organizatorem wydarzenia, głowę kukły spakował do czarnej torby.

Po publikacji w mediach, głos zabrał burmistrz Pruchnika. Wacław Szkoła poinformował, że "nikt w Urzędzie Miejskim nie organizował wydarzenia ani nie wydawał zgody na jego przeprowadzenie".

- W przeszłości odbywał się taki "Sąd", jednak kilkanaście lat temu został zaniechany. W obecnych czasach, gdy próbuje się przypisać Polakom zbrodnie dokonane przez okupantów podczas II wojny światowej, podobne inscenizacje mogą zostać wykorzystane przez wrogów naszej Ojczyzny jako przykłady rzekomego antysemityzmu Polaków - dodał Szkoła.

bCOqfSse

Podkarpackie wydarzenia skrytykowała w specjalnym oświadczeniu Konferencja Episkopatu Polski , a także Światowy Kongres Żydów, oraz liczni komentatorzy i politycy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCOqfSsy
KOMENTARZE
(29)
gosc
rok temu
Poczytajcie o żydowskim święcie Purim i wieszaniu wrogów - obłęd.
Tom
rok temu
Popieram Czesi mogą, Żydzi mogą, a Polacy bez zgody nic nie mogą.
sas
rok temu
Dobrze gada. Tylko że na tej kukle nie pisało,że to Żyd, tylko,że to Judasz. A może to jest żydowskie imię, no nie wiem. A że Judasz był Judaszem i zdrajcą, to dlatego pali się tę kukłę, żeby spalić zło.
bCOqfSsz
jbox-er
rok temu
Widać ,że w średniowieczu też kochano żydów.Dzisiaj są nawet "uwielbiani"
Piotr
rok temu
Kukłę Judasza -Judasza a nie żyda nie manipulować!!!!!!
Najnowsze komentarze (29)
Polka
rok temu
Dziś kukłę a jutro może żywego człowieka czy Nam wszystkim już odbiera rozum, oglądnijcie się wokół siebie czy w każdym widzicie Żyda to jakaś paranoja,narodowcy zawsze byli złem które niszczyło Polskę zacznijcie uczyć się prawdziwej Historii Polski a nie tej pisanej w internecie
wd40
rok temu
Takich jak on ( winnicki ) powinno się profilaktycznie zamykać !!!!
Aaa
rok temu
Żydzi to naród wypedzany przez tysiąclecia z różnych krajów.. Przypadek taki?
milo
rok temu
Robert weź się na grilla połóż.
Dąbrowa Górni...
rok temu
Nasza okolica jest na tej liście tu wszystko się opłaca!
Tego już im n...
rok temu
Najgorzej jak dzieci będą topiły marzannę a pod spódnicą okaże się że ma w poprzek .
R5
rok temu
Brawo ten Posel !!!!
NN
rok temu
"Podkarpackie wydarzenia skrytykowała w specjalnym oświadczeniu Konferencja Episkopatu Polski , a także Światowy Kongres Żydów, oraz liczni komentatorzy i politycy. "Dziwne prawda - Czechom wolno ; Grekom wolno i jeszcze jakieś nacji wolno wieszać Judasza a nam nie ….Mam nadzieję że Światowy Kongres Żydów nie zabroni mi noszenia krzyżyka z ukrzyżowanym Żydem ….
bCOqfSsr
pp
rok temu
Tylko konfederacja
Obserwator
rok temu
Czy palenie na stosach, a może i w krematoriach również zamierza wpisać na listę? ta "tradycja" jest barbarzyństwem, które należy eliminować.
mówię Wam..
rok temu
..przebywanie Polaków w Polsce będzie uznane za antysemityzm... wszyscy kiedyś będziemy Palestyńczykami.
As
rok temu
A dlaczego nikt nie stanął w obronie Marzanny, którą po spaleniu topi się w rzece co roku?
as
rok temu
Popieram tradycję.
Człowiek
rok temu
Przecież ci bohaterowie, którzy ryzykowali życiem, żeby ratować żydów, łapią się za głowę. Ten koleś nie ma ani grama mózgu pod czaszką. Nawet gdyby coś takiego chciał wpisać, to muszą minąć grupa lata, jeśli nie wieki. Przecież oni go w UNESCO z miejsca wyśmieją i jeszcze oskarżą o antysemityzm (co i tak większość wokół robi). Teraz się zapytajcie tych, którzy walczyli o Polskę w trakcie drugiej wojny światowej, czy to co on odwala i jego koledzy z ruchu to jest patriotyzm czy raczej próba ośmieszenia patriotyzmu?
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić