Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Piotr Białczyk
Piotr Białczyk
|
aktualizacja

Kontrowersyjny rytuał na liście światowego dziedzictwa UNESCO?

29
Podziel się:

Wraca sprawa "sądu nad Judaszem" w Pruchniku. Robert Winnicki, prezes Ruchu Narodowego, chce wpisać tradycję palenia kuły Żyda na światową listę dziedzictwa UNESCO. Poseł wysłał już w tej sprawie interpelację do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Robert Winnicki (Ruch Narodowy) wysłał interpelację do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Robert Winnicki (Ruch Narodowy) wysłał interpelację do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (PAP, Marcin Gadomski)

Pismo z wnioskiem szefa narodowców wpłynęło do ministra kultury 25 kwietnia - informację te zamieszczono na stronie Sejmu. Od tego momentu resort Piotra Glińskiego ma 21 dni na odpowiedź. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, decyzję powinniśmy poznać najpóźniej w środę 16 maja.

Parlamentarzysta w piśmie powołuje się na podobną tradycję w Czechach. Sprawę, którą szeroko komentowano na polskim i międzynarodowym forum, uznaje za "nagonkę rozpętaną pod naciskiem izraelskich". Winnicki pyta także ministra kultury o to, czy ten "planuje wyjaśnić wartość historyczną i i kulturową tego obrzędu Joachimowi Brudzińskiemu (szef MSWiA - przyp. red.), który zwyzywał mieszkańców Pruchnika" - czytamy w interpelacji.

Wielkanocne obrzędy w Pruchniku

Wielkanocny rytuał sięga swoją tradycją do średniowiecza, jednak od lat nie jest już właściwie nigdzie kultywowany. Jednak w Wielki Piątek mieszkańcy Pruchnika (woj. podkarpackie) odprawili go, a informację o tym wydarzeniu opisały zarówno krajowe, jak i światowe media.

Zobacz także: Zobacz także: Kwaśniewski: Tusk zbliża się do finału kariery politycznej

Kukłę powieszono z czwartku na piątek przy ul. Jana Pawła II w Pruchniku. Następnego dnia przeniesiono ją w pobliże kościoła, gdzie doszło do "sądu nad Judaszem". Rytuał polegał na uderzaniu kijem za każdego srebrnika, którego Judasz otrzymał za wydanie Chrystusa. W sumie było ich 30.

W biciu kukły mężczyzny z pejsami uczestniczyły dzieci zachęcane przez dorosłych. Później kukłę przeniesiono w pobliże rzeki, odcięto głowę i wrzucono do wody. Jeden z mężczyzn, który prawdopodobnie był organizatorem wydarzenia, głowę kukły spakował do czarnej torby.

Po publikacji w mediach, głos zabrał burmistrz Pruchnika. Wacław Szkoła poinformował, że "nikt w Urzędzie Miejskim nie organizował wydarzenia ani nie wydawał zgody na jego przeprowadzenie".

- W przeszłości odbywał się taki "Sąd", jednak kilkanaście lat temu został zaniechany. W obecnych czasach, gdy próbuje się przypisać Polakom zbrodnie dokonane przez okupantów podczas II wojny światowej, podobne inscenizacje mogą zostać wykorzystane przez wrogów naszej Ojczyzny jako przykłady rzekomego antysemityzmu Polaków - dodał Szkoła.

Podkarpackie wydarzenia skrytykowała w specjalnym oświadczeniu Konferencja Episkopatu Polski , a także Światowy Kongres Żydów, oraz liczni komentatorzy i politycy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(29)
Polka
3 lata temu
Dziś kukłę a jutro może żywego człowieka czy Nam wszystkim już odbiera rozum, oglądnijcie się wokół siebie czy w każdym widzicie Żyda to jakaś paranoja,narodowcy zawsze byli złem które niszczyło Polskę zacznijcie uczyć się prawdziwej Historii Polski a nie tej pisanej w internecie
wd40
3 lata temu
Takich jak on ( winnicki ) powinno się profilaktycznie zamykać !!!!
Aaa
3 lata temu
Żydzi to naród wypedzany przez tysiąclecia z różnych krajów.. Przypadek taki?
milo
3 lata temu
Robert weź się na grilla połóż.
Dąbrowa Górni...
3 lata temu
Nasza okolica jest na tej liście tu wszystko się opłaca!
Tego już im n...
3 lata temu
Najgorzej jak dzieci będą topiły marzannę a pod spódnicą okaże się że ma w poprzek .
R5
3 lata temu
Brawo ten Posel !!!!
NN
3 lata temu
"Podkarpackie wydarzenia skrytykowała w specjalnym oświadczeniu Konferencja Episkopatu Polski , a także Światowy Kongres Żydów, oraz liczni komentatorzy i politycy. "Dziwne prawda - Czechom wolno ; Grekom wolno i jeszcze jakieś nacji wolno wieszać Judasza a nam nie ….Mam nadzieję że Światowy Kongres Żydów nie zabroni mi noszenia krzyżyka z ukrzyżowanym Żydem ….
pp
3 lata temu
Tylko konfederacja
Obserwator
3 lata temu
Czy palenie na stosach, a może i w krematoriach również zamierza wpisać na listę? ta "tradycja" jest barbarzyństwem, które należy eliminować.
mówię Wam..
3 lata temu
..przebywanie Polaków w Polsce będzie uznane za antysemityzm... wszyscy kiedyś będziemy Palestyńczykami.
As
3 lata temu
A dlaczego nikt nie stanął w obronie Marzanny, którą po spaleniu topi się w rzece co roku?
as
3 lata temu
Popieram tradycję.
Człowiek
3 lata temu
Przecież ci bohaterowie, którzy ryzykowali życiem, żeby ratować żydów, łapią się za głowę. Ten koleś nie ma ani grama mózgu pod czaszką. Nawet gdyby coś takiego chciał wpisać, to muszą minąć grupa lata, jeśli nie wieki. Przecież oni go w UNESCO z miejsca wyśmieją i jeszcze oskarżą o antysemityzm (co i tak większość wokół robi). Teraz się zapytajcie tych, którzy walczyli o Polskę w trakcie drugiej wojny światowej, czy to co on odwala i jego koledzy z ruchu to jest patriotyzm czy raczej próba ośmieszenia patriotyzmu?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić