o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Koronawirus z Chin. KE uruchomiła Mechanizm Ochrony Ludności

6
Podziel się

Komisja Europejska zdecydowała o uruchomieniu Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności. To jej odpowiedź na wybuch epidemii spowodowanej rozprzestrzenianiem się w Chinach koronawirusa 2019-nCoV.

KE uruchomiła Mechanizm Ochrony Ludności
KE uruchomiła Mechanizm Ochrony Ludności (PAP, PAP/EPA/NARONG SANGNAK)
bECzdKfF

Unijny Mechanizm Ochrony Ludności został uruchomiony na wniosek złożony przez Francję. Mechanizm ten pomoże wspierać ewakuację obywateli UE z regionu Wuhan, gdzie pojawił się koronawirus. To 11-mln miasto zostało odcięte od świata: wstrzymano transport publiczny, zamknięto lotnisko i dworce kolejowe.

Komisja Europejska będzie koordynować przeloty samolotów, którymi będą ewakuowani obywatele UE, a także gotowa jest je współfinansować.

bECzdKfH

Zgodnie z ustaleniami pierwszym samolotem zostanie przetransportowanych około 250 Francuzów (ta maszyn, zgodnie z planem miała wyruszyć do Chin już w środę rano). Drugim ma wracać ponad 100 obywateli UE z innych krajów.

To pierwszy wniosek o pomoc tego rodzaju i niewykluczone, że w najbliższych dniach o podobne wsparcie zwrócą się inne kraje członkowskie.

Koronawirus z Chin: ewakuowane mogą być tylko osoby bez objawów choroby

Obywatele Unii, którzy znajdują się w regionie Wuhan i chcą zostać ewakuowani mogą wystąpić o ten rodzaj pomocy. KE przypomina, że narodowość nie ma w tej kwestii znaczenia. Wrócić do Europy będą jednak mogły tylko osoby, które nie mają objawów choroby.

bECzdKfN

Unijny Mechanizm Ochrony Ludności powstał w 2001 roku w celu wzmocnienia współpracy między Unią a państwami członkowskimi, by ułatwić wspólne działania w obszarze ochrony ludności m.in. przed klęskami żywiołowymi.

Przypomnijmy, że w Wuhan jest ok. 30 Polaków.

Źródło: rmf24.pl

bECzdKgi
KOMENTARZE
(6)
Pstryk
2 lata temu
Unia nic nie zrobi. Dla nich najważniejszy interes Niemiec i Francji.
tyr
2 lata temu
na jakiś czas zamknąć granice, naszych ściągnąć i poddać kwarantannie - i po temacie. Ale kasa jest ważniejsza i nic takiego nie będzie miało miejsca.
tom
2 lata temu
aliexpress już nie wysyła paczek, po zakupie towaru otrzymujemy piękny list z przeprosinami
bECzdKgj
Instruktor
2 lata temu
Zamknąć granicę i lotniska .W szczególnych przypadkach konieczności przekroczenia granicy zrobiç ośrodki kwarantanny.Tak opanowywania epidemie w dawnych latach i było to skuteczne.
Jawsze
2 lata temu
Za puźno jak zawsze za puźno.
Shrek
2 lata temu
Polska jest atakowana przez KOlano wirusa z PO
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić