Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Koronawirus z Chin. Minister zdrowia: "Jesteśmy gotowi"

9
Podziel się

Łukasz Szumowski na konferencji prasowej uspokoił, że w Polsce, póki co, nie odnotowano żadnego przypadku zarażenia koronawirusem. Zdaniem ministra zdrowia jednak wirus ten na pewno się pojawi nad Wisłą. Zapewnia, że służby polskie "są gotowe" do hospitalizacji pacjentów zarażonych.

Łukasz Szumowski zapewnia, że Polska jest gotowa na hospitalizację zarażonych koronawirusem z Chin.
Łukasz Szumowski zapewnia, że Polska jest gotowa na hospitalizację zarażonych koronawirusem z Chin. (East News)
bELAxROt

Łukasz Szumowski podkreślił, że nie ma w Polsce żadnego potwierdzonego przypadku osoby zarażonej koronawirusem z Chin. Wskazał, że choć było kilkanaście podejrzeń zarażenia się koronawirusem, to jednak żadne nie okazało się prawdziwe.

- Nie ma żadnego potwierdzonego przypadku zarażenia. Choć, prędzej czy później, on się pojawi - ocenia Szumowski.

Szumowski wskazał też, że 30 Polaków chce wracać z chińskiego Wuhan, gdzie koronawirus pojawił się po raz pierwszy. Polskie służby są gotowe do ewakuacji Polaków. Jednak najprawdopodobniej nie wrócą oni bezpośrednio do Polski, a do jednego z państw unijnych.

bELAxROv
Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus szaleje. Co z przesyłkami z Chin?

- Omawialiśmy na spotakniu możliwości transportu Polaków z Chin. Współpracujemy z UE i Francją. Przygotowujemy transport w najbliższych dniach. Mamy przygotowane oddziały zakaźne i logistykę. Wszystkie służby są w gotowości. (...) Mamy przygotowaną logistykę transportu. Jesteśmy gotowi - mówi Szumowski.

Minister zdrowia zapewnia, że polskie służby kontrolują sytuację osób wracających z Chin i w przypadku podejrzenia, że ktoś jest zarażony koronawirusem, natychmiast są wdrażane odpowiednie procedury, wraz z zachowaniem "reżimu hospitalizacji". Oznacza to, że tacy pacjenci są izolowani od innych osób przebywających w szpitalu.

bELAxROB

Polska zakupiła również odpowiednie preparaty, które pozwalają wykryć koronawirus u zarażonych.

- Wszyscy wracający lub mający styczność z osobami wracającymi z Chin, są monitorowani - zapewnia szef resortu zdrowia. Wskazał, że obecnie monitorowana jest sytuacja ok. 100 osób.

Aby obawiać się zarażenia koronawirusem, muszą być spełnione trzy warunki. Minister wskazał, że chodzi o gorączkę powyżej 38 stopni Celsjusza, problemy z oddychaniem (wraz z kaszlem i katarem), a także kontakt z osobą zarażoną. Jeżeli zatem w naszym otoczeniu nie ma osoby wracającej z Chin, to "nie ma obaw" zarażenia się koronawirusem.

bELAxROC

Jego zdaniem w tym momencie alarmujący jest problem wirusa grypy, na którego działanie szczególnie są narażone osoby starsze, bardzo małe dzieci oraz osoby z upośledzonym systemem odpornościowym.

Szumowski zachęcił wszystkich Polaków do szczepienia się przeciwko grypie, szczególnie, że obecnie mamy do czynienia z tzw. sezonem grypowym.

Na całym świecie z powodu wirusa 2019-nCoV (koronawirusa) zginęło już 170 osób, a prawie 7,8 tys. zostało zakażonych. W Polsce oficjalnie nie potwierdzono przypadków zarażenia wirusem z Chin.

bELAxROD

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bELAxROW
KOMENTARZE
(9)
Mamut
2 lata temu
Kiedyś to już było "Silni, zwarci i gotowi" Silni - w gębie, Zwarci - przy chlaniu, Gotowi - do szybkiej ewakuacji siebie i swoich rodzin. Taka jest władza, taką sobie wybraliście.
raczej
2 lata temu
Obawiać to się muszą ci których stać na latanie i wycieczki Zarabiają tylko firmy robiące maseczki które są bezużyteczne przy wdychaniu powietrza z cząsteczkami wirusa
Dr0
2 lata temu
Wyślijcie po nich kuchcińskiego. on lubi latać na koszt podatnika
bELAxROX
Głos
2 lata temu
Wystarczy posłuchać naszych " PSEUDO EKSPERTÓW " . Wirus rozwija się dwa tygodnie a pasażerowie samolotu z Chin są wypuszczani do domu !!! ŻENADA I GROTESKA
Bez jaj
2 lata temu
Jesteście gotowi jedynie na kolejne podwyżki.
Prawda
2 lata temu
Niech pan minister da przykład i zacznie się szprycować szczepionkami publicznie. Może któraś okaże się pomocna :) Chętnie popatrzę na ten żenujący spektakl.
Wernyhora
2 lata temu
Zawierzyli wirusa matce Bożej,ignorancja i bufonada
Służba
2 lata temu
No może minister bo po reformie szpitali autorstwa PO to każdy sobie i Róbta co chceta.
Kali 44
2 lata temu
Jestesmy ready jest sure sraja muchy bedzie wiosna wsio idiotyzm do potegi
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić