o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Natalia Durman
Natalia Durman
|
aktualizacja

Koszalin w żałobie po śmierci 15-latek w escape roomie. "Niewyobrażalna tragedia"

21
Podziel się

Po tragicznym pożarze w escape roomie, w którym zginęło pięć 15-latek, niedziela jest w Koszalinie dniem żałoby. Odwołane zostały wszystkie wydarzenia kulturalne, ulicami miasta nie przejdzie też orszak Trzech Króli. "Niewyobrażalna tragedia" - pisze bp diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Edward Dajczak.

Mieszkańcy Koszalina już w sobotę gromadzili się w miejscu tragedii
Mieszkańcy Koszalina już w sobotę gromadzili się w miejscu tragedii (East News, DOMIN/AGENCJA SE/East News)
bDTUrXIR

Przyczyną tragicznego pożaru w escape roomie był najprawdopodobniej gaz. Ze wstępnych ustaleń prokuratury wynika, że wybuchł on w poczekalni, odcinając pracownika obiektu od możliwości udzielenia dziewczynom pomocy. Nastolatki zmarły w wyniku zatrucia tlenkiem węgla. 25-letni mężczyzna został odwieziony z poważnymi poparzeniami do szpitala.

"Ta niewyobrażalna tragedia nie pozwala nam na radosne świętowanie. Chcemy również i w taki sposób wyrazić naszą solidarność z tymi, którzy cierpią" - czytamy w oficjalnym komunikacie bp. diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

bDTUrXIT

Biskup będzie przewodniczył mszy św., którą odprawi o godz. 12.00 w koszalińskiej katedrze w intencji ofiar i ich rodzin. Datki zebrane na tacę przeznaczone zostaną na pomoc rodzinom ofiar. Po mszy wierni przejdą na plac przed ratuszem na wspólną modlitwę. Tu zbiórkę pieniędzy dla rodzin ofiar przeprowadzi Caritas.

Natomiast o godz. 17.00, w godzinie tragedii, przed miejscem, do której do niej doszło, biskup z ludźmi dobrej woli odmówi Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Służby prasowe kurii biskupiej poinformowały o możliwości przynoszenia białych kwiatów oraz zniczy, które będzie można złożyć w miejscu tragedii.

Zapalają znicze. "Musiałam tu przyjść"

Mieszkańcy Koszalina już w sobotę gromadzili się w miejscu tragedii. Zapalali znicze przed posesją, gdzie zginęły nastolatki. - Musiałam tu przyjść, mam córkę w wieku tych dziewczyn. Nie wyobrażam sobie tego, że miałabym ją stracić. Ból rodziców musi być wielki - powiedziała w rozmowie z PAP jedna z mieszkanek miasta. - Nie pamiętamy drugiej takiej tragedii w tym mieście - mówili inni mieszkańcy Koszalina. Płonących świec przybywało z godziny na godzinę.

bDTUrXIZ

Bałtycki Teatr Dramatyczny zrezygnował z wystawienia sobotniej premiery sztuki "Kolacja dla głupca".

Wstrząsające wnioski strażaków. "Wiele zaniedbań"

Straż pożarna podawała w sobotę, że w escape roomie w Koszalinie było "wiele zaniedbań". Urządzenia grzewcze znajdowały się zbyt blisko materiałów łatwopalnych, a instalacje elektryczne były prowizoryczne. Nie było drogi ewakuacji.

bDTUrXJa

Na polecenie szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego strażacy od rana prowadzili inspekcje tego typu obiektów w całej Polsce. Minister polecił też właściwym służbom szczegółową analizę obecnych przepisów prawnych, regulujących prowadzenie działalności gospodarczej typu "escape room". "Będę rekomendował zmianę tych przepisów" - zapowiedział.

Dziś podczas konferencji z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego podsumuje działania służb po piątkowej tragedii.

bDTUrXJb

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz także: Bp Tadeusz Pieronek: nasze chrześcijaństwo to wydmuszka, błąd jest w nas
bDTUrXJu
KOMENTARZE
(21)
Ala
2 lata temu
Kościół robi na wszystkim fortunę . Ludzie płacą dalej na mercedesa biskupa
Znowu
2 lata temu
Tragedia a biskupi znowu robią kasę na nieszczęściu ludzi
Pocoto
2 lata temu
Współczuję rodzinom., ale czy przy każdej okazji muszą teraz zbierać pieniądze? Po co tym rodzinom pieniądze? Nie rekompensują śmierci dzieci, a koszty pogrzebow zwróci ZUS. Niemniej, tragedia wielka, współczuję.
bDTUrXJv
joda
2 lata temu
Właściciel do pudła za pięciokrotne zabójstwo.
pawel
2 lata temu
a co na to właściciel pokoju śmierci ?
Najnowsze komentarze (21)
sdg
2 lata temu
kiedy zmarł mój tato, siostry miały po 11 i 9 lat,mama pracowała na dwóch etatach żeby je utrzymać, wykształcić i nikt nie robił zrzutek ani żadnej innej pomocy
wzmacniacz1
2 lata temu
no i po co pily rum
mik
2 lata temu
droga rowerowa przed szpitalem w kolobrzegu
antykler
2 lata temu
gdzie wasz ten buk chrześcijanie?????? zdzieram z każdej religii!!! wszędzie chodzi tylko o pieniądze.
pawel
2 lata temu
musztarda po obiedzie...
fredkap
2 lata temu
Jak to po co zbierają pieniądze? Przecież za pogrzeb w kościele trzeba zapłacić. Normalnie biorą 1200, ale jak rodzina dostanie kasę od Caritas to można zawołać 4000. I wszyscy zadowoleni, nie?
Piotr
2 lata temu
Straż Pożarna zawaliła sprawe komendant do odpowiedzialności karnej musi byc pociągnięty. Nie my mam dopuszczac do otwarcia takich lokali , tylko mamy na utrzymaniu Straż siedza całymi dniami i co i nic jada jak juz tylko zaklad pogrzebowy jest potrzebny, i jeszcze mamy ich utrzymywac 40letnich emerytow.I teraz konferencje Generałowie ich jest tysiace żeby choć jeden miał mozg no ale co sie spodziewac po mundurowych w Polsce krag wzajemnej adoracji
omena
2 lata temu
pogrożą właścicielowi palcem i na tym się skończy....a 5 rodzin ma skopane życie... plus poparzony dzieciak
bDTUrXJn
Aga
2 lata temu
A co z właścicielem tego miejsca ? Kto poniesie odpowiedzialność za zaniedbania ?!?!?
Wilk
2 lata temu
Komendant Straży do odpowiedzialności karnej musi byc ociągniety.Chyba ze juz emeryt po co straz lepiej zamknac to badziewie i zostawic OSP i tyle koszty utrzymania 40 letnich emerytow zejda z podatnika
carbon
2 lata temu
A co na to rząd jak 40 000 Polaków umiera rocznie z powodu smogu i nikt żałoby nie ogłasza ani zbiórek nie robi.
sase
2 lata temu
Też się zgadzam, to jakaś chora moda na zbiórki.Coś się zadzieje i już zbiórki. mi się zdaje,że to zagłuszanie sumienia ,pokazanie swojej pychy.Na co dzień znieczulica i nikt nie wyciągnie pomocnej ręki w potrzebie ,a jak coś się stanie to zbiórka. Oczywiście kler na tym korzysta , to jasne.Poza tym jak ktoś chce niech rzuca,jego rzecz.
POLSKA
2 lata temu
będą sprawdzać teraz wszystkie escape roomy w Polsce... czy dopiero kiedy musi dojść do tragedii nagle przypominamy sobie o spełnieniu podstawowych przepisów, kto jest odpowiedzialny za tego typu rzeczy jak ewakuacja,czujniki,zapezb ant poż? kto to weryfikuje i co jaki czas?
Ala
2 lata temu
Kościół robi na wszystkim fortunę . Ludzie płacą dalej na mercedesa biskupa
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić