REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone godzinę temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Aldona Brauła24.11.19 (17:36)

Kraków. Odkrycie na Kazimierzu. Zaginiona brama miasta

Na Kazimierzu w Krakowie dokonano odkrycia, które niezwykle cieszy naukowców, ale będzie oznaczało kolejne kłopoty dla mieszkańców. Na ulicy Krakowskiej odkopano pozostałości po średniowiecznej bramie Glinianej. Oznacza to jednak, że po raz kolejny zaplanowany remont przesunie się w czasie.
Zarząd Dróg Miasta Krakowa / Facebook.com

Na ulicy Krakowskiej w Kazimierzu dokonano kolejnego spektakularnego odkrycia. Podczas prac natrafiono na, pochodzącą z okresu średniowiecza bramę Glinianą.

To wybitne odkrycie, biorąc pod uwagę badania archeologiczne w Krakowie. Odsłonięto relikt średniowiecznych fortyfikacji miasta, który jest dobrze zachowany – mówi dla Kraków NaszeMiasto Monika Bogdanowska, małopolska wojewódzka konserwator zabytków.

REKLAMA

Brama Gliniana nazywana była także bramą Krakowską. Zbudowana z kamienia pełniła istotną funkcję zwłaszcza w XV i XVI wieku. Wtedy bramy Kazimierza zaczęto przebudowywać, a jedną zlikwidowano. Wtedy brama Gliniana stała się głównym wjazdem do miasta.

Zobacz także: Ma 4,5 tys. lat. Odkryto go przez zupełny przypadek

Podczas remontu ulicy Krakowskiej natrafiono wcześniej na kilka innych obiektów. Po wielu konsultacjach zdecydowano, że prace archeologiczne będą trwały nadal i zostaną pogłębione. Badacze liczą na odkrycie kolejnych pozostałości po murach Kazimierza, który do przełomu XVIII i XIX wieku był samodzielnym miastem.

Kolejne odkrycia opóźniają znacznie remont ulicy. Początkowo planowano ukończenie w styczniu 2020 roku. Teraz jest mowa o drugim kwartale przyszłego roku, chociaż krążą także informacje o końcu 2020 roku,

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij