o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Kraków. Rekrutacja do szkół. 1100 absolwentów dalej na lodzie

74
Podziel się

Kraków ma od środy 1436 dodatkowych miejsc w szkołach ponadgimnazjalnych. Tyle że chętnych jest 2500 absolwentów. Rekrutacja do szkół, ze względu na kumulację roczników, jest w tym roku wyjątkowo nerwowa.

Kraków. Rekrutacja dla 2500 uczniów to póki co powód do nerwów
Kraków. Rekrutacja dla 2500 uczniów to póki co powód do nerwów (Forum, Anatol Chomicz)
bDZnBtph

Licea oferują łącznie 1120 miejsc, technika 1691, a szkoły branżowe 1097. Absolwenci, którzy nie dostali się do żadnej szkoły, mają czas do 16 lipca, żeby wciąć udział w rekrutacji uzupełniającej. W skali kraju ten problem dotyczy tysięcy uczniów.

Tylko w Krakowie takich osób było aż 2,5 tysiąca. Jak czytamy na stronie krakow.pl, wiele z nich, mimo że mogło składać podania do kilku szkół, wybrało tylko jedno liceum, znacznie zmniejszając swoje szanse.

Rekrutacja do szkół średnich. Dramat absolwentów

Świadectwo z czerwonym paskiem i dobrze zdany egzamin nie zawsze wystarczą, by dostać się do wymarzonego liceum. Przekonali się o tym też absolwenci podstawówek i gimnazjów z Lublina i okolic. W poniedziałek wielu z nich protestowało przed siedzibą miejscowego kuratorium.

bDZnBtpj
Zobacz także: Zobacz też: Jarosław Gowin się zdenerwował. Padło pytanie o zarobki nauczycieli

605 absolwentów tamtejszych szkół nie dostało się do wybranych liceów, mimo że aż 150 z nich może się pochwalić świadectwem z czerwonym paskiem. Podobna sytuacja jest w innych miastach, gdzie zamiast 18 tysięcy chętnych - jak w ostatnich latach - o miejsca w szkołach średnich ubiega się aż 47 tysięcy osób.

bDZnBtpp

- Być może niektóre z tych dzieci będą musiały zrezygnować ze swoich ambicji i zamiast do liceów pójść do techników czy szkół branżowych. Stanęliśmy na głowie, żeby zmniejszyć efekty tej fatalnej reformy - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Masz news, ciekawe zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDZnBtpK
KOMENTARZE
(74)
Wyborca pisu
2 lata temu
BRAWO zawsze nieudolne pisowcy...kasa kasa kasa....a szaraki niech sie bujaja
Asia
2 lata temu
Córka, absolwentka ósmej klasy, ukladajac listę szkół wpisała zarówno szkole marzeń, jak i ciut mniej prestiżowa szkole, bo zdawała sobie sprawę, że w podwójnym roczniki będzie ciężko (miała łącznie 178 pkt). Dostała się na pierwszy wybór, ale miała pomysł na siebie i inna szkole jakby się jej nie udało. Niestety źle dobrana lista preferencji przez wiele dzieci spowodowała bałagan. Do tego w wielu przypadkach przerost ambicji oraz wpływ społeczeństwa (zawodowi to zło konieczne) powoduje, że do liceów chcą dostać się uczniowie z niską punktacja.
Uczen
2 lata temu
Propaganda lewacka. Bzdura totalna - nigdzie na swiecie nie jest tak ze uczen wybiera sobie szkole i zaraz jest do biej przyjety! Autor tego artykulu zapomnial co oznacza slowo rekrutacja!!!! No chyba ze sam uczeszczal do # szkoly# gdzie bie wiedza a zasobnosc portfela sie liczy,,,,
bDZnBtpL
Jacek
2 lata temu
Czaskoski lgbt i jego fake newsy ...
zdzichu
2 lata temu
Komu zależy żeby siać zamęt wszyscy wiedzą i wystarczy sprawdzić jak było dawniej nigdy nie dostawali się wszyscy uczniowie do tych szkół do których by chcieli wystarczy zwykła matematyka , w lepszych szkołach był zawsze konkurs świadectw i punkty i było od 5 - 40 osób na 1 miejsce co oznacza , że z 40 osób dostawała się jedna jeżeli ktoś tego nie ogarnia to niech idzie na uniwersytet trzeciego wieku w zakresie szkoły podstawowej a nie oplata bzdur z tego wynika że na 100 uczniów ok. dostawało się 25 a reszta musiała szukać innych szkół i w tym zakresie jest tak samo a kto tego nie chce zrozumieć to jego sprawa widocznie ma w tym interes aby siać niepokój , bo z egzaminami mu się nie udało , to trzeba działac z innej strony aby mącić ludziom w głowach i w tym zakresie nic się nie zmieniło , tylko wroga rządowi propaganda
komar
2 lata temu
PIS zniszczył wszystko a Zalewska powinna iść za kraty,zniszczyła całe szkolnictwo.
O2 się stacza...
2 lata temu
Typowa dezinformacja godna niemieckiej V kolumny !!!!!
tw
2 lata temu
A po technikum nie można iść na studia ? To coś nowego.
87
2 lata temu
A może to broniarzowa ekipa piętrzy problemy żeby tylko reformie dokopać . Nic to że kosztem uczniów. Gdzie mają dobro dziecka już POkazali w czasie strajku.
Pisminister
2 lata temu
Przecież jest jeszcze Uniwersytet Jagieloński. Można tam ich przechować
bbbb
2 lata temu
No, wszyscy będą się uczyć w "prestiżowych" szkołach. Nigdy tak nie było i nie będzie.
donekgała
2 lata temu
TO SĄ SKUTKI OŚMIOLETNICH RZĄDÓW nieudaczników
greg
2 lata temu
niech zalewska nie wraca do Polski badziewia nie potrzebujemy.I oczywiście zabrać mę........ pobory
bDZnBtpD
qaz
2 lata temu
Dzieci po 6 latach nauki w większości nie są przygotowane do podjęcia decyzji co chcą dalej robić- klasy profilowane w gm. Dobrze,że jest 8 klasowa szkoła podstawowa. Nie każdy musi iść do liceum i zostać lekarzem, prawnikiem,... są. jeszcze szkoły branżowe
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić