Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na

Krakowscy radni bojkotują spotkania z abp. Jędraszewskim

156
Podziel się:

"Przyzwoitość nie ma ceny, postanowiłem od dziś nie uczestniczyć w spotkaniach publicznych z ks. abp. Markiem Jędraszewskim" - pisze na Facebooku Dominik Jaśkowiec (PO). Podczas niedawnego spotkania w Krakowie, hierarcha bronił australijskiego kardynała skazanego za pedofilię.

Abp. Marek Jędraszewski bronił w poniedziałek kard. Georga Pella skazanego za pedofilię
Abp. Marek Jędraszewski bronił w poniedziałek kard. Georga Pella skazanego za pedofilię (PAP, Piotr Nowak)

"Spójrzmy dzisiaj na Australię, gdzie kardynał Pell został skazany. Tam się łamie prawa człowieka" - powiedział abp. Marek Jędraszewski. Duchowny wziął w obronę kardynała Georga Pella, który został skazany na 6 więzienia lat za pedofilię. "Chrześcijaństwo zawsze było prześladowane" - dodał arcybiskup. Słowa zostały wypowiedziane publicznie podczas Europejskiego Kongresu Samorządów.

"Pell już dwukrotnie został skazany przez australijskie sądy za przestępstwa seksualne wobec dzieci!" - pisze oburzony Dominik Jaśkowiec. Przewodniczący rady miasta dodaje, że "nie ma i nigdy nie będzie aprobaty dla relatywizowania pedofilii". Jednocześnie samorządowiec z Platformy Obywatelskiej prosi, aby jego wpisu nie uznawać za atak na Kościół katolicki. "Ufam, że ks. abp Marek Jędraszewski wycofa się ze swoich słów" - dodaje.

Wyrazy poparcia

Tuż po publikacji Jaśkowca, inni radni zaczęli komentować jego decyzję. "Ostro, ale abp Jędraszewski przekracza kolejne granice nieprzyzwoitości" - pisał na Facebooku Grzegorz Lipiec. Polityk Platformy Obywatelskiej dodał, że "bardzo źle się stało, że w mieście wielkich Ojców Kościoła pojawił się ktoś taki".

Zobacz także: Zobacz także: Anna Zalewska z zakazem? Minister: to fake news!

W ślad za przewodniczącym rady miasta Krakowa idą także niektórzy radni. Bojkot spotkań z abp. Jędraszewskim zapowiedzieli m.in. Andrzej Hawranek (Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska) i Alicja Szczepańska (Kraków dla Mieszkańców). Radna skrytykowała krakowskiego arcybiskupa za: "pychę, wtrącanie się do polityki, brak potępienia pedofilii oraz odmowę uczestnictwa w Dniach Tischnerowskich.

Najbliższe spotkanie abp. Jędraszewskiego z krakowskimi samorządowcami zaplanowane jest na Wielką Sobotę. Wtedy na krakowskim rynku, metropolita tradycyjnie będzie święcił pokarmy przed Bazyliką Mariacką.

Kim jest arcybiskup?

Marek Jędraszewski przez lata związany był z poznańskim kościołem. Był bliskim współpracownikiem abp. Juliusza Paetza, który miał seksualnie wykorzystywać poznańskich kleryków. Doniesień medialnych nigdy nie udało się potwierdzić, jednak sam duchowny złożył rezygnację z urzędu. Watykan odsunął go także od pełnienia posługi kapłańskiej.

W 2014 roku Marek Jędraszewski został wybrany na wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Dwa lata później papież Franciszek mianował go metropolitą krakowskim. Podczas pełnienia posługi, abp. Jędraszewski był często opisywany w mediach. Duchowny wielokrotnie krytykował "lewacką zarazę" oraz czarne protesty. Jest także zdecydowanym krytykiem aborcji oraz in-vitro. - Kościół nie zabrania homoseksualistom kochać. Natomiast nie mogą oni oczywiście kochać osób tej samej płci - mówił w przeszłości abp Jędraszewski.

Krakowski metropolita jest krytykowany także za organizację niedawnej rocznicy śmierci Jana Pawła II. Tradycyjnie wydarzenie organizowane jest pod papieskim oknem na Franciszkańskiej 3. Na ostatnią chwilę przed uroczystością, abp Marek Jędraszewski postanowił zerwać z tradycją i zorganizować obchody rocznicowe na dziedzińcu kurii. Przed wejściem ustawiono wartę Rycerzy Zakonu Jana Pawła II. Nie wpuścili oni m.in. fotoreportera „Gazety Wyborczej”, ekipy TVN24 i dziennikarzy portalu LoveKrakow. Sam duchowny pojawił się na obchodach jedynie na chwilę w obstawie Rycerzy JPII.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Gazeta Wyborcza

Zobacz także: Zobacz także: Róża Thun uderza w Andrzeja Dudę
KOMENTARZE
(156)
emeryt
3 lata temu
Arcybiskupie , czy jak Ci tam mówią ... nie chrześcijaństwo jest prześladowane tylko księża pedofile a w takim wypadku to oni nie są chyba chrześcijanami
pisowiec +
3 lata temu
Nie pokazujcie kolegów Trynkiewicza.
dzięcioł
3 lata temu
Tak powinni robić nie tylko krakowscy radni ale wszyscy uczciwi polscy katolicy powinni bojkotować tego cwaniaka broniącego pedofilów i jemu podobnych zboczeńców .
mis
3 lata temu
no luj jeden a nie "chrzescijanstwo"
logik
3 lata temu
Nie mogę rzucać kamieniem w biskupa krakowskiego bo nie znam żadnych dowodów przeciwko jemu. Sądzę że pyskacze z PO i N też tych dowodów nie mają.
wazelina
3 lata temu
Czy choćby jeden kleryk będzie miał na tyle cywilnej odwagi i honoru aby wyznać prawdę o cieplejszych kontaktach z Biskupem Jędraszewskim.
nn
3 lata temu
kazdy kto daje na tace wspomaga tych zwyrodnialcow
Bobo
3 lata temu
Iddzielic Boga od kisciola. Ludzie obuddzie sie.
Myslaca
3 lata temu
Napewno sam pedofil to broni kolegi" po fachu" Pogonic ro czrne tałatajstwo.
antol
3 lata temu
starowina nie wie co mówi
kaczysław waw...
3 lata temu
Czy arcybiskup będący pedofilem może być nazywany arcypedofilem!?
spam
3 lata temu
Może sam jest pedofilem , dlatego broni swojego . Skandal "czarnym" się już wszędzie powywracało,
CNNNC
3 lata temu
W Polsce jest 30 % Leninow i Krzyzakow . Jeden Czort
Janusz
3 lata temu
Trzeba być z LGTB lub trochę inaczej BT
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić