o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
oprac. oprac. Marcelina Kolewska
|
aktualizacja

Krystyna Janda: jestem zrozpaczona jako Polka. "Demokracji już nie ma"

195
Podziel się

Krystyna Janda skomentowała aktualną sytuację polityczną Polski słowami "jestem zrozpaczona". Aktorka teatralna i filmowa, reżyserka i pisarka znana jest ze swojego zaangażowania w politykę.

"Wychowały się nowe pokolenia, dziwnych Polaków, których ja nie znam" stwierdziła aktorka
"Wychowały się nowe pokolenia, dziwnych Polaków, których ja nie znam" stwierdziła aktorka (East News)
bDnpLolN

Krystyna Janda została wielokrotnie nagrodzona w kraju i na świecie. W 2004 roku stworzyła fundację, a w jej ramach dwa teatry: Teatr Polonia i Och-Teatr, które prowadzi do dziś.

Jedna z najbardziej znanych aktorek w Polsce udziela się w świecie polityki i dosadnie komentuje bieżącą sytuację w naszym kraju w wywiadzie przeprowadzonym przez portal gazeta.pl.

"Czułam się od dawna obywatelką Europy"

Na pytanie, czy czuła radość w 2004 roku na przystąpienie Polski do Unii Europejskiej przyznała: - Ogromną, aktywnie zresztą dawałam temu wyraz - zaznacza. - Czułam się od dawna obywatelką Europy. Miałam medal za wkład w kulturę Republiki Francuskiej, wiele nagród europejskich na festiwalach filmowych. Potem zostałam zaszczycona niemieckim medalem Karola Wielkiego w dziedzinie mediów, za wkład w zjednoczenie Europy.

bDnpLolP

Aktora podkreśla że "kochała tę nową, wolną, tworzącą się Polskę".
- Nawet jeśli widziałam błędy to rozumiałam, że każda tak wielka zmiana, musi je mieć - tłumaczy. - Robiłam swoje najlepiej jak umiałam, a resztę zostawiałam innym. No i oczywiście, uważałam że to na zawsze! Że tak już będzie zawsze, będziemy się rozwijać, bogacić, mądrzeć, modernizować, sięgać dachu świata. I tak będzie we wszystkich dziedzinach, bo wolni ludzie potrafią wiele, a w Polsce talentów, mądrości, rozsądku, pracowitości, wyobraźni i czego tylko, wydawało się, ludziom nigdy nie brakowało - podkreśla.

"W najczarniejszych snach nie myślałam, że przyjdzie dzień 'dobrej zmiany' "

- Okazało się, że 27 lat to długo, wychowały się nowe pokolenia, dziwnych Polaków, których ja nie znam - przyznaje. - Nawet ich nie przeczuwałam, myślałam że to margines. Nie wiedziałam, że tacy są, tak myślący.
Odnośnie aktualnej sytuacji politycznej Krystyna Janda podkreśla, że jest "zrozpaczona".
- Jako Polka jestem zrozpaczona i patrzę z pesymizmem na przyszłość kilku nadchodzących lat lub co nie daj Boże, kilkunastoletnią - tłumaczy w wywiadzie z portalem - Regres, zacofanie, mentalny mrok, obyczajowa piwnica - wylicza.

"Najbardziej smuci mnie brak ideałów w klasie opozycji politycznej"

Aktorka wymienia w jaki sposób, jej zdaniem rozwijają się aktualne "mechanizmy" polityczne: - Ciemny strachliwy prymitywny katolicyzm i ogólny lęk i konformizm, bo tak się rozwijają te mechanizmy. Przecież to znamy - zaznacza - Ale chyba najbardziej smuci mnie brak ideałów w klasie opozycji politycznej. Koniunkturalizm i brak wyższego szlachetnego myślenia o dobru ogółu. Gry polityczne mnie nie interesują - podkreśla.

W wywiadzie pojawia się pytanie, czy według aktorki, aktualne wydarzenia można porównać do powrotu komunizmu, o wprowadzeniu dyktatury, o końcu demokracji. - Demokracji już nie ma. To znaczy nie ma zabezpieczeń demokratycznych - stwierdza. - Władza jest w jednych rękach, jednej partii. I ustawodawcza i wykonawcza. Więc jak to się nazywa? Co to jest?

bDnpLolV

Zapytana, czy boi się o swoich bliskich odpowiada: - O dzieci? Wnuki? Tak, w tym sensie, że przyszło im uczyć się i studiować, zaczynać życie w skomplikowanych czasach. Ale są otwarci, znają języki, widzieli kawał świata, są utalentowani, dadzą sobie radę - mówi. - Moja mama ma 88 lat, o nią się martwię, bo nasza służba zdrowia jest wciąż na zakręcie, a tym razem jest to wiraż śmiertelny. Tego zupełnie nie mogę zrozumieć!

Janda zaznacza błędy w organizacji służby zdrowia: - Planując budżet, zdrowie, służba zdrowia powinna być na jednym z pierwszych miejsc! Dlaczego nie można zaplanować wydatków na to rzędu 7 proc. PKB? - pyta. - Co jest ważniejsze niż zdrowie Polaków, wykształcenie i pomoc tym którzy kończą swój czas na tej ziemi oraz tych dotkniętych losem.

"Jestem pozytywnie myślącą racjonalistką"

Aktorka przyznaje, że w Nowy Rok, była "zakręcona tym krajem".
- Tym zakleszczeniem, tą sytuacją polityczną, medialną, tą ziejącą nienawiścią, bezradnością. Tymi rządzącymi nami ciemniakami, bezradnością, upokorzeniem, słabością opozycji i bezsilnymi społecznymi działaniami, w których jak tylko mogłam brałam udział - wymienia. - Że aż uciekłam na Madagaskar.

Na koniec jednak podkreśla swoją wiarę w to, że "damy sobie radę" jako kraj. - Tylko trzeba nam wolności, możliwości, sprawiedliwości, mądrości i otwartości - wylicza. - A co do świata? Żyłam okresami i pracowałam w krajach gdzie uchodźcy byli zawsze. Zasiali te kraje siłą, odmiennością, młodością, pracą, wyobraźnią i talentami. Potrzeba nam emigrantów, to oni nam pomagają dźwigać kraj, to oni pracują najciężej w najmniej popularnych zawodach - tłumaczy w wywiadzie z portalem.

bDnpLomq
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(195)
stirlitz
3 lata temu
Proszę cie Janda zostań na tym Madagaskarze!!! Nie wracaj!!!
nhbswbsvb
3 lata temu
nie ma dotacji do prywatnego teatru jandy i oto chodzi
Leczoło
3 lata temu
Skończyło się finansowanie prywatnego interesu a to musi bardzo boleć
bDnpLomr
Kris
3 lata temu
Pani Jando podziwiam panią jako aktorkę a w politykę pani się nie miesza. Mówi pani o dobru ogółu? O jakim ogóle pani mówi o polakach którzy harują od rana do wieczora za niecałe 2 tys. złoty gdzie inni między innymi i pani opływa w luksusach. Jeśli o takie dobro ogółu pani chodzi to chyba nie wie pani co mówi. Poprzednia władza miała 8-lat aby coś zrobić, coś poprawić chociażby w służbie zdrowia o której pani wspomina , i co zrobili? Sami pławili się w luksusach a zwykły obywatel tyrał za marne grosze i do tego jeszcze kazali pracować prawie do śmierci.
lik
3 lata temu
Trzeba znać proporcje, a pani ich akurat nie dostrzega. A opozycja nigdy żadnych ideałów nie reprezentowała. Ja wolę katolicyzm,choć nie jestem przesadnie religijny, niż wyprane z wszelkich idei i wartości zachodnie społeczeństwa.
Najnowsze komentarze (195)
Egon
10 miesięcy temu
Dla Jandy istnieje tylko demokracja w wydaniu PO, gdzie z ekranu płynęły wyzwiska pod adresem Polaków.nie podoba się to wyjedź i zrzeknij się obywatelstwa.w USA byś od razu byś trafiła za narażenie bezpieczeństwa narodowego do więzienia federalnego.
`paolo
3 lata temu
Jak walczyłas o wolnośc było OK. Teraz kiedy wolność jest to ci nie pasuje. Zostań na Madagaskarze
JA 23
3 lata temu
Krystyna nie bój się !!! wstań z kolan!!! i otwórz oczy. Nasz naród to mądry naród. Najpierw trzeba być Polakiem a w drugiej kolejności Europejczykiem, Ślązakiem, Kaszubem itd. Kochaj Polskę tak jak Ty uważasz ... bo to Twoja miłość... ale Polska to nie panienka do towarzystwa i zwyczajnie po ludzku trzeba nauczyć się ją szanować.
ponie
3 lata temu
Wyszla Kryska w ondulacji do obrońców demokracji
go
3 lata temu
Powinna nakręcić film dla telewizji niemieckiej
Jest kaszana,...
3 lata temu
i kapusta. I jeszcze Cleo i Kapela znad Baryczy. I tak ma być.
nienaiwny
3 lata temu
ODSPAWALI OD KORYTKA -i sa "kwiki"!!!!!!!!!!!!!!
Janina
3 lata temu
"Zasiali te kraje siłą, odmiennością, młodością, pracą, wyobraźnią i talentami." Czy Pani Janda chce przyjąć emigrantów do siebie i myśli ,że oni będą pracować? Młodość to w nich jest i do tego potrzeba dwojga. Jak dobrze ,że możemy wieczorami iść do kawiarni i na spacer, w wielu miastach w Niemczech wieczorami już nie wychodzą z domów. Jak Cię obstawi 30 młodych odmiennych z wyobrażnią i talentem to tylko tam wysłać Panią, na pewno da sobie radę.
bDnpLomj
Harry
3 lata temu
Ma pani pecha. Gdyby nie zmiana władzy pani matka zylaby minimum 200 lat a tak to może i do setki nie dociągnie. Proszę przyjąć wyrazy wspólczucia.
Ołoł
3 lata temu
Do Emilia 50 też to mnie się nie podoba, ale do tej listy dodaj także takich jak ona.Pis na obecną chwilę nie jest zły tylko właśnie żeby odcięli się od kościoła.
Już niedługo
3 lata temu
Chyba anormalny
koniec kasy. ...
3 lata temu
Janda to bufonka. Megalomania. Emocjonalna krxykaczka. Jak kasę pościeli to dla niej nie ma demokracji....hahaha
aktor
3 lata temu
do kiepskiej aktorki to już nikt nie przychodzi
kim jest kim
3 lata temu
zawsze mówiłem , że demokracji w Korei pólnocnej już nie ma
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić