Wróć na
oprac. Katarzyna Bogdańska
|

Krzyż w Sejmie? Kard. Kazimierz Nycz zdecydowanie skomentował

41
Podziel się

- Skoro został tam powieszony, (...) to powinien, moim zdaniem, tam zostać - powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nyc, komentując pomysły zdjęcia krzyża z sali sejmowej.

Kard. Kazimierz Nycz w Sejmie
Kard. Kazimierz Nycz w Sejmie (East News)
bCOhoRKJ

Kard. Kazimierz Nycz powiedział w rozmowie z Polsat News, że krzyż w Sejmie został powieszony "w jakimś sensie jako wyraz większości społeczeństwa, tych ludzi, którzy są w Sejmie jako chrześcijanie, jako katolicy". Dlatego jego zdaniem powinien tam zostać.

Podkreślił, że spór wokół krzyża nie jest merytoryczny, a w Sejmie powinna toczyć się merytoryczna dyskusja. Jednocześnie stwierdził, że osoby, które chętnie pozbyłyby się krzyża z Sejmu, powinny przyjąć go nie jako znak religijny, a "wyraz pewnego kulturowego wymiaru katolicyzmu, z którego wszyscy wyrastamy".

Nycz przypomniał także, że symbol ten "jest daleko czymś więcej niż tylko znakiem śmierci pana Jezusa na krzyżu - on wrósł w cywilizację Europy i w cywilizację świata".

bCOhoRKL

Przypomnijmy, że o zdjęciu krzyża z sali sejmowej mówiła Magdalena Biejat, posłanka Lewicy. - W Sejmie mamy osoby różnych wyznań; mamy osoby, które są niewierzące. Sejm jest przestrzenią publiczną, miejscem stanowienia prawa dla wszystkich obywateli. Uważam, że krzyża w takim miejscu być nie powinno - stwierdziła w rozmowie z gazeta.pl.

Biejat zaznaczyła jednocześnie, że klub parlamentarny Lewicy nie zamierza na razie składać żadnego projektu w sprawie symboli religijnych w miejscach publicznych.

bCOhoRKR

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Donald Tusk dla WP. Obejrzyj cały wywiad

bCOhoRLm
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(41)
jogi
8 miesięcy temu
Sejm to nie kościół. !!!!!
Średniowiecze
8 miesięcy temu
Wstyd dla Polski.
Halina
8 miesięcy temu
Hipokryzja i Cynizm oblicze kosciola
bCOhoRLn
Bert
8 miesięcy temu
Co Nycz powie, gdy ktoś ten krzyż zdejmie?
Kerim
8 miesięcy temu
Krzyż nie tylko symbolem śmierci Jezusa ,ale i dowodem cywilizacji śmierci,o czym mowił Jan Pawł II.. Ta sama śmierć siaduje w ławach sejmowych
Najnowsze komentarze (41)
Swojak
3 miesiące temu
Miejsce krzyża jest w kościele a nie w sejmie rp
amon
3 miesiące temu
Zdjąć i do kosza !
giaur
3 miesiące temu
konkordat został wprowadzony z naruszeniem prawa wiec nie powinien obowiazywac
giaur
3 miesiące temu
ja panu Nyczowi w palacu powiesze gwiazde Dawida bo mi sie tak podoba ciekawe czy ja zdejmie?czemu pan nie powiesi godla Polski w swoim dgabinecie ani w kosciele?
Martin Luter
3 miesiące temu
Kardynale SYMBOL KRZYŻA ZOSTAŁ ZDEGRADOWANY PRZEZ WAS BISKUPI EMINENCJE ARCYBISKUPI KARDYNAŁOWIE PROBOSZCZE KSIĘŻA KLERYCY I ZAKONNICE I ZAKONNICY. NAJWAŻNIEJSZE JEST NAJBLIŻEJ... LECZ WY TEGO NIE WIDZICIE ANI NIE CZUJECIE. ZAPYTAJCIE ZWYKŁEGO CZŁOWIEKA ON WAM POWIE CO ZNACZY SYMBOL KRZYŻ DLA PRAWDZIWEGO CHRZEŚCIJANINA I JAK NALEŻY TEN SYMBOL/ZNAK SZANOWAĆ.....
zbraj
3 miesiące temu
dac im palec to ci wezma całą reke zaraz to było za AWS lekcje religi w szkolach tezx mialy byc tylko 1 godzine tygodnowo i to na ostatniej lekcji albo na pierwsze a teraz co jest ocena na swiadectwie z religi nawet jest ,Rozwiazac konkordat to jedyne wyjscie
Reform
3 miesiące temu
Przykazanie Boże mówi "Nie czyń podobizny aby się kłaniać" (amputowane z dekalogu przez system papieski). Więc nic dziwnego, że odkąd wisi w Sejmie jako znak kultu, "nienawiść wrosła w serca i zatruła krew pobratymczą" (cytując Sienkiewicza). Wszak tam gdzie panuje przestępstwo bałwochwalstwa przeciw II przykazaniu, tam Bóg traci prawo ochrony, a demony zaszczepiają nienawiść w umysły i serca
arbiter
3 miesiące temu
Co to w ogóle za argumentacja?A jeśli ktoś powiesi swastykę,to tez ma zostać,bo ktoś już to zrobił,i tyle?Sam krzyż jest mi obojętny jak woda po ogórkach,ale w Sejmie jest symbolem dominacji Watykanu nad Polską.Precz z krzyżem w przestrzeni publicznej!
bCOhoRLf
Iron Duke
3 miesiące temu
Chciałbym panu Nycz przypomnieć że ten krzyż został powieszony w sejmie nielegalnie pod osłoną nocy po zbójecki i posłowie zostali postawieni przed faktem dokonanym podobnie jak w przypadku religii w szkołach.
Maciej
3 miesiące temu
A co z krzyżami w przybytkach nierządu? Bo sejm często mi się tak kojarzy.
bogdan48
3 miesiące temu
a dlaczego by nie umieścić wszystkich symboli religii świata,nie będzie problemu
gggggggggg
8 miesięcy temu
Niech w tym seimie Ci wierni na czołach sobie wytatułują te krzyże. Będzie wiadomo kto jest kim. To tylko propozycja.
aza
8 miesięcy temu
Krzyż i ksiądz - w kościele ! Polityk w sejmie. Sejm to nie teatr by wieszać na ścianach rekwizyty potrzebne do sztuki.
pzt
8 miesięcy temu
wprowadzony do sejmu jak chrześcijaństwo do Polski. Podstępem
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić