Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Piotr Mieśnik
Piotr Mieśnik
|

Krzyż w Sejmie. Magdalena Biejat przeciwko. A co na to Polacy? [BADANIE]

99
Podziel się:

- Krzyż wiszący w Sejmie powinien zostać zdjęty — tymi mocnymi słowami Magdalena Biejat, posłanka Lewicy zaznaczyła swoją debiutancką obecność w niższej izbie parlamentu. Co o jej postulacie myślą sami Polacy?

Sejm. Posłanka Lewicy Magdalena Biejat chciałaby usunąć krzyż z sali plenarnej.
Sejm. Posłanka Lewicy Magdalena Biejat chciałaby usunąć krzyż z sali plenarnej. (East News, JACEK DOMINSKI/REPORTER)

Polska lewica, która po kilku latach politycznego niebytu powróciła na ul. Wiejską, sięga też do swoich evergreenów. Na aborcję, antykoncepcję i wypowiedzenie Konkordatu pewnie jeszcze przyjdzie czas, a na pierwszy ogień poszła sprawa sejmowego krzyża, która zdaje się wracać niczym bumerang.

Wszystko za sprawą posłanki Lewicy Magdaleny Biejat, będącej jednocześnie szefową Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. - W Sejmie są osoby różnych wyznań, także niewierzące. Sejm jest przestrzenią publiczną, miejsce stanowienia prawa dla wszystkich obywateli. Krzyża w takim miejscu być nie powinno - oświadczyła w rozmowie z gazeta.pl.

Wypowiedź doczekała się licznych komentarzy, m.in. rzecznika rządu Piotr Müllera: - My mamy szacunek do tradycji, również do korzeni chrześcijańskich Polski i te korzenie chrześcijańskie są uwidocznione, m.in. poprzez krzyż w Sejmie i tak pozostanie - oświadczył na antenie TVP.

Wojna o krzyż. Wszystko przez wypowiedź posłanki [ZOBACZ WIDEO]

My natomiast postanowiliśmy sprawdzić, kto tak naprawdę stoi za posłanką Biejat, to znaczy, kto popiera jej przekonania. Specjalnie dla nas badanie w tym temacie przeprowadził Instytut Badań Spraw Publicznych.

Respondentom zadano pytanie o poglądy dotyczące "krzyża w sali plenarnej Sejmu". Okazuje się, że większość badanych, bo ponad 65 proc. wskazała odpowiedź "krzyż powinien zostać w sali plenarnej Sejmu".

Przeciwnego zdania, a więc takiego samego jak posłanka Lewicy, jest zaledwie nieco ponad 24 proc. ankietowanych. Zdania w tej sprawie nie ma zaś prawie 11 proc. Polaków.

Krzyż w Sejmie. Trochę historii samowolki
Krzyż, o który nie pierwszy raz już wybucha polityczna przepychanka, zawisł na sali plenarnej Sejmu w nocy z 19 na 20 października 1997 roku. Była to... samowolka dwóch posłów z klubu Akcji Wyborczej Solidarność - Tomasza Wójcika i Piotra Krutula. Pod osłoną nocy, używając jako drabiny fotela marszałka Sejmu. Już wtedy nie obyło się bez drobnego incydentu: poseł AWS spadając z mebla próbował ratować się przed upadkiem przytrzymując i niszcząc framugę drzwi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(99)
Anka12
2 lata temu
Dobrze zrobiła. Chciała przywrócić miejscu świeckiemu jego świeckość. W sejmie powinny wisieć tylko symbole narodowe. Symbole polski to biało czerwona flaga i orzeł biały a nie krzyż. Co to ma być żeby w urzędach, szkołach itd wieszać symbole religijne?! Skandal! Miejsce symboli religijnych jest w świątyniach i zakonach, a nie poza ich programi. Symbole religijne należy zdjąć, a na ich miejsce powiesić symbole narodowe. A naród, żeby przetrwać i mieć własną tożsamość Religi nie potrzebuje tylko :flaga, godło, język, prawo i święta narodowe.
nie wierzę
2 lata temu
O czym tu rozprawiać ? Polska ( na razie ) jest państwem świeckim i neutralnym swiatopogladowo więc umieszczanie symboli religijnych w budynkach i urzędach państwowych jest złamaniem tej regulacji i deklaracji. Tą podstawową zasadę złamano zawieszając symbol religijny ( krzyż ) w sali sejmowej. Tradycja tradycją , korzenie korzeniami ale prawo konstytucyjne to prawo państwowe a nie religijne. Od symboli i obrzędów religijnych są miliony innych niż państwowe miejsc.
Jerzy
3 lata temu
Na ten temat a nie "w tym temacie"Panie dziennikarzu-polonisto z bożej łaski.
SASANKA
3 lata temu
I BARDZO DOBRZE SEJM TO MIEJSCE WSZYSTKICH POLAKÓW A pOLSKA TO ŚWIECKI KRAJ .nIE DAJMY SIE ZASTRASZYĆ CZARNYM .
yoozwa
3 lata temu
korzenie chrześcijańskie .... nie wiedzą głąby że Słowianie mieli swoich bogów , a to chrześcijaństwo nam przywleczono i narzucono siłą
Jan bez ziemi
3 lata temu
Najwięcej kościołów zbudowano w Polsce w czasach komunizmu. Komuniści odbudowali Polskę z ruin, rozdali ziemię obszarniczą chłopom, zbudowali fabryki (stocznie), wpuścili chłopskie dzieci na studia, zlikwidowali wiejską biedę, każdemu dali pracę, zapewnili bezpieczeństwo i granice. Niestety obecna władza (potomkowie chłopo-robotników) wyprzedaje majątek narodowy, podnosi ceny i zadłuża rodaków, zasłaniając się religią i demokracją.
remi
3 lata temu
niech nie przychodzi do sejmu
remi
3 lata temu
jak nie może patrzeć na krzyż to niech nie przychodzi do sejmu
Zenon
3 lata temu
Ja za nią stoję!
Twój nick
3 lata temu
Sejm to nie kościół, ale u nas to nawet zakup pierogów w niedzielę jest sprawą polityczną
pogo
3 lata temu
I TO JEST CAŁY PROGRAM TAK ZWANEJ LEWICY/KOMUNISTÓW/JUŻ KIEDYŚ ZDEJMOWALI KRZYŻE W CAŁEJ POLSCE I SKOŃCZYLI KIEPSKO CZEGO IM ŻYCZĘ W NOWYM ROKU !!!!!!!!!
CNNNC
3 lata temu
To nie jest lewica . Oni nie są lewicowcami . Oni są tylko antykościelni
Wierzący
3 lata temu
Popieram. Jeżeli ma to być kraj demokratyczny to nie można reklamować tylko jedną grupę. No chyba, że powiesimy symbole innych religii ale szkoda na to kasy.
ollo
3 lata temu
pisowcy powinni mieć krzyż na czole. Tyle w temacie
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić