o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Piotr Mieśnik, p.o. redaktora naczelnego WP
Piotr Mieśnik, p.o. redaktora naczelnego WP
|

Krzyż w Sejmie. Magdalena Biejat przeciwko. A co na to Polacy? [BADANIE]

102
Podziel się

- Krzyż wiszący w Sejmie powinien zostać zdjęty — tymi mocnymi słowami Magdalena Biejat, posłanka Lewicy zaznaczyła swoją debiutancką obecność w niższej izbie parlamentu. Co o jej postulacie myślą sami Polacy?

Sejm. Posłanka Lewicy Magdalena Biejat chciałaby usunąć krzyż z sali plenarnej.
Sejm. Posłanka Lewicy Magdalena Biejat chciałaby usunąć krzyż z sali plenarnej. (East News, JACEK DOMINSKI/REPORTER)
bDJamXvp

Polska lewica, która po kilku latach politycznego niebytu powróciła na ul. Wiejską, sięga też do swoich evergreenów. Na aborcję, antykoncepcję i wypowiedzenie Konkordatu pewnie jeszcze przyjdzie czas, a na pierwszy ogień poszła sprawa sejmowego krzyża, która zdaje się wracać niczym bumerang.

Wszystko za sprawą posłanki Lewicy Magdaleny Biejat, będącej jednocześnie szefową Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. - W Sejmie są osoby różnych wyznań, także niewierzące. Sejm jest przestrzenią publiczną, miejsce stanowienia prawa dla wszystkich obywateli. Krzyża w takim miejscu być nie powinno - oświadczyła w rozmowie z gazeta.pl.

Wypowiedź doczekała się licznych komentarzy, m.in. rzecznika rządu Piotr Müllera: - My mamy szacunek do tradycji, również do korzeni chrześcijańskich Polski i te korzenie chrześcijańskie są uwidocznione, m.in. poprzez krzyż w Sejmie i tak pozostanie - oświadczył na antenie TVP.

bDJamXvr

Wojna o krzyż. Wszystko przez wypowiedź posłanki [ZOBACZ WIDEO]

My natomiast postanowiliśmy sprawdzić, kto tak naprawdę stoi za posłanką Biejat, to znaczy, kto popiera jej przekonania. Specjalnie dla nas badanie w tym temacie przeprowadził Instytut Badań Spraw Publicznych.

bDJamXvx

Respondentom zadano pytanie o poglądy dotyczące "krzyża w sali plenarnej Sejmu". Okazuje się, że większość badanych, bo ponad 65 proc. wskazała odpowiedź "krzyż powinien zostać w sali plenarnej Sejmu".

Przeciwnego zdania, a więc takiego samego jak posłanka Lewicy, jest zaledwie nieco ponad 24 proc. ankietowanych. Zdania w tej sprawie nie ma zaś prawie 11 proc. Polaków.

Krzyż w Sejmie. Trochę historii samowolki
Krzyż, o który nie pierwszy raz już wybucha polityczna przepychanka, zawisł na sali plenarnej Sejmu w nocy z 19 na 20 października 1997 roku. Była to... samowolka dwóch posłów z klubu Akcji Wyborczej Solidarność - Tomasza Wójcika i Piotra Krutula. Pod osłoną nocy, używając jako drabiny fotela marszałka Sejmu. Już wtedy nie obyło się bez drobnego incydentu: poseł AWS spadając z mebla próbował ratować się przed upadkiem przytrzymując i niszcząc framugę drzwi.

bDJamXvy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDJamXvS
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(102)
Jan
rok temu
Ja bym chciał usunąć głupich polityków z Sejmu.
Dokąd idziemy
rok temu
Wszystko ma swoje miejsce , ale odnoszę wrażenie że nie w PL !!!
123
rok temu
fajnie ze mieszkamy w kraju gdzie nie ma wielszych problemow
bDJamXvT
Edek
rok temu
Każdy pisowiec ma mieć tatuaż na czole "Jestem z PiS" . Niechcecie ? Dlaczego ? Wstydzicie się PiSu ?
Tomi
rok temu
Niech sprobuje zakazać modłów muzułmanom na ulicy. Zobaczy jak skończy.
Najnowsze komentarze (102)
Anka12
7 miesięcy temu
Dobrze zrobiła. Chciała przywrócić miejscu świeckiemu jego świeckość. W sejmie powinny wisieć tylko symbole narodowe. Symbole polski to biało czerwona flaga i orzeł biały a nie krzyż. Co to ma być żeby w urzędach, szkołach itd wieszać symbole religijne?! Skandal! Miejsce symboli religijnych jest w świątyniach i zakonach, a nie poza ich programi. Symbole religijne należy zdjąć, a na ich miejsce powiesić symbole narodowe. A naród, żeby przetrwać i mieć własną tożsamość Religi nie potrzebuje tylko :flaga, godło, język, prawo i święta narodowe.
nie wierzę
9 miesięcy temu
O czym tu rozprawiać ? Polska ( na razie ) jest państwem świeckim i neutralnym swiatopogladowo więc umieszczanie symboli religijnych w budynkach i urzędach państwowych jest złamaniem tej regulacji i deklaracji. Tą podstawową zasadę złamano zawieszając symbol religijny ( krzyż ) w sali sejmowej. Tradycja tradycją , korzenie korzeniami ale prawo konstytucyjne to prawo państwowe a nie religijne. Od symboli i obrzędów religijnych są miliony innych niż państwowe miejsc.
Jerzy
rok temu
Na ten temat a nie "w tym temacie"Panie dziennikarzu-polonisto z bożej łaski.
SASANKA
rok temu
I BARDZO DOBRZE SEJM TO MIEJSCE WSZYSTKICH POLAKÓW A pOLSKA TO ŚWIECKI KRAJ .nIE DAJMY SIE ZASTRASZYĆ CZARNYM .
yoozwa
rok temu
korzenie chrześcijańskie .... nie wiedzą głąby że Słowianie mieli swoich bogów , a to chrześcijaństwo nam przywleczono i narzucono siłą
Jan bez ziemi
rok temu
Najwięcej kościołów zbudowano w Polsce w czasach komunizmu. Komuniści odbudowali Polskę z ruin, rozdali ziemię obszarniczą chłopom, zbudowali fabryki (stocznie), wpuścili chłopskie dzieci na studia, zlikwidowali wiejską biedę, każdemu dali pracę, zapewnili bezpieczeństwo i granice. Niestety obecna władza (potomkowie chłopo-robotników) wyprzedaje majątek narodowy, podnosi ceny i zadłuża rodaków, zasłaniając się religią i demokracją.
remi
rok temu
niech nie przychodzi do sejmu
remi
rok temu
jak nie może patrzeć na krzyż to niech nie przychodzi do sejmu
bDJamXvL
Zenon
rok temu
Ja za nią stoję!
Twój nick
rok temu
Sejm to nie kościół, ale u nas to nawet zakup pierogów w niedzielę jest sprawą polityczną
pogo
rok temu
I TO JEST CAŁY PROGRAM TAK ZWANEJ LEWICY/KOMUNISTÓW/JUŻ KIEDYŚ ZDEJMOWALI KRZYŻE W CAŁEJ POLSCE I SKOŃCZYLI KIEPSKO CZEGO IM ŻYCZĘ W NOWYM ROKU !!!!!!!!!
CNNNC
rok temu
To nie jest lewica . Oni nie są lewicowcami . Oni są tylko antykościelni
Wierzący
rok temu
Popieram. Jeżeli ma to być kraj demokratyczny to nie można reklamować tylko jedną grupę. No chyba, że powiesimy symbole innych religii ale szkoda na to kasy.
ollo
rok temu
pisowcy powinni mieć krzyż na czole. Tyle w temacie
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić