o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Magda Mieśnik
Magda Mieśnik
|

Ks. Isakowicz-Zaleski o polskich biskupach. "Mają pełne przepychu rezydencje"

23
Podziel się

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski krytykuje przepych w polskim Kościele. Mówi o "księżach biznesmenach" i o luksusowych rezydencjach, w jakich mieszkają polscy duchowni.

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski (PAP, Jakub Kamiński)
bDZtXXAR

- Nie widzę powodu, by np. emerytowani biskupi mieli swoje pełne przepychu rezydencje. Oczywiście - godne warunki. Ale dwory, pałace… takie coś niestety odstręcza wielu ludzi od Kościoła – mówi Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski w rozmowie z portalem DoRzeczy.pl.

Duchowny przypomina, że w PRL Kościół był pozbawiany własności. Nie mógł prowadzić działalności gospodarczej, a księża nie mieli ubezpieczeń społecznych. - I nagle słuszne prawo restytucji, przywrócenia majątków, sprawiło, że wahadło wychyliło się w drugą stronę. Zaczęły się zwolnienia z podatków, przywileje, wzrosło znaczenie "księży biznesmenów". I co ciekawe – najlepiej im żyło się za SLD – mówi duchowny.

Ks. Isakowicz-Zaleski wyjaśnia, z jakiego powodu do tego doszło. - Postkomuniści zorientowali się, że łatwiej będzie im zwalczać Kościół nie za pomocą kija, ale marchewki. Ustawa państwo-Kościół weszła przecież w życie już pod sam koniec PRL. Kościół nie wypracował tu mechanizmów ochronnych. Ich brak doprowadził potem do skrajnych patologii – mówi duchowny.

bDZtXXAT

W piątek zmarł abp Juliusz Paetz. Ks. Isakowicz-Zaleski podkreśla, że należy mu się modlitwa, ale nie należy zapominać o kontrowersjach. - Był osobą niesłychanie kontrowersyjną, która od wielu lat nie powiedziała prawdy o sprawach poważnych. Osobiście zetknąłem się z ks. abp. tylko raz. Natomiast pisałem do niego kilkakrotnie przygotowując książkę „Księża wobec bezpieki”. On był opisany jako kontakt operacyjny Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie Ferno – mówi duchowny.

I dodaje: - Po latach napisał mi dość obszerny list, w którym zaprzeczał kontaktom z SB, natomiast odnosił się też do moich wypowiedzi na temat tego skandalu obyczajowego, który wybuchł w archidiecezji poznańskiej. Chodziło o zarzuty molestowania, jakie księdzu biskupowi postawili poznańscy księża i klerycy. I list ten był próbą wywarcia presji, bym na ten temat więcej nie pisał. Jeśli chodzi o abp. Paetza przypomnę, że te informacje o skandalu z biskupem były blokowane, niedopuszczane do papieża.

Ks. Isakowicz-Zaleski w tym kontekście krytykuje polski Kościół: - Z przykrością muszę stwierdzić, że polski Kościół nie ma tych mechanizmów, albo są one słabe i niewystarczające. To jak z chorobą nowotworową. Jednak szybkie wdrożenie terapii może sprawić pełne wyleczenie. Brak odpowiedniej reakcji prowadzi do tragedii.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDZtXXAZ
Zobacz także: Przecieki ws. expose Morawieckiego. Rzecznik rządu potwierdza
bDZtXXBu
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(23)
Bidok
rok temu
Chętnie bym oczyścił kościół z tego bogactwa i rozdał potrzebującym.
taki tam
rok temu
A pamiętacie ile było plucia na ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego w mediach typu Gaz Wyb? To jest niewiarygodne jak łatwo dajemy się manipulować mediom. I smutne. Współczuję mu.
justynka
rok temu
Czyli ze SLD i lewica niszczy kosciol? Nie, kosciol gubi pycha i niewiara w Boga księży.
bDZtXXBv
justa
rok temu
Widac Boga nie ma
jurek
rok temu
Za te slowa to jego koledzy po fachu obloza go ekskomunika i beda straszyc diablem i czarna smola....
Uczciwy
rok temu
Jeden chyba naprawdę święty i prawdziwy ksiądz ,zabrać wszystkie majątki kleru,a na starość jak zwykły śmiertelnik do domu starców
pozdrowienia ...
rok temu
Gdzie jest mój wpis??
Gość
rok temu
Mądrze mówi. Pamiętam kościół za komuny i to był inny kościół. Pora wrócić do starego, bo wielu chce zniszczyć go, wykorzystując jego bierność w tych sprawach.
arcybiskup
rok temu
A kit z tymi biskupami i ich rezydencjami.Trumna kieszeni nie ma, do grobu tego nie zabiorą."Memento mori"
*****
rok temu
Gdzie się podziewaja komentarze??
Wizjoner
rok temu
Biskupi dawali, dają i będą dawać zły przykład do naśladowania, bo wzorują się na kapłanach egipskich
Organista
rok temu
Wielu księży zostało kapłanami nie z powołania, miłości i wiary w Boga, tylko dla srebrników i chcą żyć w dobrobycie...
Adam
rok temu
KK siedzi w średniowieczu, a czerpie korzyści z czasów współczesnych...
bDZtXXBn
ass
rok temu
Przecież to prawda znana nie od dziś,że żyją w luksusach i apartamentach. Tzw. nasz proboszcz najpierw zbudował wypasioną plebanię na wsi dla siebie i dla mamesi i gotów wydrzeć od wiernych nawet najbiedniejszych ludzi każdy grosz.Jako wytłumaczenie mówił ,że do grobu tego nie weźmie, to ja się pytam, kto weźmie coś do grobu , czy ktoś taki jest. Poszedł już "do Pana", bo był nieudacznik ,zdzierca i oszukaniec.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić