Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Magda Mieśnik
Magda Mieśnik
|
aktualizacja

Ksiądz pomaga wyzdrowieć tak jak lekarz? Zaskakująca deklaracja Ministerstwa Zdrowia

50
Podziel się:

Poza konwencjonalnymi metodami leczenia Ministerstwo Zdrowia popiera też inny sposób na to, by chorzy szybko dochodzili do siebie. Resort przekonuje, że opieka księży w szpitalach ma takie samo znaczenie, co tradycyjne metody i leki.

Msza w szpitalu
Msza w szpitalu (PAP, Piotr Polak)

Gdy kilka tygodni temu ministrem zdrowia został Łukasz Szumowski, na jaw wyszła informacja, że podpisał deklarację wiary. To dokument opisujący zasady katolickiej bioetyki, którego pomysłodawczynią jest dr Wanda Półtawska, przyjaciółka Jana Pawła II. Teraz okazuje się, że Ministerstwo Zdrowia na równi z opieką lekarską traktuje obecność księdza w szpitalu.

Poseł Nowoczesnej Marek Ruciński, który na co dzień jest lekarzem, wystąpił do resortu zdrowia o informację dotyczącą zatrudniania księży w szpitalach. - Moje wątpliwości budzi fakt, że to NFZ finansuje opiekę duszpasterską w szpitalach. Powinny to robić diecezje z funduszy kościelnych. Nie zgadzam się na utrzymywanie księży w szpitalach z budżetu państwa. Te środki powinny być przeznaczone na świadczenia medyczne dla pacjentów - mówi Wirtualnej Polsce. I dodaje: - Zarobki duszpasterzy w szpitalach są objęte dziwną tajemnicą. Można podejrzewać, że to około pięciu tys. zł miesięcznie brutto, czyli dobra lekarska pensja.

Jak wynika z informacji Ministerstwa Zdrowia, w placówkach podległych resortowi wydatki na jednego kapelana sięgają 4 tys. zł miesięcznie. Na zatrudnianie księży w szpitalach pozwala ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

W odpowiedzi na interpelację posła Nowoczesnej Ministerstwo Zdrowia zawarło ciekawy punkt widzenia. "W pełni podzielam zdanie o konieczności dbania o zdrowie pacjenta - nie tylko w aspekcie fizycznym, ale również psychicznym i duchowym, ponieważ ma ono nie mniejsze znaczenie w całym procesie leczenia" – napisał wiceminister Piotr Gryza.

Co ciekawe, podobnie uważa poseł Nowoczesnej. - Opieka duszpasterska w szpitalach jest potrzebna. W szpitalu w Poznaniu, gdzie pracuję, swego czasu był nawet prawosławny pop. Teraz jest tylko kapelan. Pacjenci domagają się obecności duchownego w szpitalu. W procesie leczenia ważne są trzy aspekty: fizyczny, psychiczny i duchowy. Muszę się one jednak równoważyć. Opieka duszpasterska może pomagać w leczeniu osobom głęboko wierzącym. Tak jak ateistom pomaga psycholog – mówi polityk.

Zobacz także: Zobacz także: "Ksiądz wypędził demona intelektualizmu!"
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(50)
Tu i teraz
4 lata temu
niech ta banda smoleńska leczy się modlitwą...
jan_
4 lata temu
Niedawno miałem skomplikowane złamanie kości udowej. I muszę szczerze przyznać że kapelan bardzo mi pomógł w rekonwalescencji. Za każdym razem jak on wchodził ja wychodziłem.
Zbyszek
4 lata temu
Proponuję utworzyć szpitale z leczącymi lekarzami i inne z leczącymi funkcjonariuszami watykańskimi. Pacjent powinien mieć możliwość wyboru i po kilku latach zrobić statystykę w którym szpitalu jest więcej wyleczonych a w którym więcej pozbawionych kasy.
observer
4 lata temu
Powiem ze lepsze to jak lekarze rezydenci, którzy na nas się uczą.Natomiast ci z artykułu to ani nie pomogą ani nie zaszkodzą. Tylko tak z optycznego punktu widzenia to raczej średniowiecze w XXI wieku.
jam woj
4 lata temu
ŚREDNIOWIECZE!!!!!!
M.
4 lata temu
Ksiadz w szpitalu kojarzy mi sie z ostatnim namaszczczeniem. Dziękuję, postoję...
Bonobo
4 lata temu
Podobno Indianie szybciej wracają do zdrowia, jak szaman odprawi swoje modły. To jest analogiczna sytuacja. Dla wierzących wsparcie ich psychiki ma znaczenie.
iuytfrd
4 lata temu
jak to juz ktos napisal: polska wstala z kolan by pasc na pysk.............
x
4 lata temu
nie chce ksiedza na swoim pogrzebie bo chce byc pochowany w prawdzie
antypis
4 lata temu
Wracamy do średniowiecza! W afryce leczą szamani a u nas księża. To już jest koniec. Dalej tylko nicość.
Jan Wariat II...
4 lata temu
Zamieńmy szpitale na kościoły.Uzdrawiajmy modlitwą i wodą święconą.
YT
4 lata temu
Poniżej ktoś napisał,że "wracamy do średniowiecza..." ależ nie, już dawno wróciliśmy wierząc wyłącznie w swoje możliwości, czyli współczesne zabobony, wróżby, w siłę pieniądza.
ja
4 lata temu
Popracował by taki księżulo za najniższą krajową, to by zobaczył co to jest życie!!!
Stiff
4 lata temu
Zachłanność kościoła jest niewyobrażalna, ohydna i przerażająca! Dlatego przestałem chodzić do kościoła, a polski kościół mam w pogardzie. Myślałem, że w PiSie jest tylko jeden czubek, a w rzeczywistości trudno znaleźć normalnego!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić