Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Kupujesz perfumy pod choinkę? Uważaj, rynek zalewa fala podróbek

8
Podziel się:

20 tys. opakowań z podrabianym perfumami różnych marek skonfiskowali funkcjonariusze KAS. Miały trafić do sprzedaży na portalach internetowych, bazarach, a nawet w centrach handlowych. Nielegalny biznes kwitnie zwłaszcza w okresie przedświątecznym.

Zalewa nas fala podróbek perfum
Zalewa nas fala podróbek perfum (123RF.COM)

Podrobione perfumy opakowane były w pudełka z logami i znakami towarowymi najbardziej znanych marek. Prócz 20 tys. sztuk perfum funkcjonariusze skonfiskowali także około 650 szt. lakierów, szminek, pudrów i innych kosmetyków o wartości co najmniej 2,7 mln złotych.

Całość miała trafić na rynek. Część do sprzedaży internetowej, ale podróbkami zaopatrywano także punkty sprzedaży w dużym podwarszawskim centrum handlowym i bazary na terenie powiatu wołomińskiego.

Tego typu przestępstw w okresie świątecznym przybywa, bowiem ludzie już teraz kupują prezenty dla swoich najbliższych. A perfumy i kosmetyki są jednym z bardziej popularnych podarków świątecznych.

Światowy handel podróbkami:

Uważaj od kogo kupujesz

Aby ustrzec się przed kupnem podrobionych perfum, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii.

- Ważną rolę odgrywa to, gdzie kupujemy. Bazary, przypadkowi uliczni handlowcy, a nawet internet mogą być potencjalnym źródłem dystrybucji takich nielegalnych towarów – mówi portalowi finanse WP mł. asp. Maciej Czarnecki, oficer prasowy Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku.
Drugą kwestią jest ich cena. - Szczególnie ostrożnie powinniśmy podchodzić do wyjątkowych okazji. W końcu także zwracajmy uwagę na wygląd – zwykle nawet łudząco podobne opakowania różnią się w szczegółach – komentuje Czarnecki.

Ostatnim elementem wymienianym przez rzecznika Izby Celnej jest trwałość perfum. Tę jednak potencjalny konsument może ocenić dopiero po zakupie.

Fałszerstwa to poważny problem

Fałszowanie kosmetyków to poważny problem dla państwa. Traci zarówno budżet państwa, nie mówiąc już o samych firmach kosmetycznych. Unia Europejska na obrocie podrabianych kosmetyków traci około 4,7 mld euro rocznie.

- Handel podrobionymi perfumami, to nie tylko kradzież pomysłu, własności przemysłowej i działalność w szarej strefie, która przynosi straty przedsiębiorcom działającym legalnie. Tu dochodzi jeszcze poważny aspekt zdrowotny. W przypadku kosmetyków są to towary nieprzebadane dermatologicznie, bez atestów. Ich stosowanie może narazić potencjalnych konsumentów na poważne konsekwencje zdrowotne – zaznacza rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku.
Według informacji International Anticounterfeiting Coalition, głównymi producentami podrobionych kosmetyków są Turcja i Gruzja. Ale również na terenie naszego kraju powstają nielegalne fabryki perfum. Największą tego typu rozlewnię z 5 magazynami w lutym tego roku, zlikwidowało CBŚP. Zlokalizowana byłą na terenie powiatu grodziskiego i pruszkowskiego. Na miejscu zabezpieczyli 300 tys. markowych falkonów z nielegalnymi perfumami.

- Kontrolujemy nie tylko transport graniczny, ale też przesyłki kurierskie oraz miejsca dystrybucji. Stosujemy różne metody pracy, między innymi monitorujemy sieć internetową, dzięki czemu nasze działania są coraz bardziej skuteczne. To nie pierwszy, tak duży transport podrobionych perfum, który trafił w nasze ręce – tłumaczy mł. asp. Maciej Czarnecki.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(8)
ser z owcy
5 lata temu
pańchnie cy nie pańchnie,jakoc tak miendzi
wolny rynek
5 lata temu
orginały ma tylko cygano turek pod Centrum handlowym.Jak to centrum handlu to handluje.
Znawca
5 lata temu
tak na pewnym portalu widać super ceny perfum,ale zastanawiające jest dlaczego sprzedają w opakowaniu,ale BEZ FOLII tak jak powinno być,ale ludzie głupie kupują
PrawnieOprawi...
5 lata temu
Polecam dołożyć kilka złotych i udać się do Douglasa. Nie będzie tego problemu, że zostaniemy oszukani. Jeżeli ktoś kupuje takie rzeczy w ciemno z internetu to oszuści mają na kim zarabiać. Jest popyt, jest podaż. Mniej ludzi będzie kupować z internetu to nie będzie tyle podróbek na runku. Prosty rachunek. Powtórzę raz jeszcze. Dopłaćcie te parę zł, które wydacie na przesyłkę, w pewnym źródle typu Douglas, Sephora ;)
udają że to p...
5 lata temu
Sklepy internetowe też sprzedają podróby , a piszą,że to orginały. to samo dotyczy testerów.Sklepy udają,że to prawdziwie produkty, a gonią podróby. !!!!
lool
5 lata temu
Zgadzam się ,podróby powinny być eliminowane maksymalnie. Zgadzam się,że na allegro też przeważnie podróby. Allegro powinno się zainteresować tym tematem,przykro mi.
Szajs.perfume...
5 lata temu
Kupujcie dalej przeterminowane perfumy na PERFUMESCO, najwiekszy przekret na perfumach skupuja stare wywietrzałe przetrminowane produkty. Każdy kto tam kupuje pisze ze maja słabszy zapach. A powód jest jeden są przeterminowane. Każdy perfum można sprawdzić na stronie producenta i dedykowanych do tego stronach kiedy był wyprodukowany. Perfumy w większości po 2 latach nie mają nawet w połowie trwałości i intensywności zapachu. Wstyd, że nawet onet lisa onana reklamuje ten szajs spamując pocztę.
ojojojoojojoj...
5 lata temu
PRAWIE SAME PODRÓBY TO NA ALLEGRO.Tam jak trafisz oryginał jesteś wielki.Nie mam pojęcia dlaczego serwis się zastrzega a toleruje tyle oszustów.Przestrzegam przed testerami które też są podróbami.Za to policja się nie bierze-Dlaczego????
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić