Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Karolina Modzelewska
Karolina Modzelewska
|

Laureat Nagrody Nobla 2019 z fizyki twierdzi, że koncepcja ludzi mieszkających na innej planecie jest totalnym szaleństwem

4
Podziel się

Jeden z laureatów tegorocznej Nagrody Nobla uważa, że wszystkie plany zamieszkania na innej planecie są co najmniej śmieszne. Jego zdanie może rozczarować zwłaszcza Elona Muska, który już liczy możliwe zyski z kolonizacji Marsa i komercyjnych lotów SpaceX.

Michel Mayor - laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki
Michel Mayor - laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki (East News, JAVIER SORIANO/AFP/East News)
bEDEYyiJ

Michel Mayor został uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki. Podzielił się nią z Didier'em Queloz'em. Naukowcy zostali wyróżnieni za odkrytą w 1995 roku Pegasi b, pierwszej planety pozasłonecznej krążącej wokół gwiazdy podobnej do Słońca.

Nie zamieszkamy w kosmosie

Zdaniem szwajcarskiego laureata Nagrody Nobla, ludzie nigdy nie będą migrować na planety znajdujące się poza Układem Słonecznym, ponieważ dotarcie tam zajęłoby zbyt wiele czasu.

- Jeśli mówimy o egzoplanetach, wszystko powinno być jasne: nie będziemy tam migrować – powiedział Mayor w trakcie jednej z konferencji prasowej, kiedy padło pytanie o perspektywy przeniesienia się ludzi na inne planety.

bEDEYyiL

Naukowiec dodał, że nawet w bardzo optymistycznym przypadku, kiedy pod uwagę weźmie się blisko położoną planetę np. kilkadziesiąt lat świetlnych od Ziemi, czas podróży na nią jest naprawdę długi.

- Mówimy o setkach milionów dni przy użyciu środków, które mamy dzisiaj dostępne. Musimy dbać o naszą planetę, jest ona bardzo piękna i wciąż w pełni nadaje się do zamieszkania – zaznacza Mayor.

bEDEYyiR

Pozaziemskie życie

Laureat Nagrody Nobla 2019 powiedział, że odczuwa potrzebę eliminacji wszystkich stwierdzeń, które sugerują: "OK, przeniesiemy się na inną zdatną do życia planetę, jeśli któregoś dnia życie na Ziemi nie będzie możliwe. To kompletnie szalone".

Naukowiec odniósł się również do kwestii istnienia pozaziemskiego życia. Jego zdaniem powinniśmy odpowiedzieć na pytanie, czy na innych planetach ono faktycznie jest jak najszybciej. Jedynym sposobem na sprawdzenie tego, jest opracowanie technik, które "pozwoliłyby nam wykryć życie na odległość".

Źródło: Phys.org

bEDEYyjm
KOMENTARZE
(4)
Niestety
2 lata temu
Podróż Pana Kleksa- tak, podróż kosmiczna człowieka na inne planety - nie, nigdy w to nie wierzylam i nie wierze, że Amerykanie byli na ksiezycu. Człowiek nie potrafi nawet zejsc w glebiny oceanu tu na ziemi.... Co dopiero podróż na inne planety :))
Astronauta
2 lata temu
W końcu ktoś powiedział prawdę. Szkoda tylko że i tak większość społeczeństwa wierzy w mrzonki USA o podboju kosmosu. Facet ma rację jesteśmy za słabo rozwinięci technologicznie aby myśleć o dalszych gwiezdnych podróżach.
mgr inż. S.O.
2 lata temu
Przewróciło mu się w głowie !
bEDEYyjn
Anatol
2 lata temu
nigdy nie mow "nigdy", ale w jednym ma racje, musimy dbac o Ziemie, bo kolonizacja dalekich planet to raczej nie w tym stuleciu
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić