REKLAMA
Odświeżone 12 minut temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Natalia Durman06.12.18 (14:41)

Lech Wałęsa nie odpuści Kaczyńskiemu. Jego rzecznik zdradza, co dalej

Lech Wałęsa musi przeprosić Jarosława Kaczyńskiego za wypowiedzi dotyczące katastrofy smoleńskiej - orzekł Sąd Okręgowy w Gdańsku. "Prezydent Wałęsa, tak jak wcześniej zapowiadał, odwoła się do Trybunału w Strasbourgu" - zapowiedział jego rzecznik Mirosław Szczerba.
Adam Warżawa / PAP

Ze strony Lecha Wałęsy padły na Facebooku zarzuty, iż "Jarosław Kaczyński podczas lotu samolotu z polską delegacją do Smoleńska, mając świadomość nieodpowiednich warunków pogodowych, kierując się brawurą, wydał polecenie, nakazał lądowanie, czym doprowadził do katastrofy lotniczej w dniu 10 kwietnia 2010 r.". Wałęsa sugerował też, że Kaczyński ma chorobę psychiczną.

Prezes PiS wytoczył b. prezydentowi proces o ochronę dóbr osobistych. Domagał się przeprosin oraz wpłaty 30 tys. zł na cel społeczny.

REKLAMA

Wałęsa ma złożyć oświadczenie o treści: "Przepraszam pana Jarosława Kaczyńskiego za to, że w moich wypowiedziach publicznych w okresie od kwietnia 2015 do maja 2017 roku sformułowałem wobec niego zarzuty, że Jarosław Kaczyński mając świadomość nieodpowiednich pogodowych panujących podczas lotu polskiej delegacji do Smoleńska wydał polecenie nakazania lądowania samolotu, czym doprowadził do katastrofy lotniczej 10 kwietnia 2010 roku, a swoimi późniejszymi działaniami zmierzał do przerzucenia odpowiedzialności za katastrofę smoleńską na inne osoby. Tymi słowami naruszyłem dobre imię i godność osobistą pana Jarosława Kaczyńskiego. Lech Wałęsa".

B. prezydent ma opublikować oświadczenie m.in. w Radiu TOK FM, portalu gazeta.pl i "Newsweeku". Przeprosiny mają się też pojawić się na jego profilu na Facebooku. Wyrok nie jest prawomocny.

W sądzie nie pojawił się ani Jarosław Kaczyński, ani Lech Wałęsa. Reprezentowali ich pełnomocnicy. Rzecznik b. prezydenta Mirosław Szczerba zabrał błyskawicznie głos na Twitterze. "Pan prezydent Lech Wałęsa, tak jak wcześniej zapowiadał, odwoła się do Trybunału w Strasbourgu" - zapowiedział.

W kolejnym wpisie Szczerba dodał, że Wałęsa "już wcześniej liczył się z tym, że może zapaść wyrok niekorzystny dla niego", ale - jak podkreślił "nie przeprasza". "To pana prezydenta Lecha Wałęsę mają przeprosić" - czytamy.

Ogłaszając wyrok, sędzia zwróciła się do wszystkich uczestników debaty publicznej, by odpowiedzialnie korzystali z wolności słowa.

Zobacz również: "Czy to jest normalne?!" Michał Wójcik o zachowaniu Lecha Wałęsy:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij