Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Lek za tysiąc złotych czy za 3,20? Minister zdrowia odpowiada posłowi Budce

128
Podziel się

Poseł PO Borys Budka pokazuje niebotycznie wysoki rachunek za lek dla chorego dziecka i ciska gromy na rząd PiS. A minister zdrowia Łukasz Szumowski zapewnia, że lek kosztuje grosze. I czeka na przeprosiny.

Minister Łukasz Szumowski odpowiada na "paragon hańby" Borysa Budki
Minister Łukasz Szumowski odpowiada na "paragon hańby" Borysa Budki (East News, Zbyszek Kaczmarek/REPORTER)
bELeMgPV

- Służba zdrowia to jest coś, czym ten rząd nie może się pochwalić. Jest w zapaści, chyba każdy z nas ma w rodzinie kogoś, kto choruje na chorobę onkologiczną. Chciałbym państwu pokazać rachunek, rachunek ha hańby dla tego rządu. Dwa tysiące złotych dla dziecka po przeszczepie, które rodzice muszą wydać tylko dlatego, że rząd, zamiast dofinansowywać służbę zdrowia, woli wydawać pieniądze na nagrody dla ministrów - mówił Budka podczas wtorkowej debaty wyborczej w TVP.

Na potwierdzenie swoich słów pokazał skan rachunku, na którym kwota do zapłaty za dwa opakowania leku Valcyte to ponad dwa tysiące złotych. Zdjęcie tego paragonu opublikował też na Twitterze.

bELeMgPX

W tweecie podkreślił, że lek trafił na listę refundacyjną dopiero 1 września tego roku. Przypomniał też, że jeszcze w 2015 roku kosztował on 3,20 zł za opakowanie, ale po dojściu PiS do władzy gwałtownie podrożał.

Zobacz także: Obejrzyj też: Debata wyborcza: Borys Budka wyjmuje "rachunek hańby"

Długo nie musiał czekać na odpowiedź ministra zdrowia. Łukasz Szumowski stwierdził w swoim tweecie, że nie wie, skąd posłowi Budce wzięła się cena tysiąca złotych za jedno opakowanie Valcyte. Według wiedzy ministra medykament jest bowiem refundowany i kosztuje grosze.

bELeMgQd

"Może Pan się nie zorientował, ale lek, o którym Pan mówił, jest objęty refundacją i dla dzieci kosztuje 3,20. Zdrowie jest zbyt poważnym tematem, żeby wprowadzać Polaków w błąd. Czekamy na przeprosiny..." - napisał Szumowski na Twitterze.

Pod wpisami - i Szumowskiego, i Budki, pojawił się już szereg odpowiedzi i komentarzy. Te pod wpisem posła PO podkreślają, że owszem, Szumowski ma rację, mówiąc, że lek jest na liście refundacyjnej. Szkopuł w tym, że trafił tam dopiero miesiąc temu. O czym pisał również w swoim tweecie sam Budka.

bELeMgQe

W środę rano Budka zamieścił też post na Facebooku, w którym jeszcze raz podkreśla swoją rację. "W czasie, gdy ministrowie PiS-u otrzymywali horrendalne nagrody, ten lek kosztował około tysiąca złotych. I nie był refundowany. Dziś nadal tyle kosztuje. Ale od 1 września w niektórych przypadkach, do 100 dni podawania, kosztuje tyle, ile w 2015 roku, czyli 3,20. Niestety, przez ponad 3 lata rządów PiS rodzice dzieci po przeszczepach musieli za niego płacić ponad 1 tys. złotych" - napisał poseł PO.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bELeMgQy
KOMENTARZE
(128)
bnm,
2 lata temu
niech budka zaplaci ten rachunek i bedzie ok
No
2 lata temu
Zlikwidować wszystkich zostawić jednoosobowy rząd kaczki a wszyscy będą happy
Ewa
2 lata temu
Witam, nie bronie nikogo, ale sama bylam kiedyś w sytuacji, że lekarz zapomniał dać mi leku na ryczałt i normalnie zapłaciła bym 700zł więc może tutaj też tak było. Pozdrawiam
bELeMgQz
Piratpl
2 lata temu
Budka? A może wódka ? Jak jesteś trzeźwy nie jesteś sobą.
Analityk
2 lata temu
Jemu chodziło pewnie o tony tego leku to by się zgadzało ogólnie to mówił samo prawdę bo jak ktoś wierzy w głupoty to musi brać dużo leków i to kg i dla tego taki rachunek.
Teo
2 lata temu
Lek nie kosztuje 3.20 zł. Tyle płaci teraz kupujący. Lek kosztuje 3.20zł plus X( X- jest kwotą dopłacaną z budżetu) Panie ministrze. Politykom prawda jakoś nie przechodzi przez usta.
gosc
2 lata temu
a dlaczego lek na choroby immunologiczne nie jest wcale refundowany i kosztuje 2000zł.?
a
2 lata temu
Co można o tej sytuacji powiedziec,Nic,Nie widzimy recepty.Nie wiemy,czy pacjentowi się lek należał,czy nie,na refundację.
hary-63
2 lata temu
Po wygranych wyborach PISu będzie pogrzeb + lub darmowy zamiast służby zdrowia.Już od pewnego czasu większość szpitali jest wykańczalnią.Wyjątek rządowe kliniki.
Obserwator
2 lata temu
Przecież Budka miał rację! Skoro lek jest refundowany od 1 września i to nie w każdym przypadku, to odszczekuj Szumowski swoje kłamstwa!
Cattivo
2 lata temu
Ignorancja pana ministra poraża a zarazem pokazuje gdzie tak naprawdę nas maja.
Bolo
2 lata temu
Kiedy to jest prawda , sam tego doświadczam , leki dla osób po zawałach obecnie są bez żadnych zniżek 100 % płatności i są coraz droższe . Leki te również ratują życie. Dwa lata temu za te same leki płaciłem połowę tego co obecnie, Dobra zmiana. Ha ha ha.
agi
2 lata temu
Nie da się dodać plusika to będę kopiować...dopóki TUKI nie nauczą się czytać ze zrozumieniem.. Cyt.belli....Lek jest refundowany od 01.09 i tylko przez 100 dni po przeszczepie!!! Przez trzy lata był pełnopłatny!!! Dotarło?
bELeMgQr
klkl
2 lata temu
do 100 dni podawanie kosztuje 3,20 zł !!!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić