Wróć na
oprac. Bartosz Goluch
|

Leżał na izbie przyjęć ponad dobę. Nie żyje

74
Podziel się

47-letni bezdomny zmarł w szpitalu w Pszczynie. Wyziębionego mężczyznę przez 27 godzin trzymano na cienkim materacu w pomieszczeniu z otwartym oknem. Przedstawiciele szpitala "nie mają sobie nic do zarzucenia".

47-latek zmarł po ponad dobie w szpitalu
47-latek zmarł po ponad dobie w szpitalu (Fotolia)
bCOyQTxh

Mężczyzna trafił do szpitala 8 stycznia. Jak wynika z dokumentacji medycznej, hospitalizowano go z powodu "toksycznych skutków nadużycia alkoholu i wychłodzenia organizmu". Bezdomny uskarżał się na bóle stóp i miał problemy z chodzeniem. Według ustaleń śledczych mężczyzna został umieszczony w jednym z pomieszczeń izby przyjęć. Tam, ubrany jedynie w dres, spędził 27 godzin przy otwartym oknie.

Chorego chciano przetransportować ze szpitala do noclegowni. Strażnicy miejscy, którzy mieli odwieźć go ze szpitala, odmówili, wskazując, że mężczyzna wymaga natychmiastowej pomocy. Personel szpitala chciał pozbyć się mężczyzny, dlatego wezwano policję. W tym czasie stan bezdomnego mocno się pogorszył - mężczyzna dostał ataku epilepsji.

- Dopiero po drugim ataku padaczki pacjent został przyjęty na oddział neurologii. Było to około godziny 10.40 - mówi Mariola Musiał, kierująca prokuraturą rejonową w Pszczynie.

bCOyQTxj

Zobacz też: Pomoc nocna i świąteczna po 1 października – co się zmieni dla pacjentów?

Pomoc przyszła za późno

O 21.20 bezdomny już nie żył. W tej sytuacji należy zadać pytanie, czy lepsze warunki hospitalizacji i niezwłoczna pomoc mogły uratować 47-latka. Witold Jajszczok, rzecznik prasowy spółki Centrum Dializa, która dzierżawi od starostwa szpital w Pszczynie, twierdzi, że pacjent wielokrotnie przybywał do placówki tylko po to, "by się ogrzać", a jego stan nie wskazywał na zagrożenie życia. Zaznacza również, że mężczyzna nie zgadzał się na leczenie i dopiero w momencie gdy stracił przytomność, lekarze mogli zacząć go ratować.

- Twierdził, że chce się tylko wyspać. Potem z pacjentem nie było już kontaktu, więc nie musiał dawać zgody na leczenie. Wykonano toaletę i trafił na oddział. Podkreślam, że pierwotnie w ogóle nie wymagał opieki medycznej. Tylko nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności w trakcie pobytu u nas jego stan się pogorszył, bo był to człowiek żyjący w trudnych warunkach. Od strony medycznej nie mamy sobie nic do zarzucenia - relacjonuje Jajszczok.
Źródło: wyborcza.pl

bCOyQTxK
KOMENTARZE
(74)
asdfg
3 lata temu
A płacił składki czy na koszt ubezpieczonych? Bo ja mimo płacenia składek na ten syf leczę się prywatnie. A jak miałem coś w tym dziadostwie zrobić - jakieś badania to za wszystko płaciłem jak prywatnie. Nigdy nawet zęba nie dałem wyleczyć za free w państwowym bagnie. Poziom leczenia to dno. Podejście lekarzy do pacjenta jak do trędowatego - chyba że kasa wysypuje się z kieszeni.
dinko
3 lata temu
Bezdomny, ale jak się trafia okazja na kasę za free od szpitala to zaraz się znajdzie "kochająca rodzina"
Pati
3 lata temu
W tamtym tygodniu odsylali mnie w Łodzi od szpitala do szpitala z córeczka niespełna 2 lata. Ponad 40 stopni goraczki, jeden placz i skarga na bol brzucha! Jak juz znalazlam szpital ktory nas przyjal po calej nocy... bo nocna opieka to fikcja!!! Siedzialam z nia 10 godzin na korytarzu. Sama musialam doprosic sie pomiaru temp i kekow bo dziecko opadalo z sil. Koszmar. Wspolczuje ludziom. Ja peklam i zajeto sie nami ale to byla przesda.
bCOyQTxL
gosc
3 lata temu
i to jest najbardziej zdemotalizowana spolecznosc zawodowa w rzeczpospolitej teraz dochodzi mordercza sluzba zdrowia wiem ze gdy przyjdzie czas i trafie tam gdzie ten biedak przedtem pozegnam sie z rodzina w tym miejscu pytam czy prokurator przedstawil zarzuty i czy osoby - mordercy siedza juz w kryminale
lux
3 lata temu
To jest "normalna" praktyka nieludzkiego traktowania na izbie przyjęć tych pacjentów, których z różnych powodów nie opłaca się przyjąć na oddział. Doświadczyłem podobnej sytuacji z moją 84 letnią mamą, którą trzymano 8 godzin na izbie przyjęć z ostrym zapaleniem trzustki. Na nic zdały się moje błagania o przyjęcie potwornie cierpiącej mamy na oddział. Po prostu czekano - przeżyje czy nie przeżyje, bo dla szpitala korzystniej jest jak pacjent umrze na izbie przyjęć niż na oddziale, gdzie obowiązują już bardziej skomplikowane procedury a tak to tylko do czarnego wora i spokój. Na ich nieszczęście mama przeżyła i po 8 godzinach łaskawcy umieścili ją na oddziale. W tym samym czasie mniej szczęścia miała inna staruszka, która nie przeżyła podobnych bóli i wielogodzinnego oczekiwania na decyzję Pana Lekarza.
Najnowsze komentarze (74)
Edka
3 lata temu
Panie Ministrze Zdrowia wprowadź daty uchwałę aby lekarze odpowiadali za swoje czyny bo brak tej ustawy czyni ich bezkarnymi
Ania
3 lata temu
Tacy lekarze nie mają prawa wykonywać swojego zawodu nie ważne że był bezdomny ale to też człowiek i trzeba jak najszybciej uchwalić ta ustawę aby lekarz nie czuł się bezkarny tylko odpowiadał za swój czyn jak każdy a nie rzeby jego koleszkowie go kryli koniec z tym
Dziadek
3 lata temu
Totalna nieodpowiedzialność lekarzy!!! Skandal!!! Tak wygląda służba zdrowia zarządzana przez urzędasów z NFZ. W PRL było o niebo lepiej.
Klementyna ko...
3 lata temu
Kto wtym szpitalu pracuje to nie ludzie to mordercy powinni pracowac w ubojni!Bywam często w szpitalu widze co sie wyrabia to woła o pomstę do nieba!I nie ma gdzie pójśc na skargę bo ręka rękę myje!Tylko o kasę to głośno krzycza ale nic sie nie poprawia jest ogromna znieczulica w szpitalach
ewa
3 lata temu
centrum Dializa to wykańczalnia ludzi. dziwie się że NFZ finansuje te szpitale, jak tam sie wejdzie to czas sie zatrzymał na latach 70 (szpital w Łasku, województwo łódzkie)
kiler
3 lata temu
jego problem śmierdząca świnia
dno
3 lata temu
byłem na izbie przyjęć w Minsku M . Po 6 godzinach czekania nie dałem rady i poszedłem prywatnie, Syf brud i nieszanowanie ludzi takie wrażenia po tej wizycie
Gość
3 lata temu
Super! Nic tylko trafić do szpitala. Już niejeden poszedł tam o własnych siłach, a wynieśli go w trumnie. I te konowały domagają się podwyżek?!
bCOyQTxD
cyklop
3 lata temu
I tak będzie dalej, jak nie wzrosną wydatki na ochronę zdrowia, pensje Lekarzy i innego personelu a przede wszystkim znikną z głównej kolejki ci, co składek nie płacą; księża, rolnicy itd.
Babcia 70 tka...
3 lata temu
Był człowiek - nie ma człowieka. Kto nie pomógł, jemu też nie pomogą. Wszystko się wyrównuje. Na początku bytu był bogaty - na końcu bytu tylko mógł liczyć na innych. Innych brak.
waskaza
3 lata temu
nie rozumiem oburzenia niektórych że mu w szpitalu nie pomogli Ludzie on był bezdomny a wy sami mogliście mu pomóc ile razy przechodziliscie koło takiego i mu nie pomogliście?
janusz
3 lata temu
do wszystkich Polaków prawdziwych i katolików! BEZDOMNY I ALKOHOLIK TO TEŻ CZŁOWIEK!
polski skanse...
3 lata temu
teraz więcej kasy idzie dla IPN-u niż na służbę zdrowia ;wracamy do średniowiecza jasnowidz jako ekspert od smoleńskich wybuchów a znachor będzie leczył chorych
janusz
3 lata temu
człowiek nie żyje to mogą gadać co chcą!
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić