o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Mateusz Lubczański
Mateusz Lubczański
|
aktualizacja

LG Chem inwestuje pod Wrocławiem. Tesla może się bać

9
Podziel się

Koreański koncern LG otworzy pod Wrocławiem fabrykę baterii do samochodów elektrycznych. Odbiorcami mają być największe koncerny motoryzacyjne, a wielkość produkcji ogniw ma zawstydzić Teslę. Taki obiekt może zmienić zasady gry na rynku pojazdów zasilanych prądem.

W zeszłym roku sprzedano w Europie prawie 100 000 pojazdów elektrycznych
W zeszłym roku sprzedano w Europie prawie 100 000 pojazdów elektrycznych (WP.PL)
bEipRNmJ

Agencja Rozwoju Przemysłu przyznała spółce LG Chem Wrocław Energy zgodę na prowadzenie działalności. Dzięki temu w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej powstanie największa w Europie fabryka baterii litowo-jonowych. Pracę znajdzie tam 2,5 tys. osób. Inwestycja będzie kosztowała nawet 5,8 mld złotych.

W 2016 roku sprzedano na Starym Kontynencie nieco ponad 97 tys. samochodów elektrycznych, lecz w Europie brakuje fabryki baterii z prawdziwego zdarzenia. Materiały są importowane w większości z Chin oraz Korei Południowej. Podwrocławski obiekt jest w stanie wyprodukować w ciągu roku 100 000 baterii. To oznacza, że jego wydajność będzie o około 10 proc. większa niż w przypadku "Gigafactory" Tesli.

bEipRNmL

Inwestycja w fabrykę zajmującą się masową produkcją baterii przyczyni się do kolejnych obniżek cen tych elementów. W ciągu ostatnich 7 lat koszty spadły 5-krotnie. To dopiero początek ekspansji – elektryczne samochody zamierza wprowadzić Volkswagen, BMW, Audi, Mercedes czy nawet Volvo.

Źródło: PAP, Reuters

bEipRNnm
KOMENTARZE
(9)
sykacz
4 lata temu
do raderaderade, a za czyich rządów powstała fabryka LG i inne zakłady? raczej nie w ciągu ostatnich lat. Aby był rozwój trzeba inwestować w infrastrukturę i nie tylko (np autostrady w okolicy stref ekonomicznych), jak na razie obecni większość wydają, a jak będzie równia pochyła, bo wszystko ustanie w gospodarce, to przyjdą inni (nie koniecznie PO) i będą sprzątać bałagan. dobra zmiana przejąć rozpędzoną gospodarkę
jaja
4 lata temu
LG - tzn ze tesla nie jest zagrozona ... !
tor
4 lata temu
Ciekawe jak z ochroną srodowiska
bEipRNnn
gosc
4 lata temu
trzeba sie bac bo smrod zostanie ,zatrute powietze,no i tania sila robocza z czego tu sie cieszyc
maxc
4 lata temu
akumulatory wszelkiego typu to ślepa droga ewolucji quasi ekologicznych samochodów... przyszłość to wodór i tylko wodór
NIKOLAJ T
4 lata temu
TESLA NIE BOJI SIE KONKURENCJI, SILNIKI O NAJWYZSZEJ SPRAWNOŚCI, BATERIE O 32 % LŻEJSZE OD INNYCH PRODUCENTÓW, SAMO-ZACHWYT REDAKTORK A-wydaje się być = S T E R O W A N Y !?
41
4 lata temu
Tesla może się bać? Czego? Tesla produkuje baterie dla swoich aut wiec nie ma czego się bać. Druga sprawa tesla to nie tylko baterie ale rownież silniki o bardzo wysokiej sprawnosci.
raderaderade
4 lata temu
A co na to PełO i totalna opozycja. Większość z nich patrzy jak wół na malowane wrota. A miało być tak źle jak żeśmy chcieli i protestowali. Bufetowa dała ciała na każdej linii i ciągnie nas razem na dno.
M17
4 lata temu
To Tarnobrzeg czy pod Wrocławiem???
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić