o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

List biskupów w sprawie pedofilii w Kościele: "Nie ma słów, aby wyrazić nasz wstyd"

24
Podziel się

W liście do wiernych odczytywanym w kościołach biskupi polscy odnoszą się do sprawy pedofilii wśród księży. – Przyznajemy, że nie uczyniliśmy wszystkiego, żeby zapobiec krzywdom – stwierdzają autorzy listu "Wrażliwość i odpowiedzialność". Zapowiadają też współpracę z władzami w celu ukarania przestępców.

Prymas Polski abp. Wojciech Polak po spotkaniu biskupów poświęconym sprawie pedofilii w Kościele
Prymas Polski abp. Wojciech Polak po spotkaniu biskupów poświęconym sprawie pedofilii w Kościele (East News)
bEDfFrOZ

W liście do wiernych odczytywanym podczas niedzielnych mszy 26 maja biskupi cytują relacje ofiar księży pedofilów przedstawione w filmie "Tylko nie mów nikomu" Tomasza Sekielskiego. Twierdzą, że film uświadomił im ogrom cierpienia ludzi skrzywdzonych w dzieciństwie przez duchownych.

Według biskupów film przedstawia "przykłady braku wrażliwości, grzechu zaniedbania i niedowierzania osobom skrzywdzonym, co w konsekwencji chroniło sprawców".

Nie ma słów, aby wyrazić nasz wstyd z powodu skandali seksualnych z udziałem duchownych. Są one powodem wielkiego zgorszenia i domagają się całkowitego potępienia, a także wyciągnięcia surowych konsekwencji wobec przestępców oraz wobec osób skrywających takie czyny.
-Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski
bEDfFrPb
Zobacz także: "Liczyłem, że odsłon będzie dużo i że będą liczone w milionach". Zobacz rozmowę z Tomaszem Sekielskim

Pedofile będą ścigani

Biskupi apelują do osób pokrzywdzonych przez duchownych o zgłaszanie tych faktów przełożonym kościelnym i organom państwowym. Przypominają, że w każdej diecezji i w wielu prowincjach zakonnych wyznaczono delegatów powołano delegatów odpowiedzialnych do przyjmowania takich zgłoszeń i udzielania pomocy ofiarom.

Pamiętamy też o tym, że według zawartych w tym dokumencie nowych norm prawa kościelnego nikogo przy zgłaszaniu przestępstwa nie wolno zobowiązywać do milczenia. Będziemy też nadal zgłaszać przestępstwa państwowym organom ścigania.
-Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski
bEDfFrPh

Duchowni chcą, żeby bezpieczeństwo dzieci stało się priorytetem. Stąd odpowiednie szkolenia w kościołach i w seminariach. Walkę z pedofilią w Kościele w Polsce wesprzeć ma też specjalny wysłannik Stolicy Apostolskiej. Apb Charles Scicluna pracujący Kongregacji Nauki i Wary od kilkunastu lat zajmuje się sprawami nadużyć seksualnych w Kościele katolickim. W czerwcu 2019 r. weźmie udział w konferencji episkopatu Polski. Jest autorem raportu, w następstwie którego wszyscy biskupi Chile zostali wezwani do Watykanu, gdzie złożyli rezygnacje. Franciszek 8 z nich już przyjął.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEDfFrPC
KOMENTARZE
(24)
scorpion
2 lata temu
Rozwiązanie pedofilie w kościele jest proste 10 lat za kraty biskupi , księża itd
Ola
2 lata temu
Niestety, wielu księży po prostu nie odczytało tego listu. Wstyd podwójny :/
Niegrzeczni K...
2 lata temu
w Kielcach w Kosciolach nie byl czytany list, ale za to bylo kazanie z podtekstem na kogo powinno sie glosowac, czyli Ksieza robia wszystko aby odciagnac nas od wiery.
bEDfFrPD
alfik
2 lata temu
Na nic nagonka na kościół te wszystkie kłamstwa i kalumnie jedyny sukces jaki odnieśli to wprowadzenie do euro kołchozu byłych członków PZPR moje gratulacje Grzesio.
pol
2 lata temu
będą ścigani? kiedy?????
marek
2 lata temu
czas zapłacić :-) może wam bank udzieli kredytu :-)
SS Schizophre...
2 lata temu
ale jest mozliwosc odkupienia win na podstawie przelewu watykanskiego zlota na moje konto muahahah :D
wania
2 lata temu
Księżom to popęd powinni likwidować farmakologicznie.
Polak
2 lata temu
Nic się nie zmieni póki ludzie nie odwroca się od kościoła. Kościół w Polsce niema nic wspólnego z wiarą. Polityka, pedofilia i obłuda. Aby wierzyć nie trzeba chodzić do murowanego budynku.
maciek
2 lata temu
niech nie zasłaniają się wstydem
alfik
2 lata temu
Dopóki kościół nie wywali ze swoich szeregów kretów i agentów zawsze będzie miał problemy. Kajanie i przepraszanie nic nie daje tylko podważa autorytet lewacy nigdy nie przestana niszczyć kościół i wykorzystają wszystkie komunistyczne wtyki....oczyścić kościół z agentów a jest ich bardzo duzo,bardzo......
MOHER
2 lata temu
ZROBICIE WSZYSTKO ŻEBY WAS TO JAK NAJMNIEJ ZABOLAŁO.
Nie
2 lata temu
Rydzyk, głową pedofili i wyborców PiSu jest dalej na wolności i nawet nie dostał oskarżenia od pisowskiego sądu
bEDfFrPv
Prawda
2 lata temu
Poprzedni papierze zatajali i kryli pedofilie nie patrząc na poszkodowanych , Franciszek rzuca ich na pysk ale też tylko pod naciskiem demokratycznych krajów
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić