Wróć na
Karolina Modzelewska
Karolina Modzelewska
|
aktualizacja

Lot w kosmos szkodliwy dla zdrowia. Może sprawić, że krew zacznie płynąć w przeciwnym kierunku

33
Podziel się

Eksperyment przeprowadzony na orbicie Ziemi nie przebiegł zgodnie z planem NASA. Uzyskane wyniki stawiają pod znakiem zapytania przyszłość dalekich podróży kosmicznych. Chodzi bowiem o zdrowie astronautów.

NASA dostrzega poważne zagrożenia dla zdrowia
NASA dostrzega poważne zagrożenia dla zdrowia (Youtube.com)
bCZhFlcR

Zagrożenie związane z długim przebywaniem w kosmosie opisał prestiżowy magazyn medyczny – "The New England Journal of Medicine”. Na jego łamach dr Serena Aunón-Chancellor, amerykańska lekarka, inżynier i astronautka NASA odnosiła się do konieczności dbania o zdrowie astronautów i możliwych zagrożeń dla zdrowia w trakcie długich podróży kosmicznych.

Kosmiczny eksperyment

Jak pisze Gazeta Wyborcza, Aunón-Chancellor w swojej pracy zwróciła uwagę na przepływ krwi przez żyłę szyjną wewnętrzną, która jest jednym z najważniejszych naczyń żylnych w ludzkim organizmie.

W celu sprawdzenia, jak zachowuje się krew we wspominanej żyle w przestrzeni kosmicznej, przeprowadzono eksperyment. Uczestniczyło w nim 11 zdrowych astronautów. Wśród nich były dwie kobiety i dziewięciu mężczyzn. Każda z osób spędziła sporo czasu w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Przeciętny czas pobytu w ISS wynosił 7 miesięcy.

bCZhFlcT

Eksperyment miał pokazać, w jaki sposób płyny w ludzkim ciele zachowuje się w stanie nieważkości. Dlatego przed, w jego trakcie i po astronauci zostali poddani badaniu ultrasonograficznemu naczyń szyjnych.

Już pierwsze wyniki badań budziły wątpliwości wśród naukowców. Wynikające z nich wnioski zostały opisane na łamach magazynu "JAMA".

- Okazało się, że podróż kosmiczna, przebywanie w stanie nieważkości, jest w stanie zahamować normalny przepływ krwi, a nawet sprawić, by czasami krew ta płynęła w odwrotnym kierunku! Zaobserwowaliśmy to u sześciu astronautów. To duży problem, jeżeli rozpatrujemy go w kontekście długo trwających misji, jak np. ta planowana na Marsa – informował wtedy dr Michael Stenger z Laboratorium Układu Krążenia w Centrum Kosmicznym Johnsona w Houston, jeden z głównych twórców pracy.

bCZhFlcZ

Poważne zagrożenie dla zdrowia

W trakcie eksperymentu u jednego z astronautów pojawił się zakrzep, który powstał zaledwie po 50 dniach pobytu w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nigdy wcześniej coś takiego nie miało miejsca, więc eksperci stanęli przed ogromnym wyzwaniem.

W apteczce, która znajdowała się w ISS, było jedynie 20 ampułek z enoksaparyną, lekiem hamującym krzepnięcie krwi. Po rozważeniu wszystkich za i przeciw eksperci zdecydowali się na leczenie astronauty na orbicie. Było to ryzykowne, ponieważ w apteczce nie było leku odwracającego negatywne działanie enoksaparyny. Na szczęście cała kuracja zakończyła się pomyślnie, a na stację dotarł ładunek z doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi.

Zakrzep uległ zmniejszeniu, ale nadal występowały trudności ze swobodnym przepływem krwi u astronauty. Zniknął dopiero po powrocie na Ziemię. Dlatego naukowcy uznali, że wszystkiemu winny jest kosmos oraz brak grawitacji.

Uzyskane wyniki pokazują, że długotrwałe przebywanie w przestrzeni kosmicznej nie jest korzystne dla zdrowia. Stawia to pod znakiem zapytania przyszłe podróże na Marsa. Póki co naukowcy z NASA nie znają odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób ten problem rozwiązać.

bCZhFldu
KOMENTARZE
(33)
Taki tam
9 miesięcy temu
Obce planety nigdy nie będą zasiedlone przez ludzi. Po co rwać się w podróż w jedną stronę, jak ludzkość nie może sobie poradzić z warunkami panującymi na ziemi. Pustynie, wysokie góry, bieguny północny i południowy tam jesteśmy bezradni.
Babcia 70 tka
9 miesięcy temu
A nie można by zadbać bardziej o planetę Ziemia.
Jacek
9 miesięcy temu
To angielscy lekarze a u nich wszystko na odwrót, nawet prawą rękę mają z lewej strony.
bCZhFldv
jasio
9 miesięcy temu
Żeby tylko pokarm nie trzeba było przyjmować drugą stroną.
gość
9 miesięcy temu
No jeżeli o tym donosi na swoich łamach GazWybiórcza to znaczy, że do lotów kosmicznych nadają się tylko chazarzy. Nareszcie będzie można wysłać ich wszystkich w przestrzeń z biletem w jedną stronę.
Najnowsze komentarze (33)
Ojoj
9 miesięcy temu
Czyli w kosmosie kobiety beda zapladniac facetow?
asd
9 miesięcy temu
brak grawitacji
Nierower
9 miesięcy temu
Ciekawe, czy inne rzeczy w kosmosie są z drugiej strony?
Ak47
9 miesięcy temu
Nie ma.zadnych lotow w kosmos to bajka nasa
👽👽👽
9 miesięcy temu
Najpierw napęd antygrawitacyjny, a później możecie myśleć o dalekich lotach w kosmos.To taka mala podpowiedź dla NASA.
👽👽👽
9 miesięcy temu
Ludzie nie są przygotowani na dalsze loty w kosmos. Przynajmniej nie przy obecnej technologi. Niestety zanim będziemy odwiedzać inne planety zajmie nam to jeszcze tysiące lat. Przykre ale prawdziwe.
Sc-fi
9 miesięcy temu
Tylko sztuczna grawitacja
Vinci
9 miesięcy temu
Hej NASA mam pytanie, dlaczego wasze "zdjęcia" ziemi są zawsze z tej samej perspektywy? Dlaczego wyglądają jak składane w Photoshopie? Dlaczego nigdy nie było zdjęcia ziemi na przykład od spodu lub z góry? 😉
bCZhFldn
Vinci
9 miesięcy temu
A może by tak NASA w końcu przyznała się że w kosmosie nigdy nie byli? A może by w końcu pokazali jedno PRAWDZIWE zdjęcie ziemi, a nie komputerowe Photoshopy?
NasaFake
9 miesięcy temu
Ta cała stacja kosmiczna to ściema, wszystko nagrywane w studiu na zielonym tle a astronauci przypięci są na linach i udają że nie ma grawitacji. Po prostu za dużo się komplikuje i ile można tak udawać więc lepiej wymyśleć ścieme, że nie korzystne dla zdrowia jak w kosmosie nawet ludzi nie ma ;)
Vvv
9 miesięcy temu
Sztuczna grawitacja cymbaly !
B.S.
9 miesięcy temu
Mars dla Marsjan, księżyc dla księży.
oj joj joj
9 miesięcy temu
czemu zawraca ?czemu skrzeplinu ? to moze od razu podawac salicylany w niewielkiej ilości i wiecej zelaza bo bieguny krwi sie pomyliły, albo do jeszcze innego bieguna sie dopasowuje i tak może byc ten biegun co mocniejszy bedzie ciągnął do siebie !
sed
9 miesięcy temu
Wysyłać w kosmos tylko rusów, im nic się nie stanie bo chyba już byli na orbicie ponad rok.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić