o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Tomek Orszulak
|

Maciej Grzelczyk dokonał odkrycia w Swaga Swaga w Tanzanii. Polak na ustach całego świata

0
Podziel się

Mówią o nim "polski Indiana Jones". 26-letni Polak dokonał bowiem niesamowitego odkrycia w Afryce. Maciej Grzelczyk znalazł w rezerwacie Swaga Swaga w Tanzanii wyjątkowe malowidła sprzed kilkunastu tysięcy lat.

Polak odkrył malowidła jak z słynnej jaskini Lascaux
Polak odkrył malowidła jak z słynnej jaskini Lascaux (East News, AKG Images)
bEizGmdN

Maciej Grzelczyk jest archeologiem z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ten 26-letni Polak to nasz rodzimy "Indiana Jones". W rezerwacie Swaga Swaga w regionie Kondoa w centralnej Tanzanii natrafił on bowiem na zagłębie malowideł naskalnych. Odkrył ich już 50, ale podejrzewa, że podobnych miejsc jest znacznie.

Na rysunkach rezerwacie Swaga Swaga widać zwierzęta w różnych sytuacjach. Są to głównie żyrafy i słonie, często w ciąży, albo w czasie porodu. Na malowidłach widać też postaci z głowami, które przypominają baobaby. Wykonano je głównie czerwonym lub białym barwnikiem. Malowidła czerwone są bowiem uważane przez archeologów za starsze. Do dziś w tych miejscach odprawiane są rytuały, lokalna ludność modli się o deszcz.

Polaka nie przestraszyła nawet mucha tse-tse

Maciej Grzelczyk wnikliwie studiował mitologię i rytuały. Ale pomogła mu najnowsza technologia. Większość malowideł jest niedostrzegalna gołym okiem. Dopiero zastosowanie odpowiedniego filtru w aparacie umożliwia ich dostrzeżenie.

bEizGmdP

Odkrycie w Tanzanii jest przełomowe, bo archeolodzy słabo znają te tereny. Odstraszały ich chociażby śmiertelne choroby przenoszone przez muchę tse-tse. Podobne zabytki znaleziono w 2006 roku Kondoa na rubieżach Wielkiego Rowu Afrykańskiego.

Odkrycie Macieja Grzelczyk może trafić na światową listę UNESCO.

bEizGmdV

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz także: Hity polskich straganów. To turyści kupują na wakacjach?
bEizGmeq
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(0)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić